Μετάβαση στο περιεχόμενο

αγορα μονοκατοικιας αποριες


kleiwmav

Recommended Posts

       Καλησπερα; και καλως σας βρηκα.Μόλις σας ανακάλυψα και νομιζω οτι εδω θα λυσω ολες μου τις αποριες!

 Ξεκινώ λοιπον.Σκεφτομαι να κάνω αγορα μονοκατοικιαςκαι εχω καποιες βασικες αποριες που προφανως δεν γινεται να μου τις λυσουν οι μεσιτες.

1. τι σημαινει σπιτι εκτος σχεδίου τακτοποιημένο?με το νομο τριτση.

2 .ενα σπιτι εκτος σχεδιου τακτοποιημένο το οποιο εχει ταρατσα αντι για κεραμιδια ,μπορω εγω να του προσθεσω κεραμοσκεπη αφου ειναι 'τακτοποιημένο'?

3. γενικά τι να προσέχω οταν κοιταω μονοκατοικια?

4.ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειτε?τωρα ξεκινω να βλεπω.πρεπει σε καθε σπιτι που βλεπω να εχω μαζι μου μηχανικο?σκεφτομουν οτι εαν τελικα μ αρεσει κατι τοτε να παω σε μηχανικο.λαθος?

Ειναι η πρωτη φορα που θα κανω τετοια αγορα και παρα πολλα δεν τα ξερω και γι αυτο μπηκα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας να δείς , θα κάνεις μια λίστα με 4-5 σπίτια που τελικά σου αρέσουν , βολεύουν και μπορείς να αγοράσεις σπίτια , θα βρείς ένα μηχανικό να σου πεί μια πρώτη άποψη για αυτά και όταν καταλήξεις σε ένα τότε θα του πεις να κάνει πλήρη έλεγχο σε αυτό . 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελετε να αγορασετε ενα σπιτι/ μονοκατοικια / μεζονετα, θα πρεπει να ελεγξετε απο την νομιμοτητατης οικοδομικης αδειας μεχρι τα βαρη που μπορει να βαραινουν το συγκεκριμενο ακινητο.

Οποτε αν δεν εχετε γνωσεις, απευθυνθείτε σε μηχανικο εμπιστοσυνης και αυτος θα σας κατευθυνει.

Link to comment
Share on other sites

Κλειώ, σωστά το σκέφτεστε. Ακολουθείστε τις συμβουλές των BAS και bill22.

 

Όταν με το καλό καταλήξετε στο σπίτι που σας αρέσει,πριν την αγοραπωλησία,απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό για τους απαραίτητους ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζεις ενα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο συνήθως το ελέγχει μηχανικός δικός σου. Φαντασου σε μια επένδυση πολλών χιλιάδων για κατοικία, δεν θα πρεπει να το δει καποιος ειδικός; Θα δεις πρώτα τι σου αρεσει και μετα θα φωνάξες καποιον δικό σου. Μην πέσεις σε παγίδα μεσιτών που σου φέρνουν δικό τους μηχανικό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δικιο όλοι σας και σας

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Οντως οι μεσίτες σε πιέζουν για δικό τους μηχανικό.Μαλιστα το ένα από τα σπίτια που με ενδιέφερε ηταν πραγματική ευκαιρία αλλα ομως ενώ ηταν απουλητο επί ενάμιση χρόνο ξαφνικά όταν ζήτησα τα χαρτιά του σπιτιού να τα ελέγξει δικός μου μηχανικός και δικηγορος,μου είπαν οτι την ώρα που έβλεπα εγω το σπιτι κάποιος αλλος εδωσε προκαταβολή γι αυτο. τι να πω, τόση σύμπτωση πια?

Link to comment
Share on other sites

ενώ ηταν απουλητο επί ενάμιση χρόνο ξαφνικά όταν ζήτησα τα χαρτιά του σπιτιού να τα ελέγξει δικός μου μηχανικός και δικηγορος,μου είπαν οτι την ώρα που έβλεπα εγω το σπιτι κάποιος αλλος εδωσε προκαταβολή γι αυτο. τι να πω, τόση σύμπτωση πια?

Μην παρεξηγηθειτε αλλα ειστε λιγακι αφελης :smile: . Αν βαλετε αλλον να παρει τηλεφωνο ως ενδιαφερομενος, θα δειτε οτι ειναι ακομα διαθεσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθειτε αλλα ειστε λιγακι αφελης :smile: . Αν βαλετε αλλον να παρει τηλεφωνο ως ενδιαφερομενος, θα δειτε οτι ειναι ακομα διαθεσιμο.

Αφελής δεν είμαι γιατι ΠΡΟΦΑΝΩΣ έχω καταλάβει οτι βρωμάει η κατάσταση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το έκανε αυτό το μεσιτικο.εκει ίσως να εγγυται κάποιο ίχνος άγνοιας μου.η αλήθεια ειναι οτι το σπιτι μου άρεσε πολύ και τους έδωσα να καταλάβουν οτι αν ολα ειναι οκ το αγοράζω και χθες που λέει ο λόγος.δυσκολεύομαι να μπω και να ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ το μεσιτικο παιχνιδι και δυστυχώς σπάω το κεφάλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.