Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια σε Κάθετη Συνιδιοκτησία


Recommended Posts

Παίδες προ ΝΟΚ, εξέταζαν αν το υπόλοιπο οικόπεδο (υπόλοιπη/ες καθετες) ειχαν οικοδομήσει περισσότερο κι δεν σ'αφηναν να βγάλεις άδεια.

 

Μετά το ΝΟΚ, τακτοποιούν οι καθετες τις υπερβάσεις και χτίζεις κανονικά στα μέτρα που σου αναλογούν στη κάθετη που μας ενδιαφέρει. Ομως η έννοια "οικόπεδο" στη φάση του 4178 είναι λίγο...ελευθερης μετάφρασης. Ετσι ο φίλτατος ΚΑΝΑ λεει πως θα εβαζε "ΝΑΙ" επειδή θεωρεί το ΟΛΟΝ οικόπεδο πως είχε μια ΟΑ.

 

Εγώ επιμένω, πως επειδή πρόκειται για κάθετη, μιλάμε για το "οικόπεδο" μέσα στο...ΟΛΟ οικόπεδο. (αυτό άλλωστε το νόημα της κάθετης!) Εγώ πάλι ΟΧΙ θα το εβαζα.

 

Επειδή βλέπω οι απόψεις διϊαστανται, καλό ειναι να γινει (παράξενο μου φαίνεται πως δεν υφίσταται ακόμη) μια ερωταπάντηση στο ΤΕΕ ή σε κάποια ΥΔΟΜ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Το Οικόπεδο είναι εντός σχεδίου

έχει συσταθεί κάθετη συνιδιοκτησία δύο τμημάτων Α και Β

το προς τακτοποίηση αυθαίρετο βρίσκεται στο Β τμήμα, δεν έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια στο τμήμα αυτό και ανήκει σε ένα ιδιοκτήτη στον οποίο ανήκει και το 1/5 από το τμήμα Α

Στο τμήμα Α υπάρχει οικοδομική άδεια και μάλιστα πριν την κατασκευή του αυθαιρέτου στο Τμήμα Β

Τι κάνω δηλώνω ύπαρξη οικοδομικής άδειας ή όχι για την τακτοποίηση του αυθαιρέτου στο τμήμα Β  

Με βαση την αρχικη ερωτηση,

 

εχει ενα οικοπεδο

εχουν γινει δυο καθετες,  πριν το 2011...

η μια εχτισε οσα εχτισε με αδεια

 

η αλλη εχτισε οσα εχτισε  χωρις ΟΑ

 

Θα μπορουσε να κανει νομιμοποιηση, αλλα λεει οτι εχει  παραβιαση Δ

 

Επομενως, θα κανει τακτοποιηση "χωρις ΟΑ"

 

σωστα αναφερει ο kane

κατα την υποβολη του φακελλου για εκδοση οΑ, οι πολεοδομιες "υποχρεωτικα" ελεγχαν/χουν  το συμβολαιο της συστασης καθετης.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.