Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το μέλλον των ελεύθερων επαγγελματιών (ηλεκτρολόγων) στην κρίση


Costantinos

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι ή μη άνοιξα αυτό το θέμα για να συζητήσουμε τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες μας για το επάγγελμα αλλά και την επιβίωσή μας.Σε αυτό το πλαίσιο σας προτρέπω να πείτε την γνώμη σας για ένα ευαίσθητο θέμα όπως η καλυτέρευση του επαγγέλματος καθώς και του της πτέει αλλά και πιθανής λύσης επ΄ αυτού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.Εαν ριξετε τις τιμες για τις εργασιες σας τοτε θα εχετε μελλον.Γιατι οταν ενας ηλεκτρολογος ζηταει 1500€+φπα για να κανει μια απλη εγκατασταση σε ενα δωματιο 35 τετραγωνικων  τοτε το μελλον προβλεπεται δυσοιωνο.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πω ότι για να σχολιάσουμε ένα μέγεθος όπως πχ το ακριβό η φτηνό αυτό θα πρέπει να είναι συγκρίσιμο.

Εσάς από ότι καταλαβαίνω το 1500 ευρό + φπα σας φαίνεται πολύ από ότι καταλαβαίνω, εγώ όμως δεν μπορώ να το αξιολογήσω εάν δεν έχω τα δεδομένα της εγκατάστασης σας.....

Link to comment
Share on other sites

το μέλλον ειναι οι εταιρίες ... με ολων τον βαθμίδων προσωπικό και με προσφορα ολη την γκαμα του επαγγέλματος .. το θεμα ειναι οτι λογο της μη ζήτησης μενουμε ολοι πισω σε ειδικευση, στις νεες τεχνολογιες και οι μελλοντικες δουλειες αν και οποτε θα εμφανιστουν θα ειναι ποιο προχωρημένης τεχνολογίας που θα απαιτει  καλα ενημερωμενους και εξιδικευμενους επαγγελματιες... έξυπνα σπίτια, αυτοματισμοί, αντλιες θεμρωτητας φωτοβολταικα αυτονομια θερμομονωσεις  κλ.π. κατι εκανε το εξοικονομώ αλλα δεν βλεπω να προχωραει αλλο.. 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Απευθυνομαι στην πλειοψηφια των συναδελφων σας και οχι προσωπικα σε σας αν και αυτο ειναι κατανοητο νομιζω.Τωρα οπως ειπα και πριν οταν σε αυτο που ηθελα να κανω κατω απο 1300€ δεν εβρισκα κανεναν, αναγκαστικα το εκανα μονος μου με ενα φιλο,[δεν ειμαι επαγγελματιας ηλεκτρολογος αλλα γνωριζω] και επεσα στα μισα χρηματα απο εκει και περα καταλαβαινει κανεις τι θα γινει με το μελλον των επαγγελματιων 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσω όμως να μπω στο σκεπτικό σας, θα πρέπει να μου αξηγήσεται πως αξιολογείται ότι το 1/2 του 1300 είναι υψηλό ποσό σαν εργασία.....

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσω όμως να μπω στο σκεπτικό σας, θα πρέπει να μου αξηγήσεται πως αξιολογείται ότι το 1/2 του 1300 είναι υψηλό ποσό σαν εργασία.....

Θεωρω οτι για μια απλη εγκατασταση σε ενα δωματιο 35 τετραγωνικων με ενα μονοφασικο πινακα διανομης τα 1500 υλικα συν εργασια ειναι πολλα  

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσω όμως να μπω στο σκεπτικό σας, θα πρέπει να μου αξηγήσεται πως αξιολογείται ότι το 1/2 του 1300 είναι υψηλό ποσό σαν εργασία.....

δεν νομιζω ότι πρεπει να το σχολιασουμε.....ετσι κ αλλιως δεν θα καταλαβει οτι κ αν του πουμε

edit

κανω αναφορα για να το δουν οι μοντ 

Link to comment
Share on other sites

Ο σχολιασμός της τιμής που αναφέρει ο john1979 δεν είναι σχετικός με την ουσία του θέματος, οπότε ας μην επεκταθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό είναι ότι τα 1500 ευρώ που χρειάζεται ο πελάτης για να φτιάξει μόνος του μια κατασκευή που βγαίνει με ένα μεροκάματο, δε τα βγάζει ούτε σε δύο μήνες, οπότε από τις 60 μέρες των δύο μηνών διαθέτει μία κυριακή που δεν έχει δουλειά και το κάνει μόνος του. Λογική τιμή θα θεωρούσε το δικό του μεροκάματο που είναι 1500/60= 25 ευρώ, ώστε αντί να βάζει μπρίζες να πάει για καφέ (και πάλι παίζεται αν θα το έκανε).

 

Το συμπέρασμα από αυτό είναι ότι εφόσον η τεχνογνωσία διέρρευσε και μπορεί ο καθένας να κάνει τα μερεμέτια μόνος του, οι επαγγελματίες τεχνικοί πρέπει να βρουν να παράσχουν πιο προχωρημένες υπηρεσίες. Βέβαια, η τεχνογνωσία διαρρέει πιο γρήγορα από το ρυθμό επιμόρφωσης των τεχνικών και έτσι ο ανταγωνισμός πλέον είναι οξύτατος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.