Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Επρεπε κυριακάτικα (και μάλιστα δημοψηφισματος) να πάρουν τις αξινες και να σκάβουν...Άκου εκεί καφές ? Χαχαχαχα

 

Με κάτι τέτοια χάνεται το δίκιο σας.

Link to comment
Share on other sites

Οι διεθνείς οίκοι πάντως μιλούν ανοιχτά πια για το Grexit. Ο Μοχάμεντ Ελ Εριάν, επικεφαλής οικονομικός σύμβουλος Allianz δήλωσε ότι δεν ξέρει «πώς θα μπορέσει η Ελλάδα να αποκαταστήσει μια λειτουργική σχέση με την Ευρώπη». Στο ίδιο πλαίσιο η JP Morgan θεωρεί το ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας από την Ευρωζώνη το βασικό πλέον σενάριο.
Αλλοι αναλυτές όπως της Deutsche Bank κάνουν λόγο για τέσσερα ενδεχόμενα:
 
α) Το πιο πιθανό είναι οι εταίροι της ευρωζώνης να προσφέρουν ένα ήπιο πρόγραμμα στην Ελλάδα, 
 
β) ένα μέτρια πιθανό σενάριο είναι η Ελλάδα να χρεοκοπήσει, αλλά να παραμείνει στη ζώνη του ευρώ, χάρη στην άμεση ανακεφαλαιοποίηση των ελληνικών τραπεζών απευθείας από την ΕΚΤ και με την ελληνική κυβέρνηση να χρησιμοποιεί μόνο εγχώριους πόρους για τις δημοσιονομικές ανάγκες της (μισθούς συντάξεις)
 
γ) το αυξανόμενο οικονομικό και πολιτικό κόστος λόγω των κλειστών τραπεζών να οδηγήσει στο σχηματισμό κυβέρνησης εθνικής ενότητας ή οποία θα κάνει μία νέα συμφωνία με τους πιστωτές και
 
δ) το τελευταίο σενάριο να ξεκινήσει η έξοδος της χώρας από το ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να πρεπει να ξεβολευτουμε η να φτωχεινουμε δεν το καταλαβαίνω... Λες και οτι απόκτησε καθενας το απόκτησε παράνομα. Δηλαδη αν εμένα με πληρώνει καποιος εργοδότης καλα θα πρεπει να ξεβολευτω να να περιοριστω επειδή έτσι το θελουν κάποιοι. Μάλιστα... Ωραια προσέγγιση

 Γιατί το βόλεμά (μας) στηριζόταν σε δανεικά. Ήταν το τυρί ώστε να μη δούμε τη φάκα(*). Η (επίπλαστη) ευδαιμονία μας ήταν μια σαπουνόφουσκα. Γυαλιστερή απέξω και άδεια μέσα. Ισότιμοι ευρωπαίοι εταίροι, με νοικιασμένο σμόκιν και τρύπιο σώβρακο(**).  Αν επιμένεις να πετάς στα σύννεφα, μπορείς να συνεχίσεις. Μην ξεχνάς όμως ότι αυτό ήταν που κατέστρεψε το μυθικό συνονόματό σου. Διέπραξε την "ύβριν" να πετάξει προς τον ήλιο. Και η "ύβρις" ήταν τόσο μεγάλη που δεν του δόθηκε η δυνατότητα της "καθάρσεως" παρά με τον παραδειγματικό του θάνατο.

 

(*) Τα ψίχουλα στο πόπολο για να του κλείσουν το στόμα γιαι να μπορούν να σαβουρώνουν άνετα οι κυβερνώντες και να λένε μετά "μαζί τα φάγαμε" 

(**) Πριν αρκετά χρόνια (την εποχή της αφθονίας), τρεις(***) γνωστοί μου πήγαν στη Δανία για έναν αγώνα ποδοσφαίρου της εθνικής. Όταν επέστρεψαν, μου αφηγούνταν με τα μελανότερα χρώματα τις εκεί συνθήκες

  - Δεν υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα (όπως εδώ) και όλοι κυκλοφορούν με τα ΜΜΜ

  - Οι οικογένειες πάνε το σαββατόβραδο στην πιτσαρία και "τη βγάζουν" με μια μικρή πίτσα μόνο. (Τη στιγμή που εδώ ο κάθε μικροαστός επιδειξίας, ρευόμενος την αστακομακαρονάδα, άναβε τεράστιο πούρο)

  - Οι καφετέριες είναι ελάχιστες, και χωρίς πολύ κόσμο

και άλλα πολλά, καταλήγοντας στο συμπέρασμα το πόσο καλύτερα (large) ζούμε έναντι των Δανών, και ότι τα μεγάλα ποσοστά αυτοκτονιών στις σκανδιναβικές χώρες οφείλονται σε αυτό τον τρόπο ζωής.

Φυσικά, τους άκουγα με γουρλωμένα μάτια, προσπαθώντας να τους εξηγήσω ότι αυτά που λένε είναι βλακείες και ότι οι οικονομικοί δείκτες άλλα λένε, αλλά αυτοί το χαβά τους. Η κλασσική συμπεριφορά του νεοέλληνα. 

(***) Οι δύο εξ αυτών, παρότι εκείνη την εποχή ευημερούσαν οικονομικά, σήμερα είναι στα όρια της φτώχιας, και δύσκολα τα φέρνουν βόλτα.

 

Και για να μη νομίζεις (εσύ και άλλοι εδώ) ότι επιθυμώ να βιώσουν και άλλοι τη φτώχια, θα σου πω ότι παρόλο που τα οικονομικά μου είναι πολύ καλά (μετά από 35 χρόνια σκληρής εργασίας, και νόμιμων φορολογημένων εισοδημάτων) σε καμία περίπτωση δεν έχω μπει στο λούκι της πλαστής ευδαιμονίας. Ζω με τα απολύτως απαραίτητα, τηρώντας την παρακαταθήκη που μου άφησαν οι γονείς μου :"Ποτέ μην ξοδεύεις περισσότερα από όσα έχεις" κι έχοντας σαν βασική αρχή τη ρήση του Σοπενάουερ "Η σχετική ευτυχία του ανθρώπου πηγάζει από τρείς πηγές. Από αυτό που είσαι, από αυτά που έχεις, και από αυτά που πιστεύουν οι άλλοι για σένα." Όπως αντιλαμβάνεσαι, η μόνη ανεξάντλητη πηγή, είναι η πρώτη.

 

Επίσης Ίκαρε, αναλογίσου προς στιγμήν μήπως δεν φταίει μόνο ο στραβός γιαλός....

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Γιάνης Βαρουφάκης σήμερα:

 

«Το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου θα μείνει στην παγκόσμια ιστορία ως μοναδική στιγμή που ένας μικρός ευρωπαϊκός λαός όρθωσε το ανάστημά του εναντίον της Χρεοδουλοπαροικίας. Όπως όλες οι δημοκρατικές κατακτήσεις, έτσι κι αυτή η ιστορική απόρριψη του τελεσίγραφου του Eurogroup της 25ης Ιουνίου έχει μεγάλο κόστος. Είναι λοιπόν απαραίτητο το κεφάλαιο του ΟΧΙ να επενδυθεί άμεσα ώστε να μετατραπεί σε ΝΑΙ σε κάποια έντιμη συμφωνία-επίλυση – με αναδιάρθρωση χρέους, με μειωμένη λιτότητα, με αναδιανομή υπέρ των μη εχόντων, με πραγματικές μεταρρυθμίσεις.

Λίγο μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του δημοψηφίσματος, μου κατέστη γνωστό ότι οι συμμετέχοντες στο Eurogroup, και λοιποί εταίροι, θα «εκτιμούσαν» την... απουσία μου από τις συνεδριάσεις του, κάτι που ο Πρωθυπουργός έκρινε ότι ίσως βοηθήσει στην επίτευξη συμφωνίας. Για αυτό και αποχωρώ από το Υπουργείο Οικονομικών.

Είναι καθήκον μου να βοηθήσω όσο μπορώ τον Αλέξη Τσίπρα να εκμεταλλευτεί, όπως εκείνος κρίνει, το κεφάλαιο που μας δώρησε ο ελληνικός λαός μέσω του δημοψηφίσματος.

Και είναι τιμή μου η απαίτηση των δανειστών.

Η Αριστερά λειτουργεί συλλογικά και οι αριστεροί δεν αγαπάμε τις καρέκλες. Θα στηρίξω τον Αλέξη Τσίπρα, την νέα ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών, την κυβέρνηση της Αριστεράς.

Η υπερπροσπάθεια να τιμήσουμε τον γενναίο ελληνικό λαό, και το περίφημο ΟΧΙ που χάρισε χτες στους απανταχού δημοκράτες, μόλις ξεκινά!»

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάνης αυτό που έπρεπε να κάνει τόσους μήνες το έκανε... Κανείς άλλος δεν θα δεχόταν αυτό το ρόλο... Πάντως η παραίτηση του ίσως προδικάζει και ότι θα πάμε σε συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

όταν κάποτε (μετά από χρόνια) γίνουν γνωστές και οι κρυφές πτυχές τη ιστορίας αυτής, θα δούμε ότι (πιθανόν) πρόκειται για ένα πείραμα με πολλούς στόχους. 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο του που παραιτήθηκε σήμερα το πρωί και όχι χτες το βράδυ. Είναι κύριος. Το είχε αποφασίσει σίγουρα από χτες αλλά δεν έκλεψε τις εντυπώσεις και δεν έκανε ζημιά για να κράζουν τα κωλοκάναλα. 

 

Για πείτε για νέο πρόεδρο ΝΔ....ποιον βλέπετε ? Θα γίνει συνέδριο ή Μπακογιάννη με διορισμό απευθείας ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.