Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Αρχιτέκτονες και οι δύο με την γυναίκα μου και νιόπαντροι... πρώτη φορά κοινή δήλωση... εγώ με έδρα εκτός σπιτιού και ως επιτηδευματίας... η γυναίκα μου με έδρα το σπίτι μου και με μπλοκάκι με τρείς πελάτες του δημοσίου ως μισθωτός...

Θα θέλαμε...

στο Ε3 εγώ δεν τσεκάρω το 591 (περ. στ' παρ.2 αρ.12) εκείνη το τσεκάρει... εγώ βάζω τα εισοδήματα στον 346 εκείνη στο 348...

μέχρι εκεί όλα καλά...

 

στο Ε1 τώρα η σύζυγος βάζει τα εισοδήματα στον κωδ. 308 αφού έχει τσεκάρει τον κωδ. 020  (περ. στ' παρ.2 αρ.12)

οι παρακρατηθέντες φόροι 20% έχουν μπει αυτόματα από τους εργοδότες στον κωδ. 606

 

στην προσπάθεια υποβολής χτυπάει κόκκινο και βγάζει αυτό το μήνυμα...

 

Έχει συμπληρωθεί ο κωδ (020) με ένδειξη επιτηδευματία που φορολογείται με τις διατάξεις της παρ. 2 άρθρου 12 ΚΦΕ και δεν μπορεί ταυτόχρονα να συμπληρωθεί εισόδημα από μισθωτή εργασία συντάξεις, επιχειρηματική δραστηριότητα και αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

τι φταίει? έχει κανείς ιδέα πως μπορεί να το ξεπεράσουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ισως σε βοηθήσει αυτό (καθώς και τα σχόλια των φίλων λογιστών από κάτω)

 

Επίσης κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εσοδα από λοιπές δραστηριότητες.

Εννοείτε στην κατηγορία "ακαθάριστα έσοδα εμπορίας-μεταποίησης" στον κωδικό 274 "λοιπά έσοδα δραστηριότητας"?Και αν εμφανίσω έσοδα στην κατηγορία εμπορίας, δεν πρέπει μετά να εμφανιστούν και δαπάνες στη στήλη εμπορίας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι και μη,

 

για πληρωμή μέσω web banking προσφέρεται έκτπωση 2% αλλά μόνον εφόσον η πληρωμή πραγματοποιηθεί εντός του ωραρίου του χρηματοπιστωτικού ιδρύματος σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση. Επί του εκκαθαριστικού σημειώματος δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο παρά μόνον ότι εάν εξοφληθεί μέχρι 31/8/2015 παρέχεται έκπτωση 2%. Επιθυμώ να πληρώσω μέσω web banking, να βάλω όλο το ποσό κατά τη συναλλαγή ή μπορώ να βάλω το ποσό μετά την έκπτωση ; Υπάρχει κάποιος που του έχει τύχει ; Αν βάλω το ποσό μετά την έκπτωση και τελικά δε μου τη δώσουν θα πρέπει να καταθέσω τη διαφορά στη Δ.Ο.Υ. ; Ενδέχεται μέχρι να το αντιληφθούν και να με ενημερώσουν να είμαι υπερήμερος και να "εισπράξω" καμμία κύρωση αντί για έκπτωση (αρχικώς).  :roll:

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις το ποσό μετά την έκπτωση...

 

... αλλά φοβάμαι ότι πλέον δεν προλαβαίνεις... είναι 8.00 το απογευμα.

 

Δλδ το ποσό που θα βάλεις θα πιστωθεί αύριο 1/9.

 

Αλλιως χρησιμοποίησε τις 3 δόσεις...

 

Πάντως ότι ποσο και να βάλεις τώρα θα πληρώσεις τόκους για την 1η δόση 0,7%

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

Ισως σε βοηθήσει αυτό (καθώς και τα σχόλια των φίλων λογιστών από κάτω)

 

Επίσης κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου.

 

Δε θα τον βοηθήσουν τα σχόλια αυτά. Δε φεύγει η δήλωση. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος ¨η κάποιοι κωδικοί των δηλώσεων δεν εχουν συμπληρωθεί σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.