Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΠΥ<300€


ileve

Recommended Posts

Για ΤΠΥ έως 300€ δεν απαιτείται παρακράτηση φόρου 20%. Ο μηχανικός έχει κάποια υποχρέωση προκαταβολής φόρου ή ηλεκτρονικής ενημέρωσης στη ΓΓΠΣ;

Link to comment
Share on other sites

Προκαταβολή φόρου ή παρακράτηση φόρου; Γιατί το 20% αφορά παρακράτηση και όχι προκαταβολή, που είναι 10%, ή 4% ή 3% ανάλογα με το είδος της υπηρεσίας (π.χ. οικοδομική άδεια,ρύθμιση Ν.4178, ενεργειακό πιστοποιητικό, τοπογραφικό διάγραμμα ή δημόσιο έργο κ.ο.κ.), και η τελευταία καταβάλεται ανεξαρτήτα από το ποσό της αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αν πρόκειται για παρακράτηση 20%, τότε δε χρειάζεται να ενημερώσεις τη ΓΓΠΣ. Αν θέλεις, μπορείς να γράψεις πάνω στο ΤΠΥ, ότι δεν έγινε παρακράτηση 20%, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχω τιμολογήσει προς επιτηδευματία ή εταιρία κάποιες εργασίες που εντάσσονται στις τοπογραφικές εργασίες (π.χ. αποτυπώσεις, χαράξεις) και αντί να γίνει παρακράτηση 20% να προκαταβάλω μόνος μου το ΦΕΜ;

Ρωτάω γιατί στην περίπτωση που δεν εκδίδεται κάποια οικ. άδεια ή άλλη υπηρεσία που να το απαιτεί, μήπως και σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να πληρώνουμε το ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

Αν η αμοιβή είναι μικρότερη ή ίση των 300 Ε δεν υπάρχει παρακράτηση 20% και φυσικά δεν υπάρχει ΦΕΜ, εφόσον δεν υπάρχει θεώρηση μελετών κλπ από δημόσια αρχή. Αν π.χ έκανες τοπογραφικά για λογαριασμό εταιρίας,  η υποχρέωση αφορά την εταιρία να σου παρακρατήσει το 20% για ποσό άνω των 300Ε.

Link to comment
Share on other sites

Να σου το πω με παράδειγμα,

έκοψα τιμολόγιο 500€+ΦΠΑ για τοπογραφικές εργασίες σε εταιρία (χωρίς να υπάρχει θεώρηση μελετών κλπ από δημόσια αρχή).

Μου κάνει υποχρεωτικά παρακράτηση η εταιρία 20% ή μπορώ να τους πω ότι θα πληρώσω το ΦΕΜ 4% αντί αυτού;

Ρωτάω γιατί πολλές φορές οι λογιστές ξεχνάνε να κάνουν την παρακράτηση και επίσης προτιμώ να προκαταβάλω το 4% (ή 10%) αντί να μου κρατήσει το 20% η εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πας στο 20%. Το 4% είναι για μελέτες, που θεωρούνται σε δημόσια αρχή (οικοδομικές άδειες, 4178 κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4172/2013, Άρθρα 64 και 69

ΠΟΛ 1025/2014

 

Υ.Γ. Χιλιοειπωμένα και αυτά...

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Xιλιοειπωμένα αλλα τρελά νταβατζηλίκια.

 

Εχουμε φτάσει σε σημείο να'ναι το κερδος μας αυτό το 20% απο παροχή υπηρεσίας, που μας το παρακρατούν κιόλας...

 

Βρές τρόπο να κόψεις περισσότερα του ενός -εκτός ορίων- τιμολογίου, με συναφείς εργασίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.