Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Ποιος ειναι ο ομοιδεατης μου αγαπητο Ορκ?

Και για ποιο λογο ειμαι εγω το τρολ? Εγω τουλαχιστον εχω μερικες χιλιαδες ποστς τα τελευταια 7 χρονια. Δυστυχως κοντευεις να με φτασεις  σε μερικες μερες...

 

Η απάντηση σου προς απάντηση σου.

 

 

Μαρεσει που μιλας για τρολλια και αναφερεσαι στον mdkarch...
Link to comment
Share on other sites

 

Ποιος ειναι ο ομοιδεατης μου αγαπητο Ορκ?

Και για ποιο λογο ειμαι εγω το τρολ? Εγω τουλαχιστον εχω μερικες χιλιαδες ποστς τα τελευταια 7 χρονια. Δυστυχως κοντευεις να με φτασεις σε μερικες μερες...

για μένα λέει terry μάλλον. Εγώ χαρακτήρισα ως συμπεριφορά ορκ τις τοποθετήσεις του. Ομοιδεάτες, γιατί μάλλον υποστηρίζαμε ΝΑΙ.

 

και η αφορμή του χαρακτηρισμού

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

OXIby synelefsimixanikon on Jul 2, 201510:44 am No Comments

Η Ανοιχτή Συνέλευση Μηχανικών αγωνίζεται εδώ και χρόνια για την προάσπιση των βασικών δικαιωμάτων των άνεργων-εργαζόμενων-συνταξιούχων συναδέλφων, δικαιωμάτων που αφορούν στην ασφάλιση, στην δουλειά και στην αξιοπρεπή διαβίωση. Το διακύβευμα των αγώνων μας έρχεται αυτήν την στιγμή ως ερώτημα απέναντι σε όλη την κοινωνία, το εργαζόμενο τμήμα της οποίας αντιμετωπίζει τα ίδια ακριβώς προβλήματα. Μας ρωτούν αν θέλουμε:

  • Να επιβληθεί προκαταβολή φόρου 100% στους αυτοαπασχολούμενους
  • Να διατηρηθούν οι μνημονιακές αυξήσεις των ασφαλιστικών εισφορών
  • Να περικοπούν οι δαπάνες για την κοινωνική πρόνοια
  • Να καταργηθεί το ΕΚΑΣ
  • Να συνεχιστεί η φοροληστεία μέσω της αύξησης του ΦΠΑ και της διατήρησης του ΕΝΦΙΑ
  • Να συνεχιστούν οι ιδιωτικοποίησεις
  • Να επιβληθούν πρωτογενή πλεονάσματα
  • Να εφαρμοστεί ο μνημονιακός νόμος 3863/2010 για το ασφαλιστικό
  • Να εφαρμοστεί η ρήτρα μηδενικού ελλείμματος και η χρηματοδότηση των επικουρικών ταμείων να γίνεται μόνο από ίδιους πόρους
  • Να καταργηθούν όλες οι εισφορές υπέρ τρίτων που χρηματοδοτούν τα ασφαλιστικά ταμεία
  • Να αυξηθούν οι κρατήσεις για υγειονομική περίθαλψη στις συντάξεις
  • Να παγώσουν οι συντάξεις ως το 2021
  • Να μειωθεί το ακατάσχετο στις καταθέσεις
  • Να αυξηθεί το επιτόκιο που ισχύει για τη ρύθμιση οφειλών
  • Να μην επανέλθουν οι εργοδοτικές ασφαλιστικές εισφορές στα επίπεδα του 2014
  • Nα καταστρατηγηθούν πλήρως τα εργασιακά και ασφαλιστικά μας δικαιωματα
  • Να διατηρηθεί και να βαθύνει η ταπεινωτική επιτροπεία και τα μνημόνια

Κάποιοι μας διαβεβαιώνουν ότι αν δεν συμφωνήσουμε στα παραπάνω, δηλαδή αν δεν παραιτηθούμε από όλους τους στόχους των μακροχρόνιων αγώνων μας, δεν υπάρχει οικονομικό μέλλον. Κάποιοι άλλοι ότι πρέπει να κάνουμε κάποιες παραχωρήσεις για να διασώσουμε το σύνολο. Απαντάμε στους πρώτους ότι αν συμφωνήσεις με τον ληστή που έχει μπει στο σπίτι σου τότε ασφαλώς υπάρχει οικονομικό μέλλον, αλλά όχι δικό σου. Στους δεύτερους ότι ο λόγος που μας ζητούν το δάχτυλο είναι ότι θέλουν το χέρι.

Συνεπώς η απάντησή μας, μαζί με ολόκληρο τον κόσμο της εργασίας στον οποίο ανήκουμε, είναι ένα βροντερό ΟΧΙ.

Δηλώνουμε ότι η στράτευσή μας είναι κοινωνική -όχι κομματική- και ότι όποιοι γραφειοκράτες, κυβερνητικοί ή μη, επιχειρήσουν να προωθήσουν κάποιες από τις παραπάνω “ρυθμίσεις” θα μας βρούν μπροστά τους.

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλουμε άκυρο το δημοψήφισμα;

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ήταν πάνω σε δημοσιονομικό ζήτημα, έγινε σε πολύ λίγο χρόνο, δεν ήταν ξεκάθαρες οι επιπτώσεις και των δύο επιλογών, δεν υπήρχε το κείμενο της πρότασης της τρόικας σε όλα τα εκλογικά τμήματα, η πρόταση δεν είχε πια ισχύ αφού είχε λήξει το πρόγραμμα κ.λπ. Δύσκολο το βλέπω να μην βγει άκυρο.

Edited by GabeR
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν θα περιμένουμε για τις επόμενες εκλογές.

Η αναμέτρηση με την αδικία και τα συμφέροντα ξεκίνησε.

Υπάρχει κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ.

Με υπουργούς, νομοθετικό σώμα, κρατικό μηχανισμό, διοικήσεις οργανισμών και εταιρειών, με συγκεκριμένο προεκλογικό πρόγραμμα και συγκεκριμένες δεσμεύσεις.

Γατί δεν προωθείτε τη λύση των προβλημλατων.

Γιατί δεν προωθείτε τις διεκδικήσεις σας να γίνουν δεκτές από την κυβέρνηση.

6 μήνες είναι κυβέρνηση. Μήπως σας εμποδίζει ότι είναι κλειστές οι τράπεζες; Όταν ανοίξουν! 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ξέρεις ακριβώς να αναθέτεις και να περιμένεις ότι οι άλλοι πατάνε κουμπιά και βγάζουν τα φίδια από τις τρύπες τους/

Θέλεις να λύσουν άλλοι την παθογένεια που δομήθηκε συστηματικά όλα αυτά τα χρόνια σε 5 μήνες.

Εντάξει. Κάτσε να πάρω το ραβδάκι μου...

Αν δεν μάθετε να συμμετέχετε στα κοινά, ουσιαστικά, για το κοινό καλό, όσο και να προσπαθούν κάποιοι που τους λοιδωρείτε και ως γραφικούς, μην περιμένεις

Ελάτε στις συνελεύσεις, συμμετέχετε στις διεκδικήσεις, και κοινωνικοποιηθείτε και με άτομα που δεν ανήκουν στον στενά κομματικό σας κύκλο, και κάτι θα γίνει.

 

Α, όσο για τις τράπεζες, αυτό που δεν καταλάβατε ήταν ότι ήταν ήδη κλειστές για πολύ κόσμο, πολύ καιρό τώρα.

Δεν πα' να μη σωσει και ανοίξουν.

Ανοίγουμε και αλλα μονοπάτια, ως καλά παλικάρια.

Αν θες εσύ όμως μπορείς να κάτσεις απ'εξω και να περιμένεις τα..ίδια

cherioh!

Edited by mdkarch
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, ήταν κλειστες για το 10% του πληθυσμού, τώρα είναι για το 100%.  Αυτό και αν είναι πρόοδος...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.