Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθετηση πλακιδιων σε μωσαικο


nvb

Recommended Posts

Καλημερα

 

Συνολική επιφάνεια μωσαικου: 27τμ

Επιφανεια μωσακικου που σκαφτηκε: 0,3τμ

Βαφος της επιφανειας μωσακικου που σκαφτηκε: 3,5εκ

Συνολικη επιφανεια που περαστηκε το αυτοεπιπεδουμενο:  26,7+0,3=27τμ

Παχος του αυτοεπιπεδουμενου: <0,5εκ

 

αρα καλά το κατάλαβα εξ αρχής :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πρόσεξα ότι έριξε αυτοεπιπεδούμενο σε όλο το δωμάτιο

 

Kαλημερα

 

Απο την πεμπτη εθεσα τον αφυγραντηρα σε συνεχη λειτουργία (σωληνας απορροης στην αποχετευση) και η υγρασια εφασε στο 52%. Κλεινοντας τον για 3 ωρες (χθες βραδυ) η υγρασια ανεβηκε στο 58%....

Σημερα το πρωι (αφου δουλευε ολη νυχτα) η υγρασια ειναι στο 49%

 

...προσανατολιζομαι στο να το αφησω 30 ημερες και ελπιζω να σεγνωσει

 

 

 

 

Στα γράφω προφανώς επειδή είσαι Χημ. Μηχ. και θα καταλάβεις. Για να καταλάβεις καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο την marmoline και να τους ρωτήσεις πότε στεγνώνει? Θα δεις οτι η απάντηση που θα σου δώσουν δεν θα έχει καμία σχέση με αυτά που συνήθως γράφουν πχ βάλε πλακάκια μετά απο 4 ημέρες.

 

Σκέψου βέβαια οτι αν τόνιζαν τις 28 ημέρες ή έγραφαν εφόσον η μετρηθήσα υγρασία υποστρώματος είναι < απο πχ 1% δεν θα πούλαγε κανένας ή θα πούλαγαν όλοι σωστά !!!!! Αυτά τα ολίγα.

...μιλησα με την marmoline...το στελεχος ηταν σαφης...πριν τις 20 ημερες (τουλαχιστον) δεν κανεις κάτι.....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου φαινοταν η ιδεα να κλεισεις τον αφυγραντηρα και να αεριζεις το χωρο, της πρωινες ωρες?

 

....το σκεφτηκα κ αυτο αλλα τι θα μου προσφερει;;; (εκτος απο την οικονομια στο ρευμα)

 

θα γινω πιο συγκεκριμενος....εχω βαλει ενα υλικο το οποιο θελω να στεγνωσει...αρα οτι υδρατμοι βγαινουν (απο το υλικο) να απομακρυνονται απο το χωρο....

εχοντας κλειστα τα παραθυρα δημιουργω σταθερες συνθηκες (ως προς την υγρασια) και βαζοντας τον αφυγραντηρα δημιουργω ενα περιβαλλον ΜΗ κορεσμενο ως προς την υγρασια....αρα βοηθαω καλυτερα την υγρασια να βγει.....

 

εαν ο συλλογισμος μου ειναι λαθος παρακαλω διορθωστε με

 

επιπλεον σκεπτομουν παραλληλα να χρησιμοποιω καποιας μορφη θερμανση...θεωρειτε οτι θα βοηθησει την ξηρανση του υλικου;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω μια προσομοίωση της κατάστασης. θεώρησα οτι το GB 30 όπως λέει ο κατασκευαστής μου δίνει 233 Kg νερό στο κυβικό στην αρχική του φάση (νωπό). Το μωσαϊκό το προσομοίασα σαν φράγμα υδρατμών με αντίσταση μ=150m. Θεώρησα επιπλέον οτι η θερμοκρασία κυμαίνεται από 17 ως 23 βαθμούς και η υγρασία απο 40-70%. Το GB 30 το έθεσα για 50mm. Στην εικόνα 1 θα δεις οτι αν έκανες έναρξη των εργασιών 30/11/2015 θα χρειαζόσουν περίπου 3 μήνες για να στεγνώσει. Θα παρατηρήσεις οτι μετά την περίοδο αυτή η υγρασία θα αυξηθεί πάλι λόγω των περιβαλλοντικών συνθηκών. Αν με το στέγνωμα (μετά απο τρεις μήνες) βάλω πλακάκια θα πάρεις την εικόνα 2. Η αύξηση είναι διότι το πλακάκι εμποδίζει την διαπνοή.  Με λίγα λόγια σε 1-2 χρόνια η διαφορά αυτή θα επιφέρει τάσεις στην κόλλα των πλακιδίων η οποία θα αστοχήσει απο μικρορωγμές και σε μερικούς μήνες θα αρχίσουν τα πλακάκια να σηκώνονται στο αέρα (πιθανότατα το 2ο καλοκαίρι).   

 

Η αποψή μου είναι οτι επειδή δεν μπορεί να αποφύγεις την διακύμανση υγρασίας στο γέμισμα θα πρέπει να φτιάξεις ένα υπόστρωμα για τα πλακάκια που να μην βάζεις την κόλλα σε μεγάλες διαβαθμίσεις υγρασίας. Το υπόστρωμα αυτό δεν χρειάζεται να είναι μεγαλύτερο απο 1-2mm αλλα θα πρέπει να μην λειτουργεί ως φράγμα υδρατμών, να μην ρουφάει νερό από τα σφουγγαρίσματα και να έχει συμβατή διαστολή με το γέμισμα. Θα σου πρότεινα το Sikafloor-81 EpoCem το οποίο θα αφήσεις για 7 ημέρες πριν βάλεις πλακάκια. Για την κόλλα πλακιδίων υποχρεωτικά τύπου S2 ελαστική και πιθανότατα να πήγαινα και σε υψηλής ελαστικότητας όπως η ISOMAT AK-ECOLIGHT. Στην ουσία θα πάρεις την εικόνα 3 (υπόστρωμα που δεν επηρεάζεται απο την υγρασία του περιβάλλοντος) και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις +3 μήνες αλλα 7 ημέρες.

 

 

 

post-25466-0-98287300-1448876013_thumb.jpg

post-25466-0-75756000-1448876190_thumb.jpg

post-25466-0-44403500-1448880146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω μια προσομοίωση της κατάστασης. θεώρησα οτι το GB 30 όπως λέει ο κατασκευαστής μου δίνει 233 Kg νερό στο κυβικό στην αρχική του φάση (νωπό). Το μωσαϊκό το προσομοίασα σαν φράγμα υδρατμών με αντίσταση μ=150m. Θεώρησα επιπλέον οτι η θερμοκρασία κυμαίνεται από 17 ως 23 βαθμούς και η υγρασία απο 40-70%. Το GB 30 το έθεσα για 50mm. Στην εικόνα 1 θα δεις οτι αν έκανες έναρξη των εργασιών 30/11/2015 θα χρειαζόσουν περίπου 3 μήνες για να στεγνώσει. Θα παρατηρήσεις οτι μετά την περίοδο αυτή η υγρασία θα αυξηθεί πάλι λόγω των περιβαλλοντικών συνθηκών. Αν με το στέγνωμα (μετά απο τρεις μήνες) βάλω πλακάκια θα πάρεις την εικόνα 2. Η αύξηση είναι διότι το πλακάκι εμποδίζει την διαπνοή.  Με λίγα λόγια σε 1-2 χρόνια η διαφορά αυτή θα επιφέρει τάσεις στην κόλλα των πλακιδίων η οποία θα αστοχήσει απο μικρορωγμές και σε μερικούς μήνες θα αρχίσουν τα πλακάκια να σηκώνονται στο αέρα (πιθανότατα το 2ο καλοκαίρι).   

 

Η αποψή μου είναι οτι επειδή δεν μπορεί να αποφύγεις την διακύμανση υγρασίας στο γέμισμα θα πρέπει να φτιάξεις ένα υπόστρωμα για τα πλακάκια που να μην βάζεις την κόλλα σε μεγάλες διαβαθμίσεις υγρασίας. Το υπόστρωμα αυτό δεν χρειάζεται να είναι μεγαλύτερο απο 1-2mm αλλα θα πρέπει να μην λειτουργεί ως φράγμα υδρατμών, να μην ρουφάει νερό από τα σφουγγαρίσματα και να έχει συμβατή διαστολή με το γέμισμα. Θα σου πρότεινα το Sikafloor-81 EpoCem το οποίο θα αφήσεις για 7 ημέρες πριν βάλεις πλακάκια. Για την κόλλα πλακιδίων υποχρεωτικά τύπου S2 ελαστική και πιθανότατα να πήγαινα και σε υψηλής ελαστικότητας όπως η ISOMAT AK-ECOLIGHT. Στην ουσία θα πάρεις την εικόνα 3 (υπόστρωμα που δεν επηρεάζεται απο την υγρασία του περιβάλλοντος) και δεν θα χρειαστεί να περιμένεις +3 μήνες αλλα 7 ημέρες.

 

Kαλησπερα

 

Κυριε Ροδοπουλε, σας ευχαριστω για την άμεση αλλά και γεμάτη επιστημοσύνη ανάλυση σας...Δυστυχώς δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα διότι ήμουν εκτός Αθηνών....

 

Στα γραφόμενα σας έχω κάποιες απορίες, τις οποίες εάν είναι εφικτό θα ήθελα την απάντηση σας:

 

1) γιατί όλα αυτά δεν μας τα αναφέρουν ή δεν τα αναγράφουν (στο TDS) οι εταιρείες δομικών υλικών;;;;;

 

2) γιατί όλα αυτά δεν μας τα αναφέρουν ή δεν τα γνωρίζουν οι τεχνίτες;;;;

 

3) παρόλο που τα υποστρωματα (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία) έχουν τοποθετηθεί στις 20-11-2015 στις 18-12-2015 (στις 28 μέρες σύμφωνα με το TDS έχω άναπτυξη αντοχών), μπορώ να προσθέσω το νέο υλικό, να περιμένω 7 ημέρες και να προχωρήσω στην τοποθέτηση πλακιδίων, χωρίς να περιμένω 3 μήνες

 

4) απο οτι καταλαβαίνω το υλικό που μου προτείνετε θα δράσει σαν μια διαπνέουσα μεμβράνη η οποία, η οποία θα επιτρέπει την ξήρανση των υποστρωμάτων (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία) χωρίς να επηρεάζει την "υγεία" (διακυμάνσεις υγρασίας) της κολλάς πλακιδίων...

 

5) έπειτα όμως απο την τοποθέτηση του αρμόστοκου, το σύστημα σφραγίζει (δεν έχω βρεί αρμόστοκο με διαπνοή)....εκεί πως συνεχίζεται η ξήρανση των υποστρωμάτων (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία);;;;

 
NVB
Link to comment
Share on other sites

 

Kαλησπερα

 

Κυριε Ροδοπουλε, σας ευχαριστω για την άμεση αλλά και γεμάτη επιστημοσύνη ανάλυση σας...Δυστυχώς δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα διότι ήμουν εκτός Αθηνών....

 

Στα γραφόμενα σας έχω κάποιες απορίες, τις οποίες εάν είναι εφικτό θα ήθελα την απάντηση σας:

 

1) γιατί όλα αυτά δεν μας τα αναφέρουν ή δεν τα αναγράφουν (στο TDS) οι εταιρείες δομικών υλικών;;;;;

 

2) γιατί όλα αυτά δεν μας τα αναφέρουν ή δεν τα γνωρίζουν οι τεχνίτες;;;;

 

3) παρόλο που τα υποστρωματα (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία) έχουν τοποθετηθεί στις 20-11-2015 στις 18-12-2015 (στις 28 μέρες σύμφωνα με το TDS έχω άναπτυξη αντοχών), μπορώ να προσθέσω το νέο υλικό, να περιμένω 7 ημέρες και να προχωρήσω στην τοποθέτηση πλακιδίων, χωρίς να περιμένω 3 μήνες

 

4) απο οτι καταλαβαίνω το υλικό που μου προτείνετε θα δράσει σαν μια διαπνέουσα μεμβράνη η οποία, η οποία θα επιτρέπει την ξήρανση των υποστρωμάτων (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία) χωρίς να επηρεάζει την "υγεία" (διακυμάνσεις υγρασίας) της κολλάς πλακιδίων...

 

5) έπειτα όμως απο την τοποθέτηση του αρμόστοκου, το σύστημα σφραγίζει (δεν έχω βρεί αρμόστοκο με διαπνοή)....εκεί πως συνεχίζεται η ξήρανση των υποστρωμάτων (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία);;;;

 
NVB

 

 

1) γιατί όλα αυτά δεν μας τα αναφέρουν ή δεν τα αναγράφουν (στο TDS) οι εταιρείες δομικών υλικών;;;;;

 

Διότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να τις απαιτεί.

 

2) γιατί όλα αυτά δεν μας τα αναφέρουν ή δεν τα γνωρίζουν οι τεχνίτες;;;;

 

Γιατί τα γνωρίζει το σύνολο των μηχανικών?

 

3) παρόλο που τα υποστρωματα (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία) έχουν τοποθετηθεί στις 20-11-2015 στις 18-12-2015 (στις 28 μέρες σύμφωνα με το TDS έχω ανάπτυξη αντοχών), μπορώ να προσθέσω το νέο υλικό, να περιμένω 7 ημέρες και να προχωρήσω στην τοποθέτηση πλακιδίων, χωρίς να περιμένω 3 μήνες

 

Αν βάλεις τύπου Sikafloor-81 EpoCem δεν θα χρειαστεί να περιμένεις 3 μήνες.

 

5) έπειτα όμως απο την τοποθέτηση του αρμόστοκου, το σύστημα σφραγίζει (δεν έχω βρει αρμόστοκο με διαπνοή)....εκεί πως συνεχίζεται η ξήρανση των υποστρωμάτων (αυτοεπιπεδούμενο + τσιμεντοκονία);;;;

 

Μετά το Sikafloor-81 EpoCem που θα περιμένεις 7 ημέρες θα τοποθετήσεις τα πλακάκια με κόλλα υψηλής ελαστικότητας όπως η ISOMAT AK-ECOLIGHT.

 

Αρμόστοκοι με διαπνοή

 

SUPERJOINT

 

ΑΡΜΟΣΤΟΚΟΣ ΠΛΑΚΙΔΙΩΝ DUROSTICK 1-10mm

 

Fugalite Eco

 

GROUT 6-20

Link to comment
Share on other sites

κ. Ροδοπουλε.

 

Μας γραφετε για το Sikafloor 81 Epocem.

Προφανως σφραγιζει την επιφανεια, αν καταλαβα καλα.

Και εκεινη η υγρασια που θα περιμεναμε 3 μηνες να φυγει, που θα παει?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το Sikafloor 81 Epocem δεν μπλοκάρει την διαπνοή (EN 1504-3) ενώ έχει την δυνατότητα να τοποθετηθεί ακόμα και σε νωπό υπόστρωμα κοίτα εδω 

 

Η υγρασία θα καθυστερήσει να φτάσει στην ισορροπία περιβάλλοντος μετα την τοποθέτηση των πλακιδίων αλλά τα πλακάκια πλέον θα βρίσκονται σε υπόστρωμα που θα είναι στεγνό και η κόλλα δεν θα αστοχήσει. Η τριχοειδή απορρόφηση του Sikafloor 81 Epocem είναι εξαιρετικά μικρή ώστε να τραβήξει υγρασία και να την μεταφέρει στην κόλλα.     

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.