Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήγουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών σε μια εβδομάδα - Η επόμενη μέρα


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όπως προαναφέρθηκε, από την στιγμή που έχει λήξει η προθεσμία δεν νοείται παράταση.

 

Νομίζω πάντως ότι επί του παρόντος η βουλή έχει πιο σημαντικά θέματα να ασχοληθεί.

 

<humor on>

Αν βρει χρόνο θα δει τι γίνεται και με εκείνη την ενίσχυση ενεργειακών επιθεωρητών.

<humor off>

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλει να δώσει παράταση και δεν μπορεί νομικά, γιατί κολλάει στο ότι έχει λήξει η προθεσμία; Συγγνώμη, αλλά αυτό δεν με αφορά.

 

Εγώ ρωτάω αν υπάρχει η βούληση να ισχύσουν ξανά οι προσωρινές άδειες, δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος. Περίπου οι μισοί νομοί της Ελλάδος δεν εξυπηρετούνται αυτή τη στιγμή και κινδυνεύει το ΠΕΑ να αφανιστεί. Μας έχουν ήδη βάλει μια τρικλοποδιά, την προαιρετική καταχώρηση των ΠΕΑ στο taxis, ας μην δεχτούμε άλλες...

 

Αρκετοί συνάδελφοι (και εγώ φυσικά) βγάζουμε κάποια λειτουργικά έξοδα από τα ΠΕΑ, ενώ αποτελεί και κανάλι επικοινωνίας με δυνητικούς πελάτες. Γιατί να σταματήσει η άδεια μας, δεν το καταλαβαίνω.

 

Δέχομαι το επιχείρημα ότι έπρεπε να δώσω εξετάσεις. Όμως έχω από την άλλη το επιχείρημα, ότι ως διδάσκων σε σεμινάρια κατάρτισης Ενεργειακών Επιθεωρητών, με προσβάλει αφάνταστα να δίνω εξετάσεις για να πιστοποιήσω ότι γνωρίζω κάποια ειδικότητα, την οποία το "κράτος" με επέλεξε να τη διδάσκω! Φυσικά, το επιχείρημα ισχύει για όλους τους Μηχανικούς!

 

ΥΓ. sdim μην εκλάβεις το μήνυμα ως προσωπική επίθεση, απλά είπα να βγάλω κάπου το άχτι μου...

Edited by commaz
Link to comment
Share on other sites

Κινδυνευει το ΠΕΑ να αφανιστει?

Τωρα κινδυνευει?

Συναδελφε, περσι κινδυνευε, φετος αφανιστηκε ηδη.

Ο Βασιλης Κ. μας ενημερωσε πως τροπολογια περι 6μηνου παρατασης προκειται να περαστει με Νομο μολις ανοιξει η Βουλη.

Μενουμε Ελλαδα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ ότι έχει αφανιστεί. Έχει μειωθεί το ενδιαφέρον, είναι σίγουρο, φταίμε όμως και εμείς. Ακούω όμως συναδέλφους, οι οποίοι οι ίδιοι ως Εν. Επιθ., ενημερώνουν υποψήφιους πελάτες πως δεν χρειάζεται να το βγάλουν, λόγω προαιρετικής καταχώρησης στο taxis. Η επιστήμη εκεί σηκώνει τα χέρια ψηλά... Ας μην περιγράψω τι λένε οι μεσίτες, λογιστές, κλπ.

 

Εγώ πάντως, με σωστή και ειλικρινή ενημέρωση στους πελάτες μου, στους περισσότερους κάμπτω τις όποιες αμφιβολίες τους και πείθονται ότι απαιτείται να το εκδώσουν. Το ποσοστό που δεν αλλάζουν γνώμη δεν ξεπερνάει το 10%, αλλά αυτούς δεν τους θέλω για πελάτες ούτως ή άλλως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πλέον έπαψα να ασχολούμαι με πελάτες και ησύχασα. Αν τύχει και με ρωτήσει καποιος κανω τον κινέζο και λεω απαιτείται..βέβαια δεν εχω χρόνο να το κανω και το κανω πάσα σε άλλον

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 εχουν δηλωσει Δημο Θεσσαλονικης

Αλλοι 11 εχουν δηλωσει αλλους Δημους του Νομου Θεσσαλονικης και αλλοι 34 εχουν δηλωσει αλλο Νομο ως εδρα αλλα με ενασχοληση στο Νομο Θεσσαλονικης

So simple  8-)

Βρε Inzaghi για βοήθα με λίγο γιατί δεν το καταλαβαίνω. Αφού ο Δήμος Θεσσαλονίκης ανήκει στο Νομό Θεσσαλονίκης, πως γίνεται ο αριθμός αυτών που έχουν δηλώσει σαν έδρα το νομό (σύνολο) να είναι μικρότερος από όσων έχουν δηλώσει σαν έδρα τον δήμο (υποσύνολο);

Link to comment
Share on other sites

Αρε αυτά τα γεράματα.

π.χ.

2 έχουν δηλώσει από τον Δήμο (που ανήκουν σ' αυτόν τον Δήμο) και 1 από άλλο Δήμο του Νομού όχι όμως αυτού του Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά και οι τρεις έχουν σαν έδρα τον ίδιο Νομό. Αυτό λέω. Και στην καρτέλα όπου δηλώνει κάποιος την "Διεύθυνση Επαγγελματικής Έδρας", αν διαλέξει κάποια "Περιφερειακή Ενότητα" αυτόματα του βγάζει την λίστα των αντίστοιχων δήμων, και μόνο. και επιλέγει αυτόν που θέλει.

 

Ουδεμία αντίρρηση περί γηρατειών με ό,τι συνεπάγονται αυτά, αλλά, παρόλα αυτά, τι δεν καταλαβαίνω ρε γαμώτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας το Δήμο Α που ανήκει στο Νομό Β θα σου βγάλει:

2 από το Δήμο Α

1 από το Δήμο Γ που ανήκει στο Νομό Β

και όλους τους άλλους εκτός Νομού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.