Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

υπαρχει καποιος εκει στο υπουργειο να πει στον κ. Στυλιανιδη οτι δεν μπορει να βγαινει υπουργος και να παρακαλαει την οικογενεια Αλαβανου να τον αφησουν να κανει την δουλεια του . Να του πει οτι αν αυτος θελει να λεγεται υπουργος και ολοι οι υπολοιποι κυβερνηση με ενιαιο στοχο ( λεγε με Σουφλια ) οτι δεν παρακαλαμε κανεναν και αν ειμαστε αποφασισμενοι οτι κατι ειναι σωστο και δικαιο το πραγματοποιουμε και δεν αφηνουμε 350 χιλιαδες οικογενειες να κρεμονται απο τις ορεξεις της γνωστης συντεχνιας .

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και εγω την αποψη μου. Πριν 25 χρονια οταν συμπληρωνα μηχανογραφικο δεν υπηρχε η ειδικοτητα που γουσταρα σε Πολυτεχνειο ( Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι) και ετσι διαλεξα το ολοκαινουρια ΤΕΙ. Να υπενθυμισω για ιστορικους λογους σε οσους δεν θυμουνται οτι πιο παλια υπηρχε το Πολυτεχνειο και το μικρο πολυτεχνειο. Οταν η τοτε κυβερνηση αποφασισε να καταργηση το Μικρο πολυτεχνειο υπηρξε η προταση οι 500 αυτοι αποφοιτοι να αποροφηθουν στα πολυτεχνεια και να υπαρχουν πια μονο αυτα. Φυσικα το ΤΕΕ αρνηθηκε, ρατσιστικα ονομασε τους τοτε του Μικρου Πολυτεχνειου Υπομηχανικους ( πως λεμε υπογειο, υποβρυχιο ,υπονομο?) και οι Σχολες αυτες γιναν ΚΑΤΕΕ, και το 83 που περασα εγω μετονομαστηκαν σε ΤΕΙ. Απο εποχη λοιπον Μικρου πολυτεχνειου ξεκινησαν ΟΛΑ ΣΤΡΑΒΑ για την Τεχνικη Εκπαιδευση. Οι μεν μαλωναν με τους δε και παει λεγοντας. Το ΤΕΕ μια ζωη στρουθοκαμιλιαζε και δεν υπηρχαν για αυτο αποφοιτοι ΚΑΤΕΕ,ΤΕΙ και ενεργουσε σαν καθαρα συντεχνιακη κινηση ( Ενω αντιστοιχα μεσα του μαλωναν οι Πολιτικοι Μηχανικοι με τους Χημικους μηχανικους κλπ). Αντιθετα οι των ΚΑΤΕΕ,ΤΕΙ τοπαιζαν αφ υψηλου και ζηταγαν τα παντα. Οι πρωτοι βαζαν τρικοποδιες οι δευτεροι τριπλες και παει λεγοντας.

 

Με τα χρονια λοιπον ηρθε κακως η καλως η Ευρωπη και εβαλε και τριτους στο παιχνιδι ( κολλεγια). Ετσι φτασαμε εδω που φτασαμε. Να μαλωνουν οι ΠΕ μηχανικοι με τους ΤΕ μηχανικους για επαγγελματικα δικαιωματα και οι νεοι κολλεγιοπαιδες με τα λεφτα του μπαμπα να σου τριβουν την μουρη με ενα ωραιοτατο πτυχιο...

Εγω θαθελα να θεσω τα εξης ερωτηματα

Α) Τοσα χρονια το ΤΕΕ δεν σκεφτηκε οτι πρεπει οι μηχανικοι ολων των Κλαδων ΠΕ ΤΕ ΔΕ να ειναι σε ενα ενιαιο φορεα?

Β) Τοσα χρονια το ΤΕΕ δεν επρεπε να φροντισει να βρεθει η χρυση τομη στα επαγγελματικα δικαιωματα ΠΕ και ΤΕ?

Γ) Τοσα χρονια η ΕΤΕΜ δεν επρεπε να φροντισει να βρεθει η χρυση τομη στα επαγγελματικα δικαιωματα ΠΕ και ΤΕ?

Δ) Τα παλια μυαλα στο ΤΕΕ και στην ΕΤΕΜ ποτε θα αφησουν τον ματαιο τουτο κοσμο για να δουμε ασπρη μερα οι υπολοιποι?

Ε) Τοσα χρονια αυτο το κρατος εκτος της παλινδρομησης της Βαλανου αλλο τιποτα δεν ξερει να κανει?

Z) Το ότι Πολυτεχνεια και ΑΤΕΙ Μηχανικων θα μαραζωσουν με την εμφανιση των κολλεγιων τοχει δει κανεις από ΤΕΕ και ΕΤΕΜ?

Η) Τοσα χρονια η ΕΜΔΥΔΑΣ και η ΠΟΜΗΤΕΔΥ στον δημοσιο τομεα δεν σκεφτηκαν να φτιαξουν ενιαιο μισθολογιο Μηχανικων?

Θ) Το ΤΕΕ και η ΕΤΕΜ ποτε θα ασχοληθουν με τα χαλια της Τεχνικης Εκπαιδευσης? Φθασαμε ναχουμε 3 και 4 μαθητες σε τμηματα.

Ι) Αλληλοκαλυπτομενες σχολες υπαρχουν γιατι τα Πολυτεχνεια εφτιαξαν αντιστοιχες σχολες χροοοονια μετα. Το δικο μου το ΤΕΙ ( Ηλεκτρονικων Μηχανικων όπως γραφει και το πτυχιο από το 1987) προυπηρχε των Ηλεκτρονικων Μηχανικων του Πολυτεχνειου. Εμεις βγαλαμε επαγγελματικα δικαιωματα με ΠΔ το 1989 ( πιασαμε στο υπνο το ΤΕΕ) και την δεκαετια του 90 οι αντιστοιχοι ΠΕ συναδελφοι πηραν τα ιδια δικαιωματα με εμας. Ποιο θαναι το σκεφτικο καταργησης? Του παλαιου? Η του νεου?

Κ) Αναρωτιεμαι γιατι κανενας από εσας του ΠΕ μηχανικους δεν φωναζει για τον τιτλο σπουδων του? Είναι δυνατον να τελειωνετε μια σχολη 5 χρονια και να ονομαζεστε Ηλεκτρολογοι και Μηχανολογοι και Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι και γαυρο εχω? Δεν συγκρουεστε με τους δικους σας Ηλεκτρονικους Μηχανικους-Μηχανικους ΗΥ? Η αντιστοιχα τους Μηχανολογους Μηχανικους?

Αν δεν ξεχωριστειτε μεταξυ σας δικαιωματα και σχολες πως θα δουμε ποιες σχολες με ΑΤΕΙ υπερκαλυπτονται η όχι?

Λ) Το master σας καλυπτει μονο στο δημοσιο.Εξω τι θα λετε? Εχω master και ο κατασκευαστης της πολυκατοικιας θα χοροπηδαει από την χαρα του? Διυλίζετε το κώνωπα και καταπίνεται την κάμηλο. Δεν φτιαχνεται ετσι διαφορά συναδελφοι. Τα κολλεγια με ένα πτυχιο θα δινουν δυο master και ένα διδακτορικο δωρο.

Μ) Το ΤΣΜΕΔΕ γιατι ηταν κλειστο τοσα χρονια για τους ΤΕ? Αν ηταν ταμειο ασφαλισης ΟΛΩΝ των μηχανικων ΠΕ.ΤΕ,ΔΕ δεν θα αποροφιοταν από άλλο ταμειο. Κανενας δεν το σκεφτηκε?

 

 

 

Συμπερασμα 1

Όλα αυτά για ένα ΟΧΙ καποιων κουφιοκεφαλακηδων πριν 30 και κατι χρονια που αρνηθηκαν να κλεισει το Μικρο Πολυτεχνειο

 

Συμπερασμα 2 Τοσα χρονια οι διαφορες μας ηταν κατι κιλοβατ ( για ηλεκτρολογους), κατι οροφοι ( για πολιτικους) κατι ιππους ( μηχανολογους)και αν εισαι στο δημοσιο 200 ευρω τον μηνα. Τεραστια διαφορα. Ακομα γελαω που το σκεφτομαι

 

Συμπερασμα 2

Η Τεχνικη Εκπαιδευση ΕΑΛΩ με τα κολλεγια ( εγινε πρωτα με τους Αλβανους Πολυτεχνειου,Ρουμανους Πολυτεχνειου).Λιαν συντομως και σκοπιανους. Τωρα φιναλε για ολους. Διαβατηριο στο χερι και αντε γεια.

 

ΥΓ Είναι κριμα τοσα χρονια να βλεπω τα ιδια και τα ιδια.Ένα βημα μπροστα δεκα πισω.

ΥΓ2 Συγνωμη για το μακροσκελες τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 85% πώς το υπολόγισαν με τόση ακρίβεια;

Ίσως από το είδος των κατασκευών στην Ελλάδα. Αν πχ το 85% των κατασκευών είναι διώροφα στα οποία υπογράφουν και οι μηχανικοί δομικών έργων, τότε ναι οι απόφοιτοι των ΤΕΙ έχουν το 85% των δικαιωμάτων των αποφοίτων ΑΕΙ.

 

Βρε Χάρη μου, ειλικρινά τώρα, ασχέτως των διαφωνιών που έχουμε και συζητάμε εδώ, είναι δυνατόν να διερωτάσαι περί της σοβαρότητος μιας τέτοιας αστειότητος ? (συγνώμη αλλά η λέξη αστειότητα είναι ότι επιεικέστερο μπορεί να βρει κανείς για να χαρακτηρίσει τη συγκεκριμένη θέση του Αλαβάνου). Ποιά διώροφα? Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει έστω και μια πιθανότητα τα διώροφα να αντιπροσωπεύουν το 85% των κατασεκυών ? Με τις άλλες ειδικότητες δηλαδή τι ?

ειλικρινά δηλαδή, έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον SwiftGti, ο οποίος ισχυρίζεται ότι η τεχνολογική εκπάιδευση έχει πεθάνει προ πολλού στη χωρα μας. Το ουσιαστικό πρόβλημα έγκειται στη διαδικασία της μελέτης, για την οποία όλοι θέλουν να έχουν διακιώματα. Και εγώ αναρωτιέμαι: πως είναι εφικτό αυτό; παλαιότερα υπήρχε μία ιεραρχία και εξηγούμαι : δεν υποννοώ ανωτερότητες, κατωτερότητες και άλλα τέτοια περίεργα αλλά οι ρόλοι ήταν διακριτοί, ο πολ. μηχ. (να μιλήσω για τον κλάδο μου) μπορούσε να μελετήσει, ο απόφοιτοσ ΚΑΤΕΕ να επιβλέψει και ο αρχιμάστορας να κατασκευάσει. Και ρωτάω με τη σειρά μου : σήμερα ισχύει κάτι τέτοιο; Οχι φυσικά, όλοι θέλουν τα πάντα. Και ο λόγος είναι απλός, οι δουλειές παραμείναν σταθερές ενώ οι ασχολούμενοι με το αντικείμενο πληθύναν δυσανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον SwiftGti, ο οποίος ισχυρίζεται ότι η τεχνολογική εκπάιδευση έχει πεθάνει προ πολλού στη χωρα μας. Το ουσιαστικό πρόβλημα έγκειται στη διαδικασία της μελέτης, για την οποία όλοι θέλουν να έχουν διακιώματα. Και εγώ αναρωτιέμαι: πως είναι εφικτό αυτό; παλαιότερα υπήρχε μία ιεραρχία και εξηγούμαι : δεν υποννοώ ανωτερότητες, κατωτερότητες και άλλα τέτοια περίεργα αλλά οι ρόλοι ήταν διακριτοί, ο πολ. μηχ. (να μιλήσω για τον κλάδο μου) μπορούσε να μελετήσει, ο απόφοιτοσ ΚΑΤΕΕ να επιβλέψει και ο αρχιμάστορας να κατασκευάσει. Και ρωτάω με τη σειρά μου : σήμερα ισχύει κάτι τέτοιο; Οχι φυσικά, όλοι θέλουν τα πάντα. Και ο λόγος είναι απλός, οι δουλειές παραμείναν σταθερές ενώ οι ασχολούμενοι με το αντικείμενο πληθύναν δυσανάλογα...

 

Aυτή είναι η πραγματική αιτία.Αλλά τις σχολές τις βολεύει να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερους φοιτητές για να παίρνουν μεγαλύτερες επιδοτήσεις.Τη κυβέρνηση τη συμφέρει να δημιουργεί καινούριες σχολές σε περιφερειακές πόλεις για να τονώσει την τοπική αγορά (ενοίκια,εστιατόρια,καφετέριες..)

Αν υπήρχε σχεδιασμός για την παιδεία π.χ. ποιότητα καθηγητών , αξιολόγηση σχολών , κλείσιμο υπεράριθμων σχολών ή άνοιγμα νέων που υπάρχουν μόνο στο εξωτερικό κτλ.. δε θα υπήρχε πρόβλημα.

Κατά τα άλλα θεωρώ θρασύτατη την απαίτηση κάποιων αποφοίτων Τ.Ε.Ι. για πλήρη εξομοίωση ,όπως θεωρώ τελείως άδικο να μην υπάρχουν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα.Οι απόφοιτοι του ΤΕΙ Πετρελαίου στην Καβάλα δεν έχουν καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα.Σχολές χωρίς ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα δε θα έπρεπε να υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

spy1551 είδες εδώ κανένα απόφοιτο ΑΤΕΙ να μιλάει για πλήρη εξομοίωση; Μιλάμε για άσκηση του επαγγέλματος χωρίς περιορισμούς όπως θα συνέβαινε αν δουλεύαμε πχ στη Γερμανία. Υπό το πρίσμα ενός ΠΜ ίσως δε μπορώ να σου το δώσω να καταλάβεις αλλά για σκέψου σαν ΗΜ. Είναι δυνατόν να έχω τις γνώσεις για 100 kW κ όχι για 101; για 110; Το όριο είναι η φύση του έργου. Αν το ίδιο το έργο είναι υψηλής πολυπλοκότητας ίσως είναι καλύτερο να το αναλάβει ένας Μηχανικός ΠΕ. Κάτι ανάλογο κ με τις μελέτες. Στο κάτω κάτω όλοι ξέρουμε μέχρι που μας παίρνει κ δεν ανοιγόμαστε παραπέρα. Δε λέω πως δεν υπάρχουν λαμόγια που θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις, αλλά αυτή η συνομοταξία "συναδέλφων" υπάρχει κ στις 2 πλευρές...

 

Λαμπερό παράδειγμα του πως θέλουν να απονέμονται τα επαγγελματικά δικαιώματα οι του ΤΕΕ δείτε κ αυτο:

http://www.psxm.org/print.php?sid=432&POSTNUKESID=3505114552f1ac2875f3d6f0f70a5c18

 

Το ζουμί είναι ότι θέλουν οι ΧΗΜΙΚΟΙ Μηχανικοί παρακαλώ να πιστοποιούν ενεργειακά τα κτίρια αλλά κ τη ΘΨΚ ενώ οι Μηχανικοί ΤΕ τη πιστοποίηση κτιρίου Η τη ΘΨΚ ανάλογα ειδικότητας!

Πως να χαρακτηρίσεις τη λογική αυτών των ανθρώπων χωρίς να φας τόσες κόκκινες κάρτες που θα κρασάρει ο σέρβερ;

Για να μην πω ότι θέλουν τα ίδια δικαιώματα με αυτούς να τα έχουν κ οι ΦΥΣΙΚΟΙ:?::!::?:, με κάποια επιμόρφωση ντε... Κ μετά λέει το ΤΕΕ για ανεργία κ αλλοίωση του επαγγέλματος. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα πρεπε στα επαγγελματικα δικαιωματα να ηταν οπως στο Οικονομικο Επιμελητηριο? Εννοω οτι ο ΤΕ φτανει τα δικαιωματα ΠΕ στα 20 χρονια αν δεν απαταμαι.Αυτοι πως τα βρηκαν αμεσως και εμεις τιριρι εδω και 35 χρονια και συνεχιζουμε? Αμοιβαιες υποχωρησεις και τελειωσε η υποθεση. Και μετα κανονιζεις αριθμο εισακτεων σε ΠΕ και ΤΕ και τελειωσε η ιστορια. Αλλα οι θεσεις και οι ψηφοι προηγουνται...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.