Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή επίβλεψης χωρίς να είμαι επιβλέπων μηχανικός


HAPKI

Recommended Posts

Καλημέρα

Είμαι πολιτικός μηχανικός και αυτή την περίοδο συζητάω να αναλάβω την διαχείρηση-επίβλεψη σε μια νέα οικοδομή χωρίς να είμαι ο μηχανικός που συνέταξε και υπέγραψε την άδεια οικοδομής(μελέτη και επίβλεψη).

Επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί με τέτοιου είδους δουλειά,θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει αν γνωρίζει,όσο αναφορά την αμοιβή που θα διαπραγματευτώ.Δηλαδή συμφέρει να κλείσω ένα ποσοστό βάσει τελικού κόστους κατασκευής?Αν ναί που κυμαίνεται αυτό το ποσοστό συνήθως?ή να κλείσω συμφωνία για ένα συγκεκριμένο ποσό ανα μήνα?

Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη γιατί δεν έχω την παραμικρή ιδέα περί του θέματος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις από την αμοιβή που υπάρχει στην άδεια για τον πραγματικό επιβλέπων, αναθεωρήμενη κατα το τρέχων λ. Αν η άδεια είναι παλιά (προ 2007)μπορείς να ξαναυπολογίσεις την αμοιβή σου με βάση τα στοιχεία της μελέτης να τα εισάγεις στις αμοιβές της σελίδας του TEE που μπορείς να δείς εδώ.

 

Eνναλακτικά μπορείς να υπολογίσεις την εργατοώρα με βάση την συλλογική σύμβαση, να θεωρήσεις πόσες ώρες την ημέρα θα απασχολείσαι και να βγάλεις μια αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ελθεις σε επαφή με τον μηχανικό που έχει οριστεί σαν επιβλέποντας. Εννοώ σε περίπτωση που ο υποψήφιος εργοδότης σου είναι ο ιδιοκτήτης. Το λέω αυτό γιατί όταν αποπερατωθεί το έργο θα πρέπει ο ορισμένος επιβλέπων του έργου να υπογράψει το καλώς έχει. Αν ο υποψήφιος εργοδότης σου έιναι ο επιβλέπων μηχανικός, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Για το οικονομικό συμφωνώ με τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους τους συναδέρφους για τις απαντήσεις.

Συμφωνώ και εγώ οτι η συνεργασία με τον επιβλέπων μηχανικό είναι επιβεβλημένη και αναγκαία.

Απλά να ρωτήσω αν εξακολουθούν να ισχύουν οι παραπάνω συμβουλές σας για το θέμα της αμοιβής μου, αν αναλάβω εκτός απο επίβλεψη της κατασκευής στο εργοτάξιο, και πιο ενεργό ρόλο (π.χ. να επιλέξω υλικά κατασκευής,να κάνω έρευνα αγοράς για οτιδήποτε χρειαστεί, αναζήτηση συνεργείων κ.τ.λ.)Με λίγα λόγια ο ιδιοκτήτης, λόγω έλλειψης χρόνου, θέλει να διαχειριστώ πλήρως όλη την κατασκευή,ενημερώνοντας τον σε τακτά χρονικά διαστήματα και σε περιπτώσεις κρίσιμων αποφάσεων και να του την παραδώσω "με το κλειδί στο χέρι"

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτό που περιγράφεις λέγεται αυτεπιστασία

η συνήθης διαδικασία είναι να πληρώνεσαι με ποσοστό επί του κόστους

συνηθως ξεκινά από 10-12%

φυσικά η επίβλεψη είναι εντατική και έχει τρέξιμο για να βρεις υλικά, να πάρεις προσφορές , να κάνεις σχέδια εφαρμογής

 

η αμοιβή σου πληρώνεται και αυτή ανάλογα με τη φάση της κατασκευής

δηλ αν παίρνεις το 10%

πχ στα μπετά

παίρνεις 3 προσφορές Α, Β και Γ

τις αξιολογείς τα + και - κάθε συνεργείου

ο πελάτης αποφασίζει με τη συμβουλή σου ποιόν θέλει πχ το Β

ο πελάτης σου δίνει την προκαταβολή του Β + 10% για την αμοιβή σου

πληρώνεις την προκαταβολή στο συνεργείο κρατάς το 10% της αμοιβής σου

γίνεται το έργο

ο πελάτης σου δίνει το υπόλοιπο ποσό +10% για την αμοιβή σου

κρατάς την αμοιβή σου πληρώνεις το συνεργείο εφόσον δεν έχει αφήσει μερεμέτια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ myri

Απλά να ρωτήσω κάτι τελευταίο.Το ποσοστό 10-12% είναι σταθερό ή εξαρτάται από το μέγεθος του έργου?Π.χ. Ίδιο ποσοστό για έργο κόστους 300.000€ με έργο 3.000.000€?Τέλος προτείνετε κάποιου είδους γραπτό συμφωνητικό ώστε να είμαστε εξασφαλισμένοι και οι δύο(ο ιδιοκτήτης και εγώ)?

Link to comment
Share on other sites

αυτό το ξέρω για κατοικία - μονοκατοικία διπλοκατοικία

για ξενοδοχείο δεν ξέρω τι γίνεται

 

σίγουρα κάνουν συμφωνητικό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα!

Να ρωτησω και εγω κατι... Που μπορω να βρω ενα "δειγμα" τετοιου συμφωνητικου μεταξυ ιδιοκτητη-μηχανικου?

Ειμαι στην ιδια κατασταση με τον "hapki"

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.