Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

και μελος γιατι δεν μπορω να ειμαι???ε?δεν γινεται να πληρωνω σε ενα επιμελητήριο και να μην με θεωρει μελος του!για να συνδεθω στο συστημα του τεε αλλου πας εσυ και αλλου εγω.γιατι αυτος ο διαχωρισμος???και δεν νομιζω το κοστος λειτουργιας του νεου συστηματος θα πρεπει να ειναι για ολους ισο.μικροτερα δικαιωματα-->μικροτερες εισφορες προς τεε.Εμεις πληρωνουμε και την ΕΕΤΕΜ ενα 70αρι και το ΤΕΕ αλλο ενα 70αρι!ειναι λογικο?

αυτα ειναι που καποιες φορες σε πνίγουν!η κανε με μελος σου 100% και με εναν φορεα ασφάλισης ή ασε την ΕΕΤΕΜ να κανει ενα μερος της δουλειας σου για εμας τους "αλλους"μηχανικους!Μην πληρωνουμε και τους 2.τα λεω αυτα γιατι τωρα μου ηρθαν ολα μαζι.ΤΕΒΕ,ΤΕΕ,ΕΕΤΕΜ!και ενα 70αρι να γλιτώνουμε καλο ειναι!δεν τα βρισκουμε στο δρομο!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη που έχω εκφράσει παλιότερα ανεξάρτητα από τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ότι όλοι οι μηχανικοί και πτυχιούχοι και διπλωματούχοι πρέπει να είναι μέλη και του ΤΕΕ και του πρώην ΤΣΜΕΔΕ νυν ΕΤΑΑ (μόνο εμείς θα έχουμε το προνόμιο αυτό!)*.

Ο διαχωρισμός φαντάζομαι γίνεται γιατί δεν είσαι μέλος του ΤΕΕ και δεν είσαι καταχωρημένος στα μητρώα του.

Όπως είπα και προηγουμένως τα χρήματα που πληρώνεις χωρίς να είσαι μέλος του στα ανταποδίδει μέσω της λειτουργίας της υπηρεσίας ελέγχου ελαχίστων αμοιβών.

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι και πες μου ειλικρινά:

1) Χάρη στο ΤΕΕ δεν αυξήθηκαν οι ελάχιστες αμοιβές που ήταν ουσιαστικά καθηλωμένες από το 1988; Θυμίζω ότι ενώ το λ αναπροσαρμόζονταν, η ΕΤΑ παρέμεινε σταθερή στα 44€!

2) Θεωρείς ότι δεν είσαι ωφελημένος απ' το σύστημα αυτό των ελαχίστων αμοιβών;

3) Αν δεν ήταν το ΤΕΕ αλλά κάποιος άλλος φορέας που εφάρμοζε το σύστημα των ελαχίστων αμοιβών θα είχες πρόβλημα; Θα σου φαίνονταν πολλά τότε τα 70€ που θα πλήρωνες ΜΟΝΟ ΑΝ ασχολιόσουν με οικοδομικές άδειες;

Τι να πούμε και εμείς που πληρώνουμε τα 70€ στο ΤΕΕ ακόμα και αν δεν έχουμε βγάλει ούτε μία οικοδομική άδεια!

 

* Προς άρση παρεξηγήσεων η ειρωνεία δεν είναι προσωπική αλλά αφορά το ΤΣΜΕΔΕ και τις τρομερές παροχές του ενώ ταυτόχρονα οι οικονομικές υποχρεώσεις μας απέναντί του είναι ελάχιστες.

Link to comment
Share on other sites

επιπλέον σου κάνουν και τις απαραίτητες κρατήσεις απο την αμοιβή σου για την έκδοση της οικ. αδείας νομίζω 3% υπέρ τεε, έτσι δέν είναι?

Link to comment
Share on other sites

και εμεις μια απο τα ιδια!με το ζητησεις αριθμό μητρώου τεε για αμοιβες ιδιωτικών εργων κανεις δεν κανεις μελέτη θα τα δωσεις!και 2 χρονια να κανεις να καταθεσεις μελετη παλι γιαυτα τα 2 χρονια θα πληρωσεις κανονικα!!!!οσο για το αν επωφελουμαστε ολοι απο τις ελαχιστες αμοιβες μπορω να πω ναι ωφελουμαστε ΟΛΟΙ.οσο αν ηταν αλλος φορεας που το εφαρμοζε ως επημελητηριο μηχανικων εφοσον ειμαι γραμμενος σε αλλο επημελητηριο μηχανικων σαφως και θα με ενοχλούσε το ιδιο!ειναι "χαζομαρα" τους να πληρωνουμε 2 επημελητηρια για να κανουμε την δουλεια μας εφοσον θα μπορουσαμε να την κανουμε μονο με ενα!και χρονο χανουμε αλλα και χρημα!!!τρεξε απο εδω ,τρεξε απο εκει...ελεος!!!!συντονίσου ελλαδα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ είναι 2% + χαρτόσημο+ΟΓΑ φτάνουν τελικά το 2,048% επί της καθαρής αμοιβής.

Το ΤΕΕ είναι επιμελητήριο και τεχνικός σύμβουλος της κυβέρνησης προσφέροντας έργο προς ΟΛΟΥΣ μέσω των βιβλιοθηκών του, των τεχνικών του εκδόσεων του, των σεμιναρίων του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ που είναι για όλους, των συνεδρίων, διαλέξεων κ.λπ. που χρηματοδοτεί και πολλών άλλων. Αυτά πληρώνουμε. Άποψή μου είναι ότι πληρώνουμε πολλά γι αυτά που παίρνουμε και ότι γίνεται κατασπατάληση χρήματος όπως συνήθως συμβαίνει σε κάθε τέτοιου μεγέθους οργανισμό που αρκετοί ίσως εκμεταλλεύονται για να προωθήσουν τα προσωπικά τους συμφέροντα.

Νομίζεις ότι παρόμοια δε γίνονται στην ΕΕΤΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

σαφως και Ναι!!!παντου γινεται αυτο!και στην εκπαιδευση γινεται(π.χ.σεμηναρια χρηματοδοτημενα απο ΕΕ και αυτοι που πανε , πανε μονο για να παρουν τα λεφτα απο τα σεμηναρια!διχως να τους ενδιαφερει το τι θα μαθουν.τσαμπα λεφτα σε τσαμπα ανθρωπους.Ελεγχος για το αν γινεται σωσα το σεμηναριο και αν οντως ολα εγιναν προς την εκπαιδευση του εκπαιδευομενυ δεν υπαρχει!) και σε ολους τους κλαδους συμβαινουν!

Link to comment
Share on other sites

είναι επιμελητήριο που δέν με δέχεται ώς μέλος του, και συζητάμε άν θα πρέπει να το χρηματοδοτώ?? γιατί? για το καλό του τόπου?

Link to comment
Share on other sites

KLEIO μου δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως!θες να κααθεσεις μελετη?Πληρωνε την συνδρομη!απλα μας εχουν βαλει στον χορό και χορεύουμε! δεν μπορουμε να κανουμε κατι!απλα το θεμα ειναι ενα.Η ολοι στο ΤΕΕ η η ΕΕΤΕΜ να παιξει αυτο το ρολο για εμας!

Link to comment
Share on other sites

αν προλαβεις και δεν τα εχουν "φαει" καλη συνταξη!πολυ καλυτερη απο τεβε.αυτο παιρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.