Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Α πα πα πα.... 16000? πολύ είναι... topcon hiper sr και γεωδαιτικό σειράς OS ... και κλάσεις ανώτερα και φθηνότερα... :smile:

 

Barbate χωρίς ρε. Μήπως τελικά δουλεύεις στην Treecomp και δεν το λες; Τόση γνώση πια για όλα τα της TOPCON μόνο με "είδα και άκουσα" δε γίνεται

 

Ξέρεις δεν είναι κακό να πεις ποιος είσαι και να γράφεις όπως εγώ κι ο Γιάννης.

 

Γιατί ανωτερότητα του hiper μόνο έτσι θα έβλεπες. Να μου έλεγες τίμιο για τα λεφτά του ΟΚ.

Όσο για την τιμή των Leica, ότι πληρώνεις παίρνεις. Και για την ακρίβεια με τις τιμές της Ελλάδας, παίρνεις πολύ περισσότερα απ' ότι πληρώνεις.

 

Προσωπική γνώμη πάντα.

 

Και για να μην το ξεχάσω, επειδή πολύς ντόρος γίνεται για τα Windows, όλοι οι Γεωδαιτικοί Σταθμοί της Leica τρέχουν σε windows.

Edited by anton_a
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν από μερικές ημέρες υπήρξε μία έντονη διαφωνία στο φορουμ σχετικά με τα GNSS Centric συστήματα και τότε υποσχέθηκα πως θα ρωτήσω τη Leica επίσημα και πως όταν έχω την απάντηση θα την δημοσιεύσω.

Άυτό λοιπόν κάνω παρακάτω όπου παραθέτω μέρος της απάντησης που έλαβα, ώστε να είμαι συνεπής αφενός και αφετέρου για να κλείσω το θέμα.

 

"SmartCheck algorithm is clearly superior to Z-Blade.

The discussion on the minimum number of satellites and providing a fixed solution is pretty much useless. The algorithmic should be robust and decide on the signal quality and the current constellation whether a fix is reliable or not. Yes, our system can hold up to a 3GPS + 2GLONASS sat constellation as well. Therefore there is no advantage. Will a 3 + 2 constellation provide a good and reliable position? No, in 80% of the situation a 3+2 would give you a lousy coordinate, therefore this question to me is irrelevant.

 

It is a 1 hour job to do a desk research to compare Leica and Ashtech on the web to find lots of arguments for Leica. E.g. On the robustness side, Ashtech cannot compete (they are not even reporting an IP protection, MIL specs etc in the official brochure). You can easily translate this into benefits. Also the repeated ambiguity search (SmartCheck) is certainly more unique then Z-Blade (but I understand this is hard to proof).

 

At this point I have not even started with the overall Viva System idea. Viva is so much more powerful than the Fast Survey Field Software. In particular, when it comes to incorporating TPS into the solution.

 

Even from a simple desk research it becomes clear, that Leica is with regards to flexibility and productivity more powerful than Ashtech with their Survey offering."

 

Ζητώ συγνώμη που θα στενοχωρήσω κάποιους, αλλά νομίζω πως το θέμα της ποιότητας και της ανωτερότητας πρέπει να κλείσει.

Αν επιμένετε, μπορούμε να αρκεστούμε στο θέμα των τιμών.

Αλλά ας σταματήσουμε επιτέλους να αμφιβάλουμε για τα αυτονόητα.

 

Αν μία εταιρία έχει ανακαλύψει μία τόσο ανώτερη τεχνολογία όπως θέλουν να παρουσιάζουν το GNSS Centric και παράλληλα είναι τόσο πιο φθηνή από τις κορυφαίες του κλάδου, τότε θα πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει πως γίνεται παγκοσμίως να έχει τόσο μικρό μερίδιο αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πρόσεξε σε παρακαλώ πολύ τον τρόπο με τον οποίο παρουσιάζεσαι στο forum κάνοντας ευθείες αναφορές στον ανταγωνισμό σου.

 

1): Δείχνεις ότι σε έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα το γεγονός ότι μια τεχνολογία (που εσύ αποκαλείς σε προηγούμενο post σου ως "το μέλλον") προέρχεται από την Ashtech πλέον Spectra Precision του Trimble group. Οι άνθρωποι της Leica σου γράφουν ότι "Yes, our system can hold up to a 3GPS + 2GLONASS sat constellation as well." Δεν αναφέρουν όμως τι είδους εντοπισμό παρέχουν...

Αυτό που παρέχει η τεχνολογία Z-Blade είναι θέσεις με ακρίβεια, ακόμα και αν οι διαθέσιμοι δορυφόροι GPS είναι λιγότεροι από 4 ή 5, χρησιμοποιώντας διαθέσιμα σήματα από άλλα συστήματα. Από το site της Spectra Precision:

 

Z-Blade Technology

The new Z-Blade GNSS centric technology optimally processes all of the available satellite signals, maximizing your ability to obtain reliable GNSS positions in tough conditions. Z-Blade allows you to get and maintain RTK solutions even if GPS coverage is insufficient. In many work locations just a few GPS and GLONASS satellites may be visible due to obstacles such as trees or buildings. Thanks to Z-Blade technology, ProFlex 800 can still deliver high-quality positions to keep you working productively. So you can keep working even in places where it was not possible before!

  • Get and maintain RTK solutions even if GPS coverage is insufficient
  • Achieve quick and reliable RTK fix, even in harsh environments like urban canyons or tree canopy
  • Quick signal detection engine for fast acquisition and re-acquisition of GNSS signals
  • Advanced multi-path mitigation
  • Use of SBAS ranging signals to strengthen the solution

2) Πριν ανεβάσεις άρον - άρον αυτά που σου στείλανε γιατί ( ;) δε κάνεις τον κόπο να δεις και μόνος σου ότι:

ΟΛOI οι δέκτες της Ashtech (ABX series, HDS800 & ADU800) είναι IP67 & MIL-STD 810F

Κι αν αναφέρεσαι στα "surveying προϊόντα", πάμπολλα προϊόντα της Spectra Precision είναι IP67: (ProMark 700, ProFlex 800, Ranger 3), ορισμένα μάλιστα είναι IP68 (βλέπε Nomad 900).

 

 

3) Άντε πάλι με τα λογισμικά... Κακό είναι δηλαδή που η Spectra Precisioin δίνει τη δυνατότητα να επιλέγει ο χρήστης εκείνο το λογισμικό που του ταιριάζει περισσότερο στις εφαρμογές του? FAST Survey, Survey Pro, ProMark Field και άλλα νεότερα, νόμιζα ότι τα είχαμε εξαντλήσει αυτά...

 

4) Τα divisions Trimble Survey, Trimble Spectra Precision, Trimble Nikon, Trimble Ashtech, και Trimble Pacific Crest πιστεύω πως έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς στον κόσμο. Η σειρά ProMark έχει - χάρη στην εμπιστοσύνη χιλιάδων επαγγελματιών - πολύ μεγάλη επιτυχία στην Ελλάδα, κυρίως για τους λόγους που αναφέρεις και γιατί είναι best value for money δέκτες.

 

Φίλε Αντώνη έχω μία ευγενική συμβουλή, διάβασε την και ρίξε την στο γιαλό: «Μη γίνεσαι βασιλικότερος του βασιλέως»

 

Έχω και μία ερώτηση. Στο forum τα αναγραφόμενα-παρουσιαζόμενα σου είναι απλά προσωπικές σου απόψεις, ή ως στέλεχος της Metrica δεσμεύουν/εκφράζουν και αυτήν; Μήπως δεσμεύουν και την Leica Geosystems AG;

 

ΥΓ. Προς τους διαχειριστές του forum: Είναι αυτονόητο ότι αναγκάζομαι να απαντήσω στις ευθείες αναφορές του Αντώνη για προϊόντα που είναι ξένα προς αυτόν, προς αποκατάσταση της αλήθειας, αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα το "άχαρο" του όλου θέματος.

Edited by Gousgounis
Αφαίρεση παράθεσης ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας το είχα ξαναγράψει και παλιότερα.

Άλλο πράγμα να παρουσιάζεται τα προιόντα σας και άλλο πράγμα να "ξεκατινιάζεστε" πιο είναι το καλύτερο.

Επειδή είστε και οι δύο προφανώς πολύ καταρτισμένοι και από τα γραφόμενα σας φαίνεστε σοβαροί επιστήμονες δεν είναι καλό να ακολουθείτε το παράδειγμα άλλων οι οποίοι με το παραμικρό σχόλιο ξεκινάνε "καβγάδες" στο φόρουμ.

Θα μου πείτε και τι σε νοιάζει εσένα?

Θεωρώ το συγκεκριμένο thread αρκετά ενδιαφέρον και χαίρομαι που μοιράζεστε τις γνώσεις σας και μακάρι να το έκαναν και άλλες εταιρείες.

Αλλά μόνο για λόγους πληροφόρησης όχι για crash test, όσο και αν κάποιοι συνάδελφοι μπορεί να σας προκαλούν.

Πολλοί έχουν εμπειρία μικρή ή μεγάλη από σύγκριση στο πεδίο διαφορετικών δεκτών αλλά θεωρώ λάθος να μπένουμε σε διαδικασία το δικό μου είναι καλύτερο από το δικό σου κοκ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη είχα υποσχεθεί να δημοσιεύσω την απάντηση της Leica χωρίς αλλαγές και αυτό έκανα.

Αν δεν το έκανα σίγουρα κάποιοι θα με κατηγορούσαν για ασυνέπεια.

 

Αυτά που δημοσίευσα δεσμεύουν αυτόν που τα έγραψε από τη Leica. Οι προσωπικές μου απόψεις δεσμεύουν εμένα προσωπικά.

Η γνώμη της METRICA δε νομίζω πάντως να απέχει και πολύ από τη δική μου.

Ήμουνα σίγουρος πως θα δημιουργηθεί πάλι ένταση, αλλά έπρεπε να το κάνω για λόγους συνέπειας. Αυτό agie δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ξεκατίνιασμα.

 

Μπορεί ο καθένας εδώ να ισχυρίζεται πως είναι "βασιλικότερος του βασιλέως" αυτό όμως δεν ισχύει μόνο για μένα αλλά και για σένα Γιάννη, που θέλεις να επιμένεις πως τα δικά σου προϊόντα είναι ανώτερα της Leica, όπως άλλωστε κάνουν και άλλοι εδώ μέσα, οι οποίοι όμως δεν έχουν το θάρρος να γράψουν επώνυμα.

 

Για τα μερίδια αγοράς τώρα, έχω γράψει και σε προηγούμενο Post πως η Astech στην Ελλάδα χρωστάει την επιτυχία της σε εσάς. Αυτό δεν αμφισβητείται και μπράβο σας.

Αλλά να τα προσθέτεις όλα μαζί....

 

Αυτά έχω να πω και μόνο. Όλα τα άλλα που έγραψες και είναι μάλλον επί προσωπικού τα αντιπρέρχομαι και επιφυλάσσομαι.

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για την τιμή των Leica, ότι πληρώνεις παίρνεις. Και για την ακρίβεια με τις τιμές της Ελλάδας, παίρνεις πολύ περισσότερα απ' ότι πληρώνεις.

 

 

Αντώνη πολύ άδικη αυτή η δήλωση....

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη πολύ άδικη αυτή η δήλωση....

 

Γιατί είναι άδικη;

Έχεις συγκρίνει τις τιμές των Leica σε οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρώπης;

Link to comment
Share on other sites

Έχω και μία ερώτηση. Στο forum τα αναγραφόμενα-παρουσιαζόμενα σου είναι απλά προσωπικές σου απόψεις, ή ως στέλεχος της Metrica δεσμεύουν/εκφράζουν και αυτήν; Μήπως δεσμεύουν και την Leica Geosystems AG;

 

ΥΓ. Προς τους διαχειριστές του forum: Είναι αυτονόητο ότι αναγκάζομαι να απαντήσω στις ευθείες αναφορές του Αντώνη για προϊόντα που είναι ξένα προς αυτόν, προς αποκατάσταση της αλήθειας, αναγνωρίζοντας ταυτόχρονα το "άχαρο" του όλου θέματος.

 

Δυστυχώς στα παραπάνω δε μπορώ να μην απαντήσω, αν και είχα αποφασίσει να μην το κάνω.

 

Γιάννη οι δικές σου απόψεις για προϊόντα ξένα προς εσένα, ποιον δεσμεύουν; Εσένα την εταιρία σου, την Ashtech/Spectra ή μήπως και την Trimble την οποία επικαλείσαι πολύ τελευταία;

 

Η δημιουργία εντυπώσεων, κύριοι δεν είναι κατ'ανάγκη αποκατάσταση της αλήθειας.

 

Την αλήθεια σου Γιάννη δεν την αποδεικνύεις παραθέτοντας αποσπάσματα από το site. Δείξε κάποιο επίσημο White Paper που να στηρίζει τα λεγόμενα σου.

Edited by anton_a
Link to comment
Share on other sites

οι τιμές των εταιρειών εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες

αλλιώς τιμολογούν στην Ελλάδα, αλλιώς στην Αγγλία, αλλιώς στη Γερμανία .............

 

αλλά και στο εξωτερικό

 

Leica GS08 Plus Net Rover-----> 7700 ευρώ στην Αμερική

εσείς πόσο το δίνετε?

 

Leica GS14 net Rover-----> 9900 ευρώ στην Αμερική

εσείς πόσο το δίνετε?

 

LEICA TS02 Plus-----> 4300 ευρώ στην Αμερική

εσείς πόσο το δίνετε?

 

τελοσπάντων το θέμα δεν είναι στην τιμή

 

απλά δεν είναι κομψό να λες σε κάποιον που σου δίνει 5000 ή 10000 ευρώ ότι παίρνεις πολύ περισσότερα απ'ότι πληρώνεις...

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

Σε τί τριπάκι έχετε μπεί, δε μπορώ να καταλάβω. Οκ ο αντώνης έκανε λάθος σε αυτό περί τιμών, αλλά ας μή το συνεχίσουμε...

 

Δεν χρειάζεται να είμαστε οικονομολόγοι, για να μαντέψουμε τι γίνεται σε όλο το εμπόριο. Βγαίνει ένα Χ προϊόν, του οποίου η τιμή αλλάζει αναλόγως τη χώρα που πωλείται. Εξαρτάται απ'τους φόρους/δασμούς κατα την εισαγωγή, φπα, κέρδος μεσολαβητή κτλ κτλ κτλ.

 

Οσο για τα υπόλοιπα, δε νομίζω οτι το φορουμ ειναι στιβος μάχης των εκάστοτε εταιριών.

 

Το πιο όμορφο θα ήταν μια ωραία πρωϊα, να βρεθούν 5 εκπρόσωποι εταιριών, με τα συστήματα τους και να γίνουν δοκιμές επι δοκιμών. ΑΛΛΑ ολοι επίσης γνωρίζουμε οτι αυτό δε μπορεί να γίνει...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.