Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέφτει η ασφάλεια (αρχάριος)


Recommended Posts

Μένω σε εστία με φοιτητές και τα κτηρια ειναι πολυ παλιά δλδ εχει μια πριζα. Καθε δωμάτιο εχει μια ασφαλεια και καθε 4-5 δωμάτια εχουν αλλη μια ασφάλεια στο διάδρομο. Ολοι εχουν βαλει κουζινακια αεροθερμα ψυγεια υπολογιστες. Το θεμα ειναι οτι οταν βαζουν οι αλλοι φορτιο μου πεφτει το ρευμα(και σε άλλους συμβαίνει γενικα στο παλιο κτήριο) καθε βραδυ και ειναι σπαστικο. Και μια φορα που επαθε το κουζινακι μου μασα επεσε το γενικο και οχι του δωματιου μου σηκωσα την ασφαλεια και μετα δουλευε κανονικα (ειχε μουχλια απο την αποθηκη μαλλον γιατι ηταν καιρο το κουζινακι) (μονο μια φορα εχει πεσει το δικο μου οταν εκανα βραχυκύκλωμα). το θεμα ειναι οτι πευτει το γενικο οταν υπαρχει καποιο προβλημα , δλδ οταν εφτεγα με το κουζινακι, ακομα και ολα κλειστα να τα εχω το βραδυ πευφτει μονο απο 2 δωματια (δλδ τα δυο δωματια 0 φορτιο και επεσε απο εναν οι δυο μονο απο κουζινα + αεροθερμο το μαξ δε ξερω). ΤΟ θεμα ειναι οτι οι ηλεκτολογοι λενε να μειώσουμε το φορτιο. Δε γινεται ομως να μη βαζω ουτε αεροθερμο μια στο τοσο!! Μιας και ειμαι φοιτητης ηλεκτρολογος γινεται τπτ πχ να τους πω να βαλλουν ασφαλειες με λιγα αμπερ στο καθε δωματιο που οποιος μαλακας κανει το δωματιο Λασ Βεγκας να πεφτει αυτουνου? Λετε να εχει προβλημα η γραμμη ?? τιποτα προσωρινό δε γινεται? Οι ασφαλειες στο δωματιο ειναι 10Α και στο πινακα 16 μου ειπαν.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ασφάλεια 16Α ανά 5 δωμάτια σημαίνει ότι κατά μέσο όρο μπορεί να καταναλώνει το κάθε δωμάτιο 3.16Α, δηλαδή λιγότερο από 0.73kW.

Κουζινάκι, αερόθερμο, πιστολάκι μαλιών, κτλ απλά τα ξεχνάς εκτός αν συνεννοείστε να μην τα ανοίγετε ταυτόχρονα ώστε να παίρνει για λίγη ώρα το κάθε δωμάτιο περισσότερο ρεύμα (έως τα 10Α που είναι η ασφάλεια του δωματίου).

 

Προφανώς όταν είχε φτιαχτεί το κτήριο δεν υπήρχε ανάγκη για μεγάλα ηλεκτρικά φορτία και γι'αυτό έχουν τόσο απλή εγκατάσταση.

Ενδεικτικά μερικοί λόγοι για τους υποίους δεν είχε προβλέψει ο τότε μηχανικός μεγαλύτερα φορτία:

1. Θεώρησε ότι καθώς σιτίζονται οι φοιτητές της εστίας από το εστιατόριο της εστίας δεν υπάρχει ανάγκη για κουζίνα.

2. Οι Η/Υ ήταν πανάκριβοι και μακράν εκτός του προϋπολογισμού φοιτητή που μένει στην φοιτητική εστία.

3. Δεν υπήρχαν πολλές ενεργοβόρες συσκευές.

4. Για την θέρμανση θα είχε προβλέψει εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης και όχι ατομικά αερόθερμα/θερμοπομπούς/κτλ. Δεν υπάρχουν συμβατικά καλοριφέρ στα δωμάτια;

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να πω τίποτα  κ αυτό γιατί συμφωνώ με τον sdim έχει απόλυτο δίκιο 

Link to comment
Share on other sites

Μια ασφάλεια 16Α ανά 5 δωμάτια σημαίνει ότι κατά μέσο όρο μπορεί να καταναλώνει το κάθε δωμάτιο 3.16Α, δηλαδή λιγότερο από 0.73kW.

Κουζινάκι, αερόθερμο, πιστολάκι μαλιών, κτλ απλά τα ξεχνάς εκτός αν συνεννοείστε να μην τα ανοίγετε ταυτόχρονα ώστε να παίρνει για λίγη ώρα το κάθε δωμάτιο περισσότερο ρεύμα (έως τα 10Α που είναι η ασφάλεια του δωματίου).

 

Προφανώς όταν είχε φτιαχτεί το κτήριο δεν υπήρχε ανάγκη για μεγάλα ηλεκτρικά φορτία και γι'αυτό έχουν τόσο απλή εγκατάσταση.

Ενδεικτικά μερικοί λόγοι για τους υποίους δεν είχε προβλέψει ο τότε μηχανικός μεγαλύτερα φορτία:

1. Θεώρησε ότι καθώς σιτίζονται οι φοιτητές της εστίας από το εστιατόριο της εστίας δεν υπάρχει ανάγκη για κουζίνα.

2. Οι Η/Υ ήταν πανάκριβοι και μακράν εκτός του προϋπολογισμού φοιτητή που μένει στην φοιτητική εστία.

3. Δεν υπήρχαν πολλές ενεργοβόρες συσκευές.

4. Για την θέρμανση θα είχε προβλέψει εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης και όχι ατομικά αερόθερμα/θερμοπομπούς/κτλ. Δεν υπάρχουν συμβατικά καλοριφέρ στα δωμάτια;

Oπως τα πε ο sdim καλυτερα δν γινοταν...Ναι ειναι καλυτερα να πεφτει  η ασφαλεια παρα ναπαει κανας πονηρος κ να βαλει μεγαλυτερη ασφαλεια κ παρτε εκει μεσα καμμια φωτια...Απλα να συνεννοηστε μευαξυ σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.