Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός κατόψεων.


Recommended Posts

Επειδή σέβομαι το φορουμ, δε θα συνεχίσω τη συζήτηση γιατί το θέμα γίνεται προσωπικό και δεν είναι δίκαιο για τους υπόλοιπους. Βέβαια η διαφωνία μου στην αντίδραση του συναδέλφου, αν μου επιτρέπεται να τον αποκαλέσω έτσι, διότι εγώ επιστήμονας δεν είμαι, τουλάχιστον όχι ακόμη, είναι τώρα ακόμη εντονότερη, αλλά θα σταματήσω εδώ. Ζητώ συγνώμη από όλους όσους νομίζουν ότι δεν έπρεπε να γίνει μια τέτοια συζήτηση εδώ, ακόμη και αν δε συμφωνώ μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

www.Κατόψεις-on-the-go-go!!

 

Αυτόν το μήνα μεγάλη προσφορά! Buy one get one free! Για κάθε αγορά ενώς σετ κατόψεων πολυκατοικίας δώρο ένα σετ κατόψεων εξοχικής μαιζονέτας. Μην το χάσετε!!!

 

Γενικοί όροι: Η φαντασία στον σχεδιασμό προσφέρεται τζάμπα!! Δεν κοστίζει να δοκιμάσετε δυο τρεις κατόψεις πριν καταλήξετε.

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Άντε και μερικά βιβλία γιατί άλλη γλύκα έχει το χαρτί:

 

Σύγχρονη αρχιτεκτονική στην Ελλάδα ( Δρουμάνης)

Η Αρχιτεκτονική της Ευτυχίας (Alin de Botton)

Αρχιτεκτονικό έργο στην Ελλάδα 1,2,3... (KTIΡIO)

Αστικές μονοκατοικίες (KTIΡIO)

Το σπίτι του Αρχιτέκτονα (Zabalbeascoa)

Μεσογειακά σπίτια στην Ελλάδα (Φιλιππίδης...μορφή!!!)

Νέες Ιταλικές Κατοικίες (Kalo, Pietro)

Νίκος Βαλσαμάκης (Μουσ. Μπενάκη)

Σχεδιασμός Κατοικιών - Νέες Αντιλήψεις (Peter)

 

Προφανώς παρατηρήσατε ότι μένω στις κατοικίες. Όχι επειδή τις θεωρώ λιγότερο απαιτητικές αλλά οι επαγγελματικοί χώροι (για δημόσιους δεν το συζητώ καν) έχουν ιδιαίτερες προδιαγραφές και απαιτούν ''ειδικούς'', αν θες να κάνεις κάτι αξιοπρεπές (τώρα θα μου πεις πόση αρχιτεκτονιά χωράει σε ένα χασάπικο? Κι όμως...).

 

Αν ο Ευστάθιος ένιωσε άσχημα από τα σχόλια λυπάμαι. Αλλά έπρεπε. Τώρα συζητήσεις για το τί μαθαίνεις, πότε το μαθαίνεις και πόσο το μαθαίνεις τις θεωρώ, ας μου επιτρέψετε, ανεδαφικές. Γιατί εξαρτάται πρωτίστως για ποιο πράγμα μιλάς και από ποια θέση.

 

Όταν εγώ ξέρω ότι, μέχρι να τελειώσω την αναθεματισμένη την επαγγελματική μου δραστηριότητα, θα ζω συνεχώς με το άγχος αν αυτό που έχω μελετήσει/συνθέσει/σχεδιάσει ακολουθεί την εποχή του αλλά μένει πιστό στις βασικές Αρχές, χωρίς να χάνει κάτι από τις λειτουργικές-αισθητικές-κοινωνικές του ποιότητες (αν δηλαδή κατάφερα να τις πετύχω) δεν μπορώ να ανοίξω κουβέντα για Αρχιτεκτονική και να δώσω εξηγήσεις με όσους δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν από πού πηγάζει αυτή η αγωνία και γιατί.

 

Όταν εγώ, για να το θέσω πιο απλά, θα πεθάνω με το φόβο ότι δεν ήμουν καλός Αρχιτέκτονας (ή όσο θα μπορούσα και έπρεπε) δεν ανέχομαι να με κριτικάρουν επειδή δεν αντέχω το Αντικείμενό μου να το αντιμετωπίζουν κάποιοι...ερασιτεχνικά!

 

Οι πατεράδες και οι θειοι μας ήταν ''παντογνώστες'' και ''πολύξεροι'' και μας χάρισαν μια Ελλάδα που αν δεν είχε το φυσικό της πλούτο θα ήταν για τα μπάζα. Είμαστε ευχαριστημένοι? Όχι? Ε, κάποιες συνήθειες δικές τους τότε να τις κόψουμε!

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν εγώ, για να το θέσω πιο απλά, θα πεθάνω με το φόβο ότι δεν ήμουν καλός Αρχιτέκτονας (ή όσο θα μπορούσα και έπρεπε) δεν ανέχομαι να με κριτικάρουν επειδή δεν αντέχω το Αντικείμενό μου να το αντιμετωπίζουν κάποιοι...ερασιτεχνικά!

 

όλοι εμείς που έχουμε ξενυχτίσει και υποφέρει έτσι ώστε να να αντιλαμβανόμαστε καθημέρινα ότι ..... χρειάζονται κι άλλα ξενυχτια!...είναι φυσικό να γινόμαστε έξω φρενών με τον 'συνάδερφο'. Η πραγματικότητα όμως δεν είναι ότι έχουμε πρόβλημα με το 'συνάδερφο'. Είναι ότι ο 'συνάδερφος' αντιπροσωπεύει τις δυνάμεις αυτές που στην Ελληνική κοινωνία και με τη βοήθεια του ΤΕΕ έχουν απαξιώσει πλήρως την Τέχνη και Επιστήμη μας, εμάς τους ίδιους, τις φιλότιμες προσπάθειές μας να κατακτήσουμε αυτό που αγαπάμε....και πάνω από όλα ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ.

 

Αυτός ο σεβασμός είναι αυτό που ζητήσαν όλοι οι συνάδερφοι εδώ, άσχετα αν το εξέφρασαν ευθέως, συνειδητά ή ασυνείδητα. Είναι φανερό ότι ο 'συνάδερφος' δεν είναι μελετητής της αρχιτεκτονικής που ψάχνει για πηγές.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικότητα όμως δεν είναι ότι έχουμε πρόβλημα με το 'συνάδερφο'. Είναι ότι ο 'συνάδερφος' αντιπροσωπεύει τις δυνάμεις αυτές που στην Ελληνική κοινωνία και με τη βοήθεια του ΤΕΕ έχουν απαξιώσει πλήρως την Τέχνη και Επιστήμη μας, εμάς τους ίδιους, τις φιλότιμες προσπάθειές μας να κατακτήσουμε αυτό που αγαπάμε....και πάνω από όλα ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ.

 

 

 

+10000000 απο μενα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυστυχώς να παρατηρήσω ότι ορισμένα από τα μέλη είναι τελείως ανοικονόμητα ως προς τους χαρακτηρισμούς που εκτοξεύουν προς άλλα μέλη. Κρίνετε και κατακρίνετε χωρίς να γνωρίζετε καν τι είναι ο άλλος. Ο άνθρωπος είπε είμαι νέος στο επάγγελμα και θα μπορούσατε να είστε τουλάχιστον επιεικείς. Εσάς θα σας άρεσε να σας την πέφτουν κατ' αυτό το τρόπο ? Το forum δεν είναι διαγωνισμός γνώσεων ή ταλέντου. Αμα είναι έτσι , όπως είπε και ο Χάρης να το κλείσουμε το ρημάδι.Αναρωτιέμαι εσείς δεν έχετε τα βιβλία σας ? Δεν παίρνετε ιδέες από δουλειές συναδέλφων σας ?

 

Κλείνοντας να σας υπενθυμίσω (ως απλό μέλος καθώς δεν είμαι συντονιστής σε αυτή την Θ.Ε.) από τον 4ο κανόνα συμμετοχής :

"....μη προβαίνοντας σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσβολές, καθώς και αποφεύγοντας οποιαδήποτε ειρωνικά σχόλια που δεν προάγουν τη συναδελφικότητα και δεν ωφελούν σε τίποτα τη συζήτηση."

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φίλος είναι πολιτικός μηχανικός, είναι λογικό αν θέλει να ασχοληθεί με αρχιτεκτονικά να ψάξει για να μάθει τη λογική ή γενικότερα να δει τι γίνεται στην πράξη. Στους πολιτικούς μηχανικούς απλά τα σχετικά μαθήματα είναι είτε επιλογής είτε ελλείπει. Και μη ξεχνάτε, δεν κάνει η επιστήμη τον επιστήμονα αλλά ο επιστήμονας την επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

mike, αυτό δεν έχει να κάνει, κατα την γνωμη μου, με την επιστήμη.

Έχει να κάνει με το πονεμένο αντικείμενο των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Ευχαριστώ τον/την ss_sk που κατάφερε να αποδώσει με αυτόν τον τρόπο το γιατί με ενοχλούν οι "των υπολοίπων ειδών οι συνάδελφοι"...

 

βλέπω να γίνεται ένα flame αρχιτέκτονες vs πολ.μηχ για άλλη μια φορά στο forum :)

που είναι o ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ όταν τον χρειάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

@ Mikehellas

Αντε πάλι με τους πολ. μηχανικούς. Μην ανοίγεις αυτό το θέμα. Όπως είπες ο επιστήμονας κάνει την επιστήμη και ο κάθε συνάδελφος προσπαθεί για τη δική του! Ο αγώνας είναι προσωπικός και ατέλειωτος. (Διότι αν κάποιοι δείξουν τα αρχιτεκτινικά που τους πήγαν κορισμένοι αρχιτέκτονες για να κάνουν στατικά, θα τραβάς τα μαλλιά σου).

Ας είμαστε επιεικείς με τους νεώτερους και ας προσπαθούμε να βελτιωθούμε και εμείς οι ίδιοι από κάθε επαγγελματικό ερέθισμα και ας συνεργαζόμαστε μεταξύ μας (ο καθείς εφ ω ετάχθη) με χαμηλούς τόνους. Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί και αξιόλογοι συνάδελφοι και αρχιτέκτονες και πολ. μηχανικοί. Το θέμα είναι ο καθένας νά προσπαθεί να γίνεται καλός μελετητής και βαθύς γνώστης του έργου με το οποίο ασχολείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.