Μετάβαση στο περιεχόμενο

αγορά νεόδμητου διαμερίσματος


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Αν όλα πάνε καλά λογικά την άλλη εβδομάδα η γυναίκα μου θα προβεί σε αγορά ενός νεόδμητου διαμερίσματος

(σε 1 μήνα θα πάρει akt 16, στα Βουλγάρικα σημαίνει ότι γίνεται το ρεύμα από οικοδομής κανονικό, ότι πλέον έχει δικαίωμα υδροδότησης το κάθε διαμέρισμα, μπαίνουν τα ρολόγια της ΔΕΗ νερού κτλ, δεν ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά)

 

Το θέμα μου είναι ότι έχω μερικές ερωτήσεις... Όσο τρολλιά και αν σας φαίνεται εδώ στην Βουλγαρία είναι λίγο ζώα στο θέμα οικοδομή και γενικότερα στο θέμα κατασκευές σε φάση γνωστός μου που άνοιξε γυράδικο να του βάλουν μόνο σε 2 τοίχους στην τουαλέτα πλακάκια επειδή απλά έδειξε στον μάστορα τον τοίχο και του είπε "πρέπει να βάλουμε πλακάκια" (ήμουν μπροστά όταν το είδε και του είπε "καλά γιατί έβαλες πλακάκια μόνο εδώ ?" και η απάντηση ήταν "αααα όταν μου είπες να βάλουμε πλακάκια δεν είπες για όλο το μπάνιο αλλά 'κράταγες' μόνο αυτές τις 2 μεριές του τοίχου" ......

 

Στα του θέματος ...

 

 

1) Τι θα πρέπει να κοιτάξω στα χαρτιά ας πούμε στο τρόπο κατασκευής ? πχ τι τσιμέντο έβαλε ? (αναλογίες), τι τούβλα ?,

2) τι θα πρέπει να κοιτάξω στην διαμόρφωση (το διαμέρισμα κατά την αγορά θα έχει μόνο πόρτες, και οι τοίχοι θα περαστούν με σοβά) δηλαδή το παρκέ ,όχι ξύλο αλλά λαμινέιτ, το βάψιμο, τα πλακάκια μπάνιου και την καμπίνα του ντουζ, την κουζίνα και όλα τα άλλα θα τα κάνουμε εμείς μόνοι μας με ''άλλους μάστορες'' οπότε θα πρέπει να ξέρω τι να κοιτάω κατά την επίβλεψη για να είμαι σίγουρος ότι θα κάνουν καλή δουλειά ...

3) από θέμα ηλ. συσκευών τι θα πρέπει να δω ? πχ στον θερμοσίφωνα θέλω να είναι ρεύματος αλλά και ηλιακός ώστε με την 1η ευκαιρία να βάλουμε και το solar panel και να γίνει η σύνδεση γιατί λεφτά για panel γιοκ :P 

γενικότερα στο topic 3 θέλω γενικές συμβουλές για τις συσκευές όπως ... η κουζίνα καλό είναι να είναι τάδε εταιρία και τάδε specs να έχει για αυτόν τον λόγο

4) θα πρέπει να προσέξω κάτι όταν θα μπαίνει το λαμινέιτ και τα άλλα υλικά ώστε να μην ξηλώνω μετά από καιρό για καλώδια ρεύματος ή για ίντερνετ κτλ ?

 

Link to comment
Share on other sites

στη Βουλγαρία είναι η αγορά του διαμερίσματος?

 

Αν ναι, στη πόλη που είσαι υπάρχουν τεχνικά γραφεία?

αν ναι βρήκες να μιλήσεις με κάποιον απο εκεί να σου κάνει ένα νομικοτεχνικό έλεγχο πριν αγοράσεις?

 

Φωτογραφίες τύπου του κτίσματος που θα αγοράσεις διαμέρισμα μπορείς να βάλεις για να εχουμε μια ελάχιστη εικόνα τύπου κατασκευής?

Link to comment
Share on other sites

στην Βουλγαρία θα γίνει η αγορά στην πόλη της Βάρνας... τεχνικά γραφεία φίλε εδώ είναι όλα 1 ... TIM η μαφία και όλα είναι σε αυτούς ... είτε στον έναν πάω είτε στον άλλο το ίδιο είναι ... μιλημένα είναι .... φωτογραφίες θα προσπαθήσω να ανεβάσω την  Δευτέρα που θα πάμε πάλι ... τώρα το μόνο που έχω είναι ένα σχέδιο σε print screen...

αυτό εδώ 

post-99129-0-86531900-1437750360_thumb.png

Edited by manolis1988
Link to comment
Share on other sites

Μιλημένα ή μη αυτά έχεις με αυτούς πρέπει να μιλήσεις. Συγκεκριμένα να αναθέσεις.

Από την τηλεπάθεια και να ψάχνεις εσύ να βγάλεις άκρη αν έβαλαν σωστή αναλογία αδρανών και τσιμέντου πίστεψε με πιο καλά θα είναι.

Κάτοψη έβαλες όχι φωτογραφία κτιρίων. Από εκεί μπορεί να καταλάβουμε από είδος κατασκευής. Όχι πολλά άλλα βασικά.

Από μια πρόχειρη ματιά στο διαμέρισμα σου και αν οι αναλογίες επίπλων χώρων είναι σωστές (δεν είχε διαστάσεις) μια πρώτη παρατήρηση στα δωμάτια ύπνου δεν θα χωρανε ντουλάπες.

2ο ο διάδρομος που διαχωρίζει σαλόνι με υπόλοιπο σπίτι είναι περίπου 2/3 ενός δωματίου χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο να υπάρχει. Αν δεν έχουν μπει τα τούβλα μη τον βάλεις. Φυσικά με την τουαλέτα τόσο μακριά από τις κρεβατοκάμαρες είναι ένα θέμα… αλλά το γενικό στήσιμο πάσχει σε βασικά ζητήματα διάταξης και δεν μπορεί να λυθεί έτσι.

3ο το σαλόνι και ειδικά η κουζίνα δεν έχει καλό φυσικό φωτισμό (ούτε και αερισμό). Δεν ξέρω και τον προσανατολισμό.

Οπότε τσέκαρε κι ένα 1ο ερώτημα. Το παραδίνει με εντοιχισμένες ντουλάπες? Ή αγοράζεις εσύ….

Λέμε τώρα.. 

Link to comment
Share on other sites

είναι έτοιμο έχουν μπει τούβλα και τοίχος και είναι στους σοβάδες τώρα ... θα στείλω φωτό την Δευτέρα  

 

το 1 "σωστή αναλογία αδρανών και τσιμέντου πίστεψε με πιο καλά θα είναι." θα προσπαθήσω να το μάθω αν και ο συγκεκριμένος θεωρείται "καλός" και πιστεύω να είναι οκ σε αυτό 

το 2ο το σκέφτηκα και εγώ να πέσει ο τοίχος να ανοίξει ο χώρος αλλά η γυναίκα προτιμάει έτσι επειδή δεν θέλει οι κρεβατοκάμαρες να είναι free αλλά να υπάρχει corridor προς αυτές ''απομονωμένες" ας πούμε

το θέμα με τις ντουλάπες είναι οκ ας πούμε γιατί υπάρχει χώρος στο corridor (το Χ που βλέπεις) και λογικά εκεί θα μπει ντουλάπα και στις κρεβατοκάμαρες από 1 πιο νορμάλ

 

3ον όπως βλέπεις το σχέδιο ακριβώς είναι  Βορράς οι κρεβατοκάμαρες και ανατολή το άλλο μπαλκόνι

δεν υπάρχει τίποτα που να σου δίνουν αυτοί ... του αγγέλου τους νερό δεν δίνουν ... οπότε ούτε ντουλάπες ή κάτι άλλο :P

 

πιστεύω είναι φωτεινό γιατί 2-3 φορές που πήγαμε στις 12-15-17-18  ήταν οκ από φως ...

 

πάντως χωρίς φωτό έχεις δίκιο δεν λέει πολλά ... θα ανεβάσω Δευτέρα πρωί

 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς μην βάλεις το laminate

Την ντουλάπα του διαδρόμου κάνε την μικρότερη, βάλε άλλη μια

Τα δωμάτια, μικρά, δεν χωράει ντουλάπα, προσπάθησε να βάλεις μια

Οσον αφορά το μπετόν:

Εχουν κάνει άλλη κατασκευή? :

Επαθε φθορές:

Ποιό το έτος της προηγούμενης (που είδες):

Ποιό το έτος αυτής:

Σεισμούς έχει:

η ποιότητα? (Βάλε φωτογραφία)

Ελατε να πάρετε σπίτι Ελλάδα!

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

νταξ' [που θαλεγε και ο σταυρος..]

 

αλλα μην τρομαζουμε τον ανθρωπο

 

ερωτημα

εχουν δοκιμια στην Ελλαδα??

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

ενοείται, βρε Δημήτρη χωρίς δοκίμια?

Και οι πιο ψαγμένοι, σαν το φίλο μας, που ανησυχούν για τα μπετά, μπορούν να βρουν τον Επιβλέποντα Μηχανικό, εφόσον κρατάει γραπτό αρχείο και να ενημερωθούν. Προυπόθεση να έχει κρατηθεί αρχείο, να έχουν ληφθεί, να ισχύουν κανονισμοί και να μην μαγειρεύοντε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.