Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός θέρμανσης κοινοχρήστων


IONATHAN600

Recommended Posts

Υπάρχει μια τετραώροφη οικοδομή με ισόγειο, 1ο, 2ο και δώμα. Υπάρχει αυτόνομη θέρμανση και από την αρχή τοποθετήθηκαν 4 ρολόγια μέτρησης. Δεν ξέρω αν είναι θερμιδομετρητές ή ωρομετρητές ή κάτι αντίστοιχο. Αυτό που θα ήθελα να  μάθω και εγώ που θα νοικιάσω τον 1ο όροφο αλλά και ο ιδιοκτήτης που μένει στον 2ο όροφο είναι πως μπορούμε να υπολογίσουμε το κόστος που αντιστοιχεί στην κατανάλωση πετρελαίου;

 

Το ισόγειο και το δώμα δεν κατοικούνται αλλά φτιάχνονται ακόμα και είναι του ιδίου του ιδιοκτήτη.

 

Δεν υπαρχή κάποιο πάγιο κόστος για το κάθε διαμέρισμα ασχέτως αν κατοικείται η όχι;

 

Ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να επωμιστεί και τα έξοδα των άλλον διαμερισμάτων που δεν κατοικούνται;

Link to comment
Share on other sites

 

Ο ιδιοκτήτης δεν πρέπει να επωμιστεί και τα έξοδα των άλλον διαμερισμάτων που δεν κατοικούνται;

 

Αναλόγως τι προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας για τα κλειστά διαμερίσματα. Σε τρεις όπου είχα ενοικιάσει, η συμφωνία ήταν ότι πλήρωναν μονο όσοι χρησιμοποιούσαν τη θέρμανση, πράγμα που στις δυο περιπτώσεις που δεν άναψα καθόλου καλοριφέρ (ήταν κλειστό για το διαμέρισμά μου στο λεβητοστάσιο, δηλ και να ήθελα να το ανάψω δε θα μπορούσα) με βόλεψε μια χαρά, αλλά στην τρίτη που ήμουν η μόνη που χρησιμοποιούσα το καλοριφέρ μου φάνηκε πολύ αδικο επειδή ζεσταίνονταν οι τοίχοι της πολυκατοικίας από τους σωλήνες μέχρι να φτάσει το νερό στο δικό μου διαμέρισμα, όπως και τα διαμερίσματα που είχαν μεσοτοιχία με το δικό μου, αλλά κανείς δε συνεισέφερε στα έξοδά μου! Το ίδιο άδικο βέβαια ήταν για τους υπόλοιπους στις δυο πρώτες περιπτώσεις που το δικό μου διαμέρισμα ζεσταινόταν από το καλοριφέρ τους.

 

Σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση έχουμε κανονισμό: ακόμη και τα κλειστά διαμερίσματα πληρώνουν, αλλά μειωμένη συμμετοχή. Άλλοι γνωστοί μου σε πολυκατοικίες με αυτόνομη θέρμανση έχουν κανονισμό με 20-30% πάγιο ποσοστό συμμετοχής και το υπόλοιπο 70-80% είναι όσο καίνε οι ίδιοι.

 

Πρέπει να πείτε στον ιδιοκτήτη να μπει κοινόχρηστο ρολόι της ΔΕΗ, διότι αν είναι στο δικό του όνομα αντι να φαίνεται σαν πολυκατοικία, τότε θα επωμίζεται αυτός το κόστος για το ρεύμα που θα χρησιμοποιείτε εσείς οι δυο ενοικιαστές όχι μόνο για τους λαμπτήρες της σκάλας αλλά και για να θερμαίνετε το νερό στο λέβητα, πράγμα που προφανώς είναι άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια τηλεφωνική επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη και συζητήσαμε για το θέμα του κόστους υπολογισμού της θέρμανσης. Του πρότεινα ότι πιθανό να χρειαστούμε τη γνώμη και τη γνώση ενός ειδικού (Μηχανολόγου) που ασχολείται με τέτοιου είδους κατασκευές και μελέτες. Επιπροσθέτως, του είπα ότι για να υπολογίσουμε σωστά τις δαπάνες χρειαζόμαστε τη μελέτη θέρμανσης για να δούμε τις σταθερές που απαιτεί ο τύπος υπολογισμού του κάθε διαμερίσματος.

 

Έτσι, μου δήλωσε ότι είναι η πρώτη φορά που τα ακούει όλα αυτά και από τη στιγμή που υπάρχουν ρολόγια τι τον θέλουμε τον μηχανολόγο. Ότι καταναλώσει ο καθένας, δηλαδή τα δυο από τα τέσσερα διαμέρισμα που θα κατοικούνται, θα χρεωθούν ανάλογα.

 

Ποιον ζημιώνει περισσότερο αυτή η λογική; Τον ενοικιαστή (έμενα) ή τον ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι σωστά Ιωνάθαν 600. Πες μας καταρχήν έτος κατασκευής της πολυκατοικίας και πότε/ αν έγινε/ εφαρμόστηκε η μελέτη θέρμανσης.

Η πεπατημένη, η νόμιμη -κατά την ταπεινή μου άποψη - και επειδή μιλάς για αυτόνομη, που με κάνει να πιστευω ότι πρόκειται για νεότερη κατασκευή. Οτι όταν ο αρχιτέκτονας μηχανικός σου κάνει τον πίνακα χιλιοστών, ανακοινώνει στον μηχανολόγο τα τετραγωνικά μέτρα, μαζί με τα σχέδια,  ο οποίος μηχανολόγος υπολογίζει εν συνεχεία το ποσοστό στην θέρμανση του κάθε διαμερίσματος - πάντα κατά την ταπεινή μου απόψη, καθότι δεν είμαι εγώ ο μηχανικός της κατασκευής - σου λεω ότι ο μηχανολόγος, πρέπει να υπολογίσει το ποσοστό που βαραίνει η κατανάλωση έκαστη ιδιοκτησία.

Επίσης ένα συχνό λάθος, είναι οτι μερικοί υπολογίζουν χιλιοστά ανάλογα με οικοδομικά σχέδια, ενώ πρέπει να υπολογιστούν, θερμαινόμενοι χώροι (πχ κλειστοί ημιυπαίθριοι κλπ) θα ζητήσεις την μελέτη θέρμανσης, την αναλογία χιλιοστών διαμερισμάτων ανάλογα με τμ/ όροφο. Και επίσης αυτό που σου λένε, ότι τα κλειστά δεν πληρώνουν, δεν είναι σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι σωστά Ιωνάθαν 600. Πες μας καταρχήν έτος κατασκευής της πολυκατοικίας και πότε/ αν έγινε/ εφαρμόστηκε η μελέτη θέρμανσης.

Η πεπατημένη, η νόμιμη -κατά την ταπεινή μου άποψη - και επειδή μιλάς για αυτόνομη, που με κάνει να πιστευω ότι πρόκειται για νεότερη κατασκευή. Οτι όταν ο αρχιτέκτονας μηχανικός σου κάνει τον πίνακα χιλιοστών, ανακοινώνει στον μηχανολόγο τα τετραγωνικά μέτρα, μαζί με τα σχέδια,  ο οποίος μηχανολόγος υπολογίζει εν συνεχεία το ποσοστό στην θέρμανση του κάθε διαμερίσματος - πάντα κατά την ταπεινή μου απόψη, καθότι δεν είμαι εγώ ο μηχανικός της κατασκευής - σου λεω ότι ο μηχανολόγος, πρέπει να υπολογίσει το ποσοστό που βαραίνει η κατανάλωση έκαστη ιδιοκτησία.

Επίσης ένα συχνό λάθος, είναι οτι μερικοί υπολογίζουν χιλιοστά ανάλογα με οικοδομικά σχέδια, ενώ πρέπει να υπολογιστούν, θερμαινόμενοι χώροι (πχ κλειστοί ημιυπαίθριοι κλπ) θα ζητήσεις την μελέτη θέρμανσης, την αναλογία χιλιοστών διαμερισμάτων ανάλογα με τμ/ όροφο. Και επίσης αυτό που σου λένε, ότι τα κλειστά δεν πληρώνουν, δεν είναι σωστό.

 

Arche καλά τα λες εσύ και έχουν μια λογική σειρά που ακολουθείται ώστε να γίνουν οι απαραίτητες κατασκευές.

 

Από την άλλη ποιος ιδιοκτήτης θα δεχτεί να δώσει τις μελέτες από τη στιγμή που έχει τέτοια αντιμετώπιση του θέματος και είναι οικογενειακή πολυκατοικία.

 

Είναι να μην μπεις στο τρυπάκι των μπλεξιμάτων.

Link to comment
Share on other sites

 

Έτσι, μου δήλωσε ότι είναι η πρώτη φορά που τα ακούει όλα αυτά και από τη στιγμή που υπάρχουν ρολόγια τι τον θέλουμε τον μηχανολόγο. Ότι καταναλώσει ο καθένας, δηλαδή τα δυο από τα τέσσερα διαμέρισμα που θα κατοικούνται, θα χρεωθούν ανάλογα.

 

Όπως το υποπτεύθηκα από την αρχή, δηλαδή. ;) Αυτά έχουν αυτού του είδους τα οικογενειακά κτίσματα, λειτουργούν με τους δικούς τους κανονισμούς. (νόμιμους ή μη, δεν ξέρω, αλλά πρακτικά ο ενοικιαστής τους αποδέχεται ή ενοικιάζει αλλού...)

Link to comment
Share on other sites

Οταν... ζεσταίνεις το λέβητα σας να ζεστάνεις τα σπίτια σας, κάποιες θερμίδες χάνονται λόγω μονώσεων, πχ κακή συντήρηση λέβητα, αμόνωτες σωλήνες, μεγάλες διαδρομές σωληνώσεων.

Επειδή τα λάθη αυτά βαραίνουν τους ανθρώπους και οχι μόνο τον ανθρωπο που καίει, θα έπρεπε το σύνολο κάποιων ανθρώπων να επιβαρύνετε με κάποιο ποσό που οταν ζεσταίνει ο λέβητας δεν ζεσταίνει 100% μόνο το διαμέρισμα που τον χρησιμοποιεί.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω κάτι σχετικό.

Οικογενειακή πολυκατοικία -στο ισόγειο δυο διαμερίσματα των 50τμ στον πρώτο ένα διαμέρισμα των 100τμ., όλα με αυτόνομη θέρμανση (κοινός καυστήρας με χρονομετρητές).

Δεν υπάρχει ούτε κανονισμός πολυκατοικίας, ούτε στάνταρτ κοινόχρηστα, ούτε κάποιου είδους μελέτη. Φέτος έβαλε μόνο το διαμέρισμα του 1ου πετρέλαιο 1000 ευρώ το οποίο και το έκαψε όλο μόνο του. Υπάρχει κάποιο ποσοστό του ποσού σαν τάξη μεγέθους που θα έπρεπε να επιμεριστεί και στα υπόλοιπα διαμερίσματα σαν κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης;

Δεν με ενδιαφέρει ακριβές ποσό, αν φτάσουμε στο σημείο να πρέπει να διεκδικηθούν χρήματα  θα ζητήσω επίσημη πραγματογνωμοσύνη απλά θα ήθελα να ξέρω αν από την εμπειρία σας υπάρχει κάποιο σύνηθες ποσοστό το οποίο έχει λογική να βαρύνει και τα υπόλοιπα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.