Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός κατόψεων.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

 

Έδωσα πολλές φορές τα αρχιτεκτονικά μου βιβλία,

γιατί επέμεναν οι πελάτες μου, να δουν έτοιμα σχεδία,

να πάρουν ιδέες, όπως λέει και ο Παναγιώτης

Πάντα τους προειδοποιούσα «ότι δεν θα βρείτε κανένα»

Επιμένανε όμως θέλανε να δουν

Διαπίστωνα, ότι μετά από το ξεφύλλισμα στο σπίτι τους,

προσγειώνονταν στην πραγματικότητα τους

Ήταν πιο ήρεμοι και πιο συνεργάσιμοι

Γινόμουν πιο πειστικός στη δουλειά μου

και το έργο προέκυπτε ικανοποιητικό, για επαρχία (κόστη)

 

Θεωρείται λοιπόν, ότι με τα παραπάνω

έφαγα ποτέ μασημένη τροφή;

 

Να πως πρέπει να το δούμε λοιπόν, το ερώτημα του Παναγιώτη

Χθες ο απλός, ο πολύς κόσμος (ο πελάτης) ήθελε το αρχιτεκτονικό

βιβλίο στο σπίτι του, σήμερα θέλει να ξεφυλλίσει το ηλεκτρονικό

αρχιτεκτονικό βιβλίο, αφού το INTERNET και στο σπίτι του είναι και

απεριόριστο είναι και τζάμπα είναι

 

Δώστε λοιπόν ιστοσελίδες όσοι γνωρίζετε, διευκολύνεται το έργο σας

 

(Βλέπετε εξ άλλου, στις ιστοσελίδες που παρέθεσε ο Χαρ &…. ότι πολλοί συνάδελφοι, δέχονται την διακίνηση των ιδεών τους-το forum ας δώσει και ελευθερία στους επισκέπτες του να τα προβάλουν, για να διαπιστώσουν την συνθετότατα της αρχιτεκτονικής)

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωνα, ότι μετά από το ξεφύλλισμα στο σπίτι τους, προσγειώνονταν στην πραγματικότητα τους. Ήταν πιο ήρεμοι και πιο συνεργάσιμοι

 

Αυτό θέλει εξήγηση: σημαίνει ότι οι πελάτες θεωρούσαν ότι τα απεικονιζόμενα κτήρια ήταν άλλου, υψηλότερου επιπέδου? Και εκτός των δικών τους προδιαγραφών?

 

Πράγματι, οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούν κατοικίες πολλών τετραγωνικών και υψηλού κόστους. Είναι αφελές να δείχνεις εικόνα καθιστικού 80 μ2 για να πείσεις πελάτη που το σπίτι του είναι όλο κι όλο 100 (δεν είναι τυφλός). Από κει και πέρα το τί μπορείς να επεξεργαστείς και προσαρμόσεις είναι θέμα γνώσεων και ικανοτήτων. Στην Αρχιτεκτονική δε χρειάζεται να ανακαλύπτεις την Αμερική - προφανώς και στηρίζεσαι σε εικόνες και παραστάσεις άλλες. Το πώς τις μεταφράζεις είναι το ζητούμενο!

 

Θα παρακαλέσω να μην υπάρξει συνέχεια εκτός θέματος (ό,τι είπαμε είπαμε...και εγώ διαφωνώ με κάποιες τελευταίες απόψεις αλλά το βουλώνω). Εξάλλου συζήτηση για τα Αρχιτεκτονικά υπάρχει και εμμέσως πλην σαφώς την κόψαμε. Και για να προλάβω ατασθαλίες η παράκλησή μου έχει μια κάποια βαρύτητα.

 

Ζητήθηκαν λοιπόν ιστοσελίδες. Όποιος επιθυμεί ας προσφέρει. Έστω μέσω πλαγίας οδού να βγει κάτι καλό.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
www.Κατόψεις-on-the-go-go!!

 

Αυτόν το μήνα μεγάλη προσφορά! Buy one get one free! Για κάθε αγορά ενώς σετ κατόψεων πολυκατοικίας δώρο ένα σετ κατόψεων εξοχικής μαιζονέτας. Μην το χάσετε!!!

 

Γενικοί όροι: Η φαντασία στον σχεδιασμό προσφέρεται τζάμπα!! Δεν κοστίζει να δοκιμάσετε δυο τρεις κατόψεις πριν καταλήξετε.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

 

καλά μην τρελένεστε... υπάρχουν τέτοια site

 

δείτε π.χ. αυτό

θα βρείτε σπίτια απο 20$ εώς 2500$, και υπάρχουν άπειρα τέτοια site με έτοιμες μελέτες όπου ο κάθε αρχιτέκτονας ορίζει την τιμή που θέλει για μελέτη οριστική ή εφαρμογής κλπ

Link to comment
Share on other sites

KANA, καμία σχέση το site που έβαλες με αυτό που έβαλα εγώ.

Το ένα είναι site πώλησης κατοικιών, το άλλο είναι site που μπορείς να αγοράσεις έτοιμες μελέτες κατοικιών.

Link to comment
Share on other sites

achille

καλημέρα

Δεν γνωρίζω αγγλικά (δυστυχώς πήγα Γυμνάσιο πολύ...πολύ παλιά...)

Δεν το έβαλα για διαφήμιση πωλήσεων φίλε μου, αλλά δεν βρήκα και Ελληνική ιστοσελίδα με τέτοια αναλυτική παρουσίαση

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει τίποτα...

απλά το site που έβαλα, δεν έχει καμμία σχέση με τα διάφορα site πώλησης κατοικιών όπου παρουσιάζονται διάφορα σπίτια που χτίστηκαν ή θα χτιστούν.

Είναι site όπου διάφοροι αρχιτέκτονες έχουν αναρτήσει μελέτες που έχουν κάνει για υποθετικούς πελάτες σε υποθετικά οικόπεδα, και που αν σου αρέσουν τις "κατεβάζεις" πληρώνοντας το αντίτιμο. Δεν αγοράζεις σπίτι δηλαδή, αλλά την μελέτη αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό να ψάχνεις κατόψεις. Πέραν των γνώσεων της αρχιτεκτονικής και του φυσικού χαρίσματος υπάρχουν και τα δοκιμασμένα παραδείγματα - που όμως ποτέ ή σχεδόν ποτέ δεν υλοποιούνται αυτούσια - και μπορούν να σου δώσουν ιδέες πως ένας μελετητής αντιμετώπισε το θέμα.

Για να φτιάξεις μια σωστή κάτοψη χρειάζεται να γνωρίζεις τον προσανατολισμό του οικοπέδου τις απιτήσεις των ιδιοκτητών τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης. Δεν είναι τόσο απλό, Ιδέες όμως μπορείς να πάρεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.