Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΕΙΤΟΝΕΣ ΣΤΑ ΚΕΡΑΜΙΔΙΑ


konparla

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Λοιπόν μένουμε σε ένα συγκρότημα 4 μεζονετών αλλα οι οποίες δεν έχουν τίποτα κοινόχρηστο.. δηλαδή η κάθε μια έχει την αυλή της, απλώς το ίδιο οικόπεδο μοιραζόμαστε.

Το δικό μας σπίτι είναι 2 όροφοι ενώ των άλλων είναι 3, οπότε τα δικά μας κεραμίδια είναι στο ύψος του μπαλκονιού τους.

Και το πρόβλημα αρχίζει κάπου εδώ.... Οι 2 γείτονες που άλλωστε τα το σπίτι μας είναι αναμεσα τους... έχουν βάλει aircondition αλλά τα κουτιά οι αγαπητοί κύριοι δεν τα έχουν βάλει στα μπαλκόνια τους σαν κάθε νορμάλ άνθρωπος αλλά τα έχουν βάλει στο τοίχο τους μεν αλλά στην πλευρά που είναι τα κεραμίδια μας... με το πρόβλημα να εμφανίζεται κάπου εδώ μιας κάθε φορά που ανεβαίνει ο τεχνικός να τους τα φτιάξει ή οτιδήποτε μας σπάνε κεραμίδια... δεν μας το λένε εννοείται.... πατάει μια βροχή, το νερό περνάει μέσα στον επάνω όροφο... έχουμε αλλάξει κεραμίδια αυτά τα σπασμένα (ενω πριν 2 χρόνια την αλλάξαμε όλη απο την αρχή) αλλες 3 φορές... και μάλιστα πριν ένα μήνα βάψαμε το σπιτι... ειχε σπασμένα όμως, έκανε κάτι δυνατές βροχές πριν λίγες μέρες... πάει το βάψιμο!

 

Και η ερώτηση μου είναι η εξής: το ότι είναι στον δικό μου κενό τα κουτιά τους είναι παράνομο ή όχι??? και εάν είναι μέσω δικηγόρου θα βγάλω κάποια άκρη??

Υπάρχει κάποιος νόμος που μπορώ να πάρω στα χέρια μου να τους τον αναφέρω μπας και τα βγάλουν γιατί με το καλό δεν καταλαβαίνουν και θέλουν να βγούν και από πάνω.... 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

"Και η ερώτηση μου είναι η εξής: το ότι είναι στον δικό μου κενό τα κουτιά τους είναι παράνομο ή όχι??? και εάν είναι μέσω δικηγόρου θα βγάλω κάποια άκρη??"

 

 

δεν εχουν καμμια δουλεια τα κομπρεσσερ στην δικη σου  "αερινη στηλη"

 

[και, αφου ειναι και ζημιαρηδες..]

θα ζητησεις να τα βγαλουν  ειτε μονοι τους

ειτε μεσω δικηγορου

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

"Και η ερώτηση μου είναι η εξής: το ότι είναι στον δικό μου κενό τα κουτιά τους είναι παράνομο ή όχι??? και εάν είναι μέσω δικηγόρου θα βγάλω κάποια άκρη??"

 

 

δεν εχουν καμμια δουλεια τα κομπρεσσερ στην δικη σου  "αερινη στηλη"

 

[και, αφου ειναι και ζημιαρηδες..]

θα ζητησεις να τα βγαλουν  ειτε μονοι τους

ειτε μεσω δικηγορου

 

ετσι μπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα δηλαδή δεν είμαι τρελή??? έχω δίκιο... Μόνοι τους δεν τα βγάζουν βρίσκουν προφάσεις "και θα το κανω, δεν ο τεχνικος εχει δουλειες"

και ο αλλος ο γειτονας π 20 χρονια τωρα που μενουμε στο σπιτι εχουμε προβληματα.. μας βριζει!

 

Αρα ισχυει οτι ο "αερας" πανω στα κεραμίδια ειναι δικη μας περιοχη?? αρα κανονικα πρεπει να τα εχουν στο μπαλκονι τους!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σας γιατί έχει παραγίνει το κακο... κάτι ασχετο... αλλα για να καταλαβετε με τι γειτονες εχουμε να κανουμε, βαλαμε τεντα στο μπαλκονι. κ βγηκαν κ φωναζαν θα φωναξουμε αστυνομια κ πολεοδομια ειστε παρανομοι. 

 

Θα φροντίσουμε πλέον νομικά να δούμε γιατι δεν γίνεται αλλιώς!!! 

 

Καλή σας μέρα από Θεσσαλονίκη!!!!

Κωνσταντίνα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

η ίδια ακριβώς περίπτωση μου έχει τύχει εμένα αλλά από την ανάποδη...

Τι εννοώ;

Εγώ ήμουν αυτός που ήθελε να τοποθετήσει την εξωτερική μονάδα στον "αέρα" του διπλανού ...

Όντως τα κεραμίδια του ήταν πιο χαμηλά (περίπου στην ίδια ευθεία με το μπαλκόνι μου)...

Αφού λοιπόν συμβουλεύτηκα δικηγόρο-μηχανικό, και οι δύο μου είπαν ρητά και κατηγορηματικά ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

 

Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου...Ελπίζω να βοήθησα.

 

...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ασαφές όριο, το οποίο ονομάζεται γραμμή που ορίζει το όριο οριζόντιας ιδιοκτησίας. Θεωρητικά, ότι περισσεύει από την γραμμή απαγορεύεται. Και τι σημαίνει αυτό?

Οτι ο αέρας 10 μέτρα πάνω από το σπίτι σου απαγορεύεται?

ή ότι να πετάξουν πουλιά 10 μ πάνω από το σπίτι σου απαγορεύεται?

εδώ, όμως α, εδώ λές ότι έκαναν κατασκευές. Επίσης λες ότι οι κατασκευές αυτές σπάνε κεραμίδια. Και επίσης ότι ανεβαίνει τεχνικός, φτάνει μέχρι την στέγη σου. Δεν απαγορεύεται?

Σίγουρα απαγορεύεται αυτό.

Αν σπάσει η βάση...?

Αν τρέξουν νερά...?

Αν ξαναέρθει ο τεχνικός...?

Προσωπικά δεν θα ένοιωθα καμία ασφάλεια, να ανέβαινε τεχνικός στην στέγη μου. Και αν γλιστρίσει και πέσει στο μπαλκόνι μου?

Είμαι υποχρεωμένος να δω τον άνθρωπο τέζα με τα αίματα στο μπαλκόνι μου?

Και μετά να έρθουν, να μπουν σπίτι μου να τον μαζέψουν?

Θα πιάσεις την γειτόνισσα, κυρία μου θα της πεις. Απαγορεύονται τα κλιματιστικά στον αέρα μου. Επιπλέον μου έσπασαν κεραμίδια. Και παραβίασαν τον αέρα της οικοδομής μου.

Υπάρχει σύσταση οριζοντίου?
Αν η οικοδομή σου είναι μετά το 2012, υπάρχει σαφής νόμος που μπαίνουν τα κλιματιστικά!

Ακόμα αν είσαι πριν, Θα πρέπει να βρεθεί η πολεοδομική νομοθεσία που απαγορεύερει ξένες κατασκευές που δημιουργούν φθορές σε αέρα άλλης ιδιοκτησίας οταν η λογική δεν μπορεί να πρυτανεύσει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.