Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακή αναβάθμιση για 4178/2013 και διαφορετικές χρήσεις


JOHNYMAL

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχουμε ένα κτίριο 300 τ.μ με 3 διαφορετικές χρήσεις το υπόγειο αποθήκη το ισόγειο και ο Α όροφος κατάστημα, τμήμα του ορόφου κατοικία 49 τ.μ και στο δώμα βοηθητικοί χώροι.

Το ΠΕΑ που θα βγάλουμε θα το χρησιμοποιήσουμε για ενεργειακή αναβάθμιση στον νόμο 4178/2013. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Θα βγάλουμε δύο ΠΕΑ ένα για την κατοικία και ένα για το κατάστημα?

2. Την αποθήκη και τους λοιπούς βοηθητικούς χώρους θα τους περάσουμε ως ΜΘΧ?

3. Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης επιλέξει πάνελ φωτοβολταικά για αυτονομία του συνολικού κτιρίου και μόνο πως θα τα επιμερίσουμε σε κάθε χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βγάλεις ένα ΠΕΑ συνολικό αν θες όσες Θ.Ζ. και αν έχεις. Θα επιλέξεις την επικρατούσα χρήση και μετά σε κάθε Θ.Ζ. θα βάζεις την χρήση της. Αποθήκες κ.τ.λ. θα βάλεις ως ΜΘΧ.

 

Για τον επιμερισμό των ΦΒ ο εγκαταστάτης τους θα σου πει. Κάθε ΦΒ θα συνδέεται λογικά σε διαφορετικό μετρητή για κάθε ζώνη.

 

Υ.Γ. Το ΠΕΑ πρέπει να είναι συνολικό ? Ή μόνο για τους χώρους που ρυθμίζονται ?

 

Υ.Γ.2. Μην ξεχνάς και το ασυμβίβαστο 4178 - ΠΕΑ ίδιου μηχανικού.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...έχω μπερδευτεί.

 

Αφού έχουμε ξεχωριστές ιδιοκτησίες, έχουμε διαφορετικές θερμικές ζώνες άρα μπορούμε να κάνουμε ένα ΠΕΑ με ξεχωριστές Θ.Ζ. - Χρήσεις. 

 

Εκεί που υπάρχει πρόβλημα νομίζω είναι όταν σε ενιαίο χώρο έχεις δύο χρήσεις.

 

Ας πει και κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ΘΖ και αλλο Χρηση.

ΘΖ μπορεις να εχεις οσες θες. (το πως, ποιες και γιατι, ειναι αλλο θεμα).

Αλλα ΠΕΑ για διαφορετικες χρησεις δεν μπορεις να βγει.

 

Ας το επιβεβαιωσει καποιος.

Δεν ειμαι ο αρμοδιοτερος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα εγω οτι ειναι το ιδιο. Ας πει κάποιος για πιο σίγουρα πάντως. 

 

Δεν έχω κάνει ΠΕΑ για δύο χρήσεις ποτέ. Απλά βλέπω ότι το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ σε αφήνει να έχεις διαφορετικές ζώνες με διαφορετικές χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 Εγκύκλιος «Εφαρμογή του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΚΕΝΑΚ )» (οικ. 1603/4.10.2010)

σελ.6 - Γ2. Σε περίπτωση κτιρίων μεικτής χρήσης, το ΠΕΑ εκδίδεται ξεχωριστά για κάθε βασική
κατηγορία χρήσης του κάθε τμήματος του κτιρίου, όπως αυτές ορίζονται στον
Κτιριοδομικό Κανονισμό (κατοικίας, προσωρινής διαμονής, εμπορίου, εκπαίδευσης κ.α.).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις ένα κτίριο που έχει διαφορετικές κύριες χρήσεις π.χ. κατάστημα στο ισόγειο και κατοικίες στους ορόφους, υποχρεωτικά θα βγάλεις ένα ΠΕΑ ανά κύρια χρήση.

Δηλ. τουλάχιστον ένα για το κατάστημα του ισογείου και ένα για τις κατοικίες.

Μπορείς να βγάλεις από ένα για κάθε κατάστημα του ισογείου και από ένα για κάθε κατοικία.

Ποτέ όμως κατάστημα και κατοικία στο ίδιο ΠΕΑ.

 

Αν ένας χώρος έχει μια κύρια χρήση π.χ. κέντρο υγείας τότε στο ένα ΠΕΑ που θα βγάλεις μπορείς ή πρέπει (σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ1 με τον τρόπο που ορίζει τον διαχωρισμό των ζωνών), να το χωρίσεις σε επιμέρους χρήσεις. Π.χ. κέντρο υγείας, γραφεία, διάδρομοι και άλλοι βοηθητικοί χώροι κλπ.

 

Ενα ΠΕΑ ανά κύρια χρήση και μέσα στο xml μία ή περισσότερες ζώνες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.