Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολ. Μηχανικός - Εργασία σε βιομηχανία


dimidomo

Recommended Posts

Τις καλησπέρες μου σε όλους.

 

Εχθές πήγα σε συνέντευξη για εργασία σε βιομηχανία.

Ξεκινάς από χαμηλά (εργάτης) για λίγο διάστημα με προοπτική να γίνεις χειριστής γραμμής ή και υπέυθυνος βάρδιας.

Τα άσχημα είναι τα εξής:

α) Χειρονακτική εργασία (τουλάχιστον στην αρχή).

β) Αρκετή βρομιά , με κυριότερο το γεγονός ότι ο αέρας δεν είναι καθαρός.

γ) Το μήνα θα χρειάζονται καύσιμα περίππου 100€.

 

Τα καλά είναι:

Η εταιρεία δεν χρωστάει σε κανέναν και πληρώνει στην ώρα της.

 

Μισθολογικά μικτά στα 850€, καθαρά περίππου 700+.

 

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, να συνεχίζω να το '' παίζω ''  Πολιτικός Μηχανικός με μηδενικό εισόδημα; ή να τραβήξω σε άλλο δρόμο;

Τζάμπα τα τόσα χρόνια διαβάσματος; Τζάμπα οι αγωνίες, τζάμπα οι τόσες προσπάθιες;

 

Πείτε μου την γνώμη σας, όλες είναι καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος θελει δουλεια παει και σερβιτόρος

Χωρίς πλακα αν κάπου αξίζει και κρατάει σημερα ειναι η οποία βιομηχανία. Αν περιμένεις έξω τα μεγάλα έργα η έστω την οικοδομή ξεχνά το

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν πάει χαμένο.

 

Από προσωπική μου εμπειρία, σου λέω μην αφήσεις την ευκαιρία να φύγει.

 

Αν έχεις επιπλέον προσόντα από τη σχολή σου, συγκρινόμενος με κάποιον μη απόφοιτο, αυτό θα φανεί γρήγορα όσο άσχετη και αν είναι η δουλειά που κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ωράριο ? Τουλάχιστον να έχεις ελεύθερο χρόνο να μπορέσεις να επενδύσεις κάποια απ τα χρήματά σου σε σένα..(εννοώ σεμινάρια , γλώσσες , δημόσιες σχέσεις , part time msc κλπ..)

Link to comment
Share on other sites

β) Αρκετή βρομιά , με κυριότερο το γεγονός ότι ο αέρας δεν είναι καθαρός.

 

Πρόσεξέ το αυτό. Σιγουρέψου οτι όλοι χρησιμοποιούνε ΜΑΠ και οτι η εταιρία είναι αυστηρή σε αυτό (πχ καθημερινό γάλα,τακτικές εξετάσεις πνευμόνων,κτλ). Η υγεία φίλος πάνω απ"όλα.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Μου είναι δύσκολο να κάνω αυτήν την αλλαγή (10 χρόνια στον τομέα των κατασκευών), παρόλα αυτά δεν βλέπω άλλες επιλογές.

 

Το εργοστάσιο δεν κλείνει ποτέ, 24 ώρες και όλες τις μέρες του χρόνου. Δουλεύεις βάρδια (8 ώρες) 6 ημέρες την εβδομάδα και 1 μέρα ρεπό.

Όσον αφορά τα ΜΑΠ, είδα μόνο έναν να φοράει μάσκα προσώπου (τις άσπρες - απλές). Βέβαια από την άλλη είναι δύσκολο να φοράς γιατί πρέπει να συνεννοείσαι και με τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , 

 

Νόμιζα πως δεν είχες καθόλου εμπειρία και ότι θα ήταν η πρώτη σου δουλειά..Τώρα με 10 χρόνια εμπειρία μάλλον δε θα έκανα αυτή την αλλαγή. Είναι ένα restart χωρίς μεγάλες προοπτικές νομίζω..Επίσης τα χρήματα είναι λίγα για την ηλικία σου..Θεωρώ για ένα νέο θα ήταν πολύ πιο εύκολη η απόφαση.

Μάλλον κλίνω προς το όχι ...χωρίς να είμαι απόλυτος . Ισως υπάρχουν κάποια θετικά ή προοπτικές τα οποία δεν μπορώ να διακρίνω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πήρα την απόφαση και την πραγματοποίησα πριν 2 χρόνια σε ηλικία 56 χρονών. (και δεν το μετάνοιωσα :smile:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.