Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έντυπο Α1 από Σουηδία


alper

Recommended Posts

Ειμαι στη διαδικασια να παω στη Σουηδια το χαρτι που εχει δημοσιευτει στο site  του ΤΣΜΕΔΕ για υποχρεωση Α1. Δυσκολιες που συναντησα -μεσω των κακομοιρων που αγγαρεψα να πανε για μενα- ειναι οι εξης:

1. Δεν μπορει να μεταφραστει γιατι θελει τη σφραγιδα τηε Χαγης μου ειπαν στο μεταφραστικο-ακουσον ακουσον θελουν τη σφραγιδα της Χαγης στο Ελληνικο υπουργειο για εγγραφο του Ελληνικου υπουργειου!!!-

2. Υπαρχει η περιπτωση να θελουν το πρωτοτυπο-θα το μαθω προσεχως που θα παω για σφραγιδα Χαγης-. Αυτο ειναι πολυ εφικτο να βρεις το πρωτοτυπο εγγραφο που εστειλε το υπουργειο στο ΤΣΜΕΔΕ....

3. Για οποιαδηποτε ερωτηση πρεπει να παει καποιος απο εκει καθως πνιγονται..

Αν βγαλω ακρη θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη διαδικασια να παω στη Σουηδια το χαρτι που εχει δημοσιευτει στο site  του ΤΣΜΕΔΕ για υποχρεωση Α1. Δυσκολιες που συναντησα -μεσω των κακομοιρων που αγγαρεψα να πανε για μενα- ειναι οι εξης:

1. Δεν μπορει να μεταφραστει γιατι θελει τη σφραγιδα τηε Χαγης μου ειπαν στο μεταφραστικο-ακουσον ακουσον θελουν τη σφραγιδα της Χαγης στο Ελληνικο υπουργειο για εγγραφο του Ελληνικου υπουργειου!!!-

2. Υπαρχει η περιπτωση να θελουν το πρωτοτυπο-θα το μαθω προσεχως που θα παω για σφραγιδα Χαγης-. Αυτο ειναι πολυ εφικτο να βρεις το πρωτοτυπο εγγραφο που εστειλε το υπουργειο στο ΤΣΜΕΔΕ....

3. Για οποιαδηποτε ερωτηση πρεπει να παει καποιος απο εκει καθως πνιγονται..

Αν βγαλω ακρη θα ενημερωσω.

 

Φίλε ματαιοπονείς νομίζω με το ΤΣΜΕΔΕ. Εγώ θα πάω Σουηδία και θα τους το ζητήσω συγκεκριμένα, με την αιτιολογία ότι είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλάδα, σε τελική ανάλυση είναι μία από τις περιπτώσεις για τις οποίες επίσημα προβλέπεται η χορήγηση Α1 όπως είδα να αναγράφεται πάνω στο έγγραφο. Άσχετο αν έχεις κάνει έναρξη ή έχεις ανοιχτά βιβλία η όχι, το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλίζει ιδιότητα όπως μου είπανε. Θα ενημερώσω εν καιρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τελικά έβγαλε κανείς άκρη? Αν δεν έχεις κάνει διακοπή στην Ελλάδα οι Σουηδοί σου δίνουν κανονικά το Α1?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μήνες που το τρέχω, πιστεύω να έχω αποτελέσματα σύντομα. Εν ολίγοις πρέπει να εξηγήσεις στους Σουηδούς γιατί χρειάζεσαι το Α1. Πρέπει να γράψεις ενα γράμμα που να εξηγείς ότι με την ιδιότητα του μηχανικού στην Ελλάδα ασφαλίζεσαι υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ κ άρα πρέπει να κάνεις διακοπή εκεί ωστέ να μην διπλοπληρώνεις. Μόλις το καταλάβουν αυτό πρέπει να τους αποδείξεις κ ότι όντως το ταμείο σου ζητάει το Α1 (μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επίσημη οδηγία που επισυνάπτω), χωρίς καν μετάφραση.

 

Το όλο πρόβλημα τους είναι γιατί ζητάς συγκεκριμένα αυτό το έγγραφο ενώ υπάρχουν άλλα που στα χορηγούν άμεσα και σε οποιαδήποτε άλλη ευρωπαική χώρα θα γίνοταν δεκτά για διακοπή ασφάλισης. Χωρίς βέβαια και να καταλαβαίνω γιατί αυτή η απίστευτη δυσπιστιά από πλευράς τους και δυσκολία να στο δώσουν, δεν μπορώ να καταλάβω τι διάολο θα μπορούσες να κάνεις με ένα τέτοιο έγγραφο που απλά δηλώνει ότι εισαι ασφαλισμένος εδω

 

Έχω κάνει τα παραπάνω και λογικά δε θα μου ζητησουν κάτι περισσότερο. Αν το πάρω στα χέρια μου θα ενημερώσω.

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ ΓΙΑ Α1.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Alper καλησπερα!!Τι εγινε τελικα τα καταφερες?Και εγω προκειται να ερθω σουηδια για εργασια απο τον Φλεβαρη και με απασχολει το ζητημα με το τσμεδε.Αν δεν γινει αυτο με το Α1 σκεφτομαι εντονα την διαγραφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά,

 

Για να πάρεις το Α1 στη Σουηδία συμπληρώνεις το έγγραφο FK6215 (πρέπει όμως να έχει αντικατασταθεί από το 6220 γιατί δεν το βρίσκω εδώ: http://www.forsakringskassan.se/arbetsgivare/blanketter_arbetsgivare). Επειδή γνωρίζουν τι παίζει με το ΤΣΜΕΔΕ, στο πεδίο "Övriga upplysningar" συμπληρώνεις κάτι σαν "Under Greek law engineers are considered self-employed. Thus we have to pay social and pension insurance (TSMEDE) even if we are not working. In order to stop paying insurance fees in both countries we have to provide the A1 official document to Greek authorities." Το έγγραφο το στέλνεις στη διεύθυνση που γράφει πάνω. Παίρνει αρκετό καιρό (κανά δίμηνο) να παραλάβεις το Α1. Αν δεις ότι καθυστερεί πολύ στείλε ένα μέιλ στο nuttakan.bergman(παπακι)forsakringskassan.se. Είναι η υπεύθυνη για το Α1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΕΙ Ο ALPER ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΣΤΙΣ ΣΟΥΗΔΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΞΗΓΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΡΤΕΛ ΠΟΥ ΔΙΑΙΩΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΕΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ Α1 ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΡΑΜΜΑ ΠΗΡΕ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ Α1 ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΣΤΟ ΤΣΜΕΔΕ ΤΗΝ  19 ΟΚΤΩΒΡΗ 2015 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΔΟΥΝ... ΑΝ ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΟΥΝ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2016 ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.