Μετάβαση στο περιεχόμενο

συντεταγμένες στάσεων πρ. εφαρμογής


Recommended Posts

Συνάδελφοι, μήπως γνωρίζει που αλλού μπορώ να βρώ το τεύχος με τις συντεταγμένες των στάσεων μιας πράξης εφαρμογής;;

 

θέλω να βρώ για κάποιες στάσεις στη 1η γειτονιά της Ν. Μάκρης, και ο Δήμος και η Πολεοδομία μου λένε ότι δεν έχουν τεύχος.

Όταν παραδίδεται η μελέτη, δίνεται κάποιο αντίγραφο και σε κάποια διεύθυνση του Υπεκα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μάθεις ποιος είναι ο μελετητής 

ώστε να αναζητήσεις τις στάσεις από το δικό του αρχείο.

Οι τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου (που συνήθως χορηγούν τις στάσεις των Π.Ε.) τι ισχυρίζονται;

Link to comment
Share on other sites

Να αυτά δε μπορώ.

 

Τι πάει να πεί δεν έχουν τεύχος; Αντε και πες οτι δεν εχουν. Αποκλείεται να μην δεν εχουν 5-10 στάσεις (μου χει τύχει).

 

Συνήθως η άρνηση αυτή είναι ύποπτη.

 

Μου χει τύχει να παω σε τοπογραφική, εχοντας 10 ορόσημα μιας περιοχής απο συνάδελφο. Ζήτησα μερικά κοντινά και ο υπάλληλος με ύφος μου λεει δεν υπάρχουν. (επίτηδες ζήτησα μερικα που ειχα ήδη). Του λέω θα μου το δώσεις γραπτως; φυσικά απαντάει.

Συντάσσει το έγγραφο και του πετάω τα ορόσημα στα μούτρα. Αφού "εψαξε" τα βρήκε ως δια μαγείας. Μιλάμε για απίστευτα πράγματα. Και δε ξέρω ποιος θα τρελαθεί καμμια μέρα και θα τους βάλει φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Να αυτά δε μπορώ.

 

Τι πάει να πεί δεν έχουν τεύχος; Αντε και πες οτι δεν εχουν. Αποκλείεται να μην δεν εχουν 5-10 στάσεις (μου χει τύχει).

 

Συνήθως η άρνηση αυτή είναι ύποπτη.

 

Μου χει τύχει να παω σε τοπογραφική, εχοντας 10 ορόσημα μιας περιοχής απο συνάδελφο. Ζήτησα μερικά κοντινά και ο υπάλληλος με ύφος μου λεει δεν υπάρχουν. (επίτηδες ζήτησα μερικα που ειχα ήδη). Του λέω θα μου το δώσεις γραπτως; φυσικά απαντάει.

Συντάσσει το έγγραφο και του πετάω τα ορόσημα στα μούτρα. Αφού "εψαξε" τα βρήκε ως δια μαγείας. Μιλάμε για απίστευτα πράγματα. Και δε ξέρω ποιος θα τρελαθεί καμμια μέρα και θα τους βάλει φωτιά.

Πρώτα χρεοκοπήσαμε σαν κοινωνία και μετά σαν χώρα . Είναι γνωστό πως ορισμένοι δυ κυνηγάνε τον 2ο μισθό από τα τοπογραφικά έξω, την στιγμή που νέοι μηχανικοί αποφεύγουν να κάνουν έναρξη και οι "παλιοί" δεν τα βγάζουν πέρα.

Edited by thomas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο πλίθος των μελετών Π.Ε. δόθηκαν από τους δήμους. Και όταν ακόμη δεν ήταν ο δήμος σίγουρα μια σειρά από τεύχη και σχέδια πήγαιναν στον αντίστοιχο- αρμόδιο  δήμο. Παραδίνονταν, εκτός από τα σχέδια, λίστα με όλες τις στάσεις και τα ρεπέρ και τα τεύχη με τις εξασφαλίσεις όλων των στάσεων. Το σημαντικότερο και όλες οι λίστες των συντεταγμένων κορυφών των ΝΕΩΝ οικοπέδων, φυσικά και των ρυμοτομικών - οικοδομικών γραμμών.  Τα ίδια έπαιρνε πάντα και η αρμόδια πολεοδομία της περιοχής ίσως και η κεντρική του Νομού (π.χ.Πολεοδομίες  Λαγκαδά και Θεσσαλονίκης για τις Π.Ε. Ασπροβάλτας - Βρασνά). Ήταν υποχρέωση της υπηρεσίας να δίνει σε συναδέλφους όλα τα στοιχεία της μελέτης για την σωστή  εφαρμογή της πράξης.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις και στη Δ/νση Περιβάλλοντος και χωρικού σχεδιασμού της περιφέρειας. Πολλές φορές έχω βρει στοιχεία πράξεων εφαρμογής εκεί.

Link to comment
Share on other sites

και γω δε πιστεύω ότι απλά χάθηκαν.... αλλά τι να κάνω?? και γραπτή αίτηση να κάνω, αμα είναι να απαντήσει σε 3 μήνες είτε βρίσκοντας τα , είτε όχι....

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και το πρακτικό του ζητήματος..Προφανώς θέλεις να κάνεις εφαρμογή συνάδελφε, είτε για τοπογραφικό είτε για κάποια χάραξη. 

Εχουν να σου δώσουν συν/νες Ο.Τ. και ιδιοκτησιών τουλάχιστον ώστε να βρεις τρόπο, εκτός στάσεων μελετητή, να εξαρτηθείς και να κάνεις την δουλειά σου?

Link to comment
Share on other sites

Mα Δημήτρη, αν δεν έχουν να του δώσουν ΚΑΙ συντεταγμένες ορίων οικοπέδων και Ο.Τ., είναι πραγματικά για να τους επισκεφθεί ο συνάδελφος με καραμπίνα.

 

Και γιατί να μπεί ο ανθρωπος στη διαδικασία της ανεξάρτητης αποτύπωση 5-10-20-30-50 σταθερων σημείων, οικιών,περιφράξεων κτλ για να κάνει μια παλιο-εφαρμογή επι εδάφους που ΔΕΝ θα πληρωθεί για τόση δουλειά...

 

Θα μου πείς, είναι η έσχατη λύση, αλλά δεν το δέχομαι ρε γαμώτο. Ας απευθυνθεί στην έσχατη των περιπτώσεων σε ενα λοκαλ συνάδελφο να παρει 2 στάσεις. 

 

(οχι πως οι στάσεις μελετητή είναι πανάκεια, απ'ολο το τεύχος μπορεί να βρεί ελάχιστες...βέβαια απ'το ολότελα...)

 

Ενημέρωσε μας για τη συνέχεια συνάδελφε και καλή ευκολία απο μένα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές απλά επειδή επαυξάνω ως προς αυτό που λες, πως δύσκολο να βρει στάσεις του μελετητή, εκτός και είναι αρκετά πρόσφατη η αποτύπωση για το υπόβαθρο, θα  χρειαστεί να δουλέψει με σταθερά σημεία και σε αυτή την περίπτωση πρέπει οπωσδήποτε να πάρει τα δεδομένα που χρειάζεται. 

Μου κάνει εντύπωση βέβαια αυτή η κατάσταση γιατί στην τεχνική υπηρεσία του δ. Νέας Μάκρης στο παρελθόν είχα εξυπηρετηθεί πολύ καλά, μέχρι και ψηφιακό υπόβαθρο μου είχαν δώσει..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.