Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: εσωτερική ή εξωτερική;


Recommended Posts

έχω την εντύπωση οτι όταν λειτουργεί ο κανονικός λέβητας, τα σώματα μιας οικίας, που ο μετρητής μετράει πόσες ώρες καίει η θέρμανση της δεν μεταβάλλεται αν κλείσεις τα μισά σώματα

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Με την εξωτερική θερμομόνωση εκμεταλλεύεσαι τη θερμοχωρητικότητα των δομικών στοιχείων, οπότε το σπίτι θερμαίνεται με πιο αργό ρυθμό, αλλά κρατάει τη ζέστη περισσότερη ώρα. Από την άλλη μεριά με την εσωτερική θερμομόνωση ζεσταίνεται το σπίτι πιο γρήγορα, αλλά χάνει και τη θερμότητα εξίσου πιο γρήγορα. Η εξωτερική θερμομόνωση είναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κάνεις για το σπίτι σου. 

ΥΓ: Δεν υπάρχουνε θερμομονωτικές βαφές. Όποιος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο είτε είναι άσχετος με το θέμα, είτε είναι απατεώνας... Πολύ απλά ένα υλικό για να μπορεί να χαρακτηρίζεται θερμομονωτικό πρέπει πρώτα από όλα να έχει ένα ορισμένο πάχος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Απ'αυτά που λετε, βγάζω συμπερασμα οτι οι βαφές είναι μαλλον πεταμενα λεφτά, οσο για εσωτερική ή εξωτερική θερμομονωση με καποια επένδυση, το κόστος - τετραψήφιο νούμερο, λέει ο Γιάννης! - ειναι τετοιο που μεχρι να το αποσβέσουμε, θα ειναι σα να εχουμε κάψει ηλεκτρικά σωματα για κάποια χρόνια.

 

Για να δώσω μερικά παραπάνω στοιχεία: ιδιοκτητο ειναι το διαμέρισμα, οι εξωτερικοί τοίχοι ειναι προσβάσιμοι μπροστα και πίσω, όχι ομως τόσο εύκολα στο πιο κρύο, γωνιακό δωμάτιο (απ'την αλλη πλευρά ειναι το μπαλκόνι γείτονα). Εχουμε παντού, εκτος από ενα δωμάτιο, παραθυρα αλουμινιου σε ξίλυνες κασες και σίγουρα κανουν δουλειά, είδαμε διαφορά οταν τ'αλλάξαμε στο υπνοδωματιο.

 

Arche, μ'ενδιαφερει πολύ αυτό που λες για τους θερμοπομπούς. Οταν λες οτι πετυχες 50% οικονομια εννοείς σε σχεση με τα εξοδα για πετρελαιο/φυσικό αέριο; Εμεις εχουμε ενα κονβεκτορα και δυο καλοριφερ λαδιού, που αυτες τις μερες καιμε στη χαμηλή βαθμίδα (1000 watt, νομίζω). Τα καλοριφερ λαδιού κρατάνε καποια ζεστη κι οταν σβήσουν. Μας εχουν πει και για πάνελ, αλλα ειναι ακριβα και δε ξερω αν καινε σημαντικα λιγοτερο ρεύμα από κονβεκτορες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετράω 13 Κελσίου στην κουζίνα, απογευμα, με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 15. Πίκρα. Οι προσφορές που πήρα για εγκατάσταση φυσικού αερίου είναι αιματηρές: από 6.000 ευρώ και πάνω. Καμία περίπτωση.

 

Σκέφτομαι να δοκιμασω ενα υπέρυθρο πάνελ για την κουζίνα, στην οροφή. Ξέρω οτι υπάρχουν φανατικοί υποστηρικτές και φανατικοί πολέμιοι, οπως και οτι οι αποδόσεις διαφερουν πολύ από μαρκα σε μάρκα. Για θερμοπομπούς, που λεει κι ο Arche, μου εχουν πει κι αλλοι, ιδίως για κάτι Νορβηγικούς ΝΟΒΟ. Αν εχει κανείς προσωπική εμπειρία είτε με υπέρυθρα πάνελ, είτε με θερμοπομπούς, θα τις ακούσω με πολύ ενδιαφέρον, διότι, ό,τι και να πει κανείς, αυτό το 13 βαθμοί μερα μεσημερι δεν καταπίνεται με τιποτα.

 

Καλες Γιορτές, με την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Μετράω 13 Κελσίου στην κουζίνα, απογευμα, με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 15. Πίκρα. Οι προσφορές που πήρα για εγκατάσταση φυσικού αερίου είναι αιματηρές: από 6.000 ευρώ και πάνω. Καμία περίπτωση.

 

Σκέφτομαι να δοκιμασω ενα υπέρυθρο πάνελ για την κουζίνα, στην οροφή. Ξέρω οτι υπάρχουν φανατικοί υποστηρικτές και φανατικοί πολέμιοι, οπως και οτι οι αποδόσεις διαφερουν πολύ από μαρκα σε μάρκα. Για θερμοπομπούς, που λεει κι ο Arche, μου εχουν πει κι αλλοι, ιδίως για κάτι Νορβηγικούς ΝΟΒΟ. Αν εχει κανείς προσωπική εμπειρία είτε με υπέρυθρα πάνελ, είτε με θερμοπομπούς, θα τις ακούσω με πολύ ενδιαφέρον, διότι, ό,τι και να πει κανείς, αυτό το 13 βαθμοί μερα μεσημερι δεν καταπίνεται με τιποτα.

 

Καλες Γιορτές, με την ευκαιρία.

 

Υπέρυθρα πάνελ ξέχασε το, δεν κάνουν για οικία. Δεν ζεσταίνουν τον αέρα

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν που ζεις και έχεις 15? Χθες Νέο Ψυχικό, είχαμε 28! Εντύπωση μου κάνει αλλά χθες το θερμόμετρο του αυτοκινήτου, έγραψε 28! (????)

Η οικονομικότερη θέρμανση είναι τα inverter ac. Πολέμιους για την ποιότητα θα βρεις. Οι θερμοπομποί είναι λίγο πιο ενεργοβόροι, το κόστος αγοράς τους όμως δεν συγκρίνεται και η σχέση τους σε σχέση με φυσικό αέριο/πετρέλαιο.

Προσωπικά έχω φτιάξει ζώνη, δηλαδή σε δύο υπνοδωμάτια και διάδρομο, έχω 2 θερμοπομπούς 1000 άρηδες AEG, πάντα made in ''China'' αλλά με την επωνυμία του Γερμανικού εργοστασίου. Το κόστος αγοράς πριν 3 περίπου χρόνια ήταν 105e. Κυκλοφορεί στο internet πίνακας με το κόστος θέρμανσης ανάλογα το μέσο. Και χαρακτηριστικά/συγκριτικά μέσων μέσων κλιματισμού. Δεν θυμάμαι αν το είχα δει σε αλληλογραφία άλλου site για Μηχανικούς ή συνεργαζόμενης επιχείρησης με Μηχανικούς, οπότε οι ερωτήσεις θα σε διευκολύνουν και η έρευνα, καθώς δεν το έχω πια. Μην το ψάχνεις όμως η καλύτερη θερμομόνωση είναι η εξωτερική, αν έχεις "καλό κέλυφος" και με ηλεκτρικό καλοριφέρ ζεσταίνεις. Οντως είναι μεγάλο κόστος, μια φορά το κάνεις όμως και έχεις απόσβεση κάθε χρόνο. Παλιότερα υπήρχαν προγράμματα "εξοικονομώ"που σου δίναν επιδότηση 15 - νομίζω - ως 70% να το κάνεις οπότε ξαναρώτησε πάλι τους Μηχανικούς. Ψάξε για οχι πολύ επώνυμες εταιρίες, καλές όμως που μπορούν να σου δώσουν καλύτερη προσφορά και συζήτησε με τους Μηχανικούς αυτών για το καλύτερο που μπορείς να κάνεις ανάλογα τα οικονομικά σου.
Πάντως οταν λες 15 βαθμούς πρόσφατα, ενώ είχαμε ψηλή, πιστευω χάνεις πολλά λεφτά κάθε χρόνο, από κλιματισμό, οπότε θα έπρεπε να μιλήσεις με εξειδικευμένους Μηχανικούς.


υγ: για τους θερμοπομπούς, έβαλα 1000 γιατί τα watt σε συνδυασμό με υπερφορτωμένη γραμμή ή λεπτή καλωδίωση, μπορεί να σου κάψει γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Arche ευχαριστώ για τις συμβουλές, νομίζω σε θερμοπομπούς θα καταλήξω. Η θερμομόνωση θα ήταν ιδανική, αλλά το κόστος απαγορευτικό, ασε που η εξωτερική είναι σχεδόν αδύνατη, γιατί θα επρεπε να επέμβω σε τοίχους και δάπεδα γειτόνων. Για την εσωτερική, που ειναι φτηνοτερη, εχω διαβάσει ότι δεν ειναι ιδιαίτερα αποδοτική και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα υγρασίας, μεταξύ τοίχου και μονωτικού. Κανείς μηχανικός με πρακτική εμπειρία στο θέμα;

 

Στην Αθήνα ζω, και μου κάνει κι εμενα εντύπωση με εξωτερική θερμοκρασία 15-16 να μην ξεπερνάμε τους 13 μες στο σπίτι. Να εχει να κανει με τα διπλά τζάμια, που τα κρατάμε κλειστά;

 

Θα ψάξω να βρω τον συγκριτικό πίνακα που λες. Πάντως, σκέφτομαι οτι αν παρω θερμοπομπούς, ή πάνελ "συμβατικής" ή και κανα υπέρυθρης ακτινοβολίας, θα ειναι καλύτερο να εγκαταστήσω περισσότερα σώματα λίγων βατ (π.χ. 4 των 500, παρά 2 των 1000), παρά λίγα πολλών βατ, γιατί παντού διαβάζω ότι οσο μεγαλύτερη η επιφάνεια που εκπέμπει θερμότητα, τόσο καλύτερη η τελική απόδοση. Βεβαια αυτό θα τσιμπήσει το κόστος αγοράς, αλλά αν ισχύει αυτό που λένε, αξίζει το κόστος - που, σε καμία περίπτωση δεν αγγίζει καν τα εξοδα φυσικού αεριου, αντλίας θερμότητας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χωρίς Μονωση παντα θα εχεις θεμα κατανάλωσης. Θα ζεσταίνεσαι την ώρα που καις μονο μετα απο λιγο θα πέφτει αισθητά η θερμοκρασία εσωτερικά.. Οτι σύστημα και να επιλέξεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.