Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος καυσίμου σε ενδοδαπέδια Β.Ελλάδα


Chris Karioy

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου και χρόνια πολλά . Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής . Έχω μονοκατοικία δευτέρου ορόφου 120 τμ , χτισμένη το 2010 στο Κιλκίς , με σκεπή και καλή μόνωση (υποθέτω αφού δεν κάναμε οικονομία στο χτίσιμο).

Έχω ενδοδαπέδια της οποίας τον θερμοστάτη έχω στους 23 βαθμούς και τόσο ακριβώς έχει και μέσα στο σπίτι με ακρίβεια μάλιστα σχεδόν σε όλους τους χώρους . Αυτός είναι ο πρώτος χειμώνας μέσα στο σπίτι και θα ήθελα να γνωρίζω εάν η κατανάλωσή μου σε λίτρα πετρελαίο είναι εντός των φυσιολογικών ορίων . Συγκεκριμένα τις προηγούμενες ημέρες που οι θερμοκρασίες δεν έπεφταν κάτω από 5 βαθμούς το βράδυ και μέχρι 16-17 την ημέρα , η κατανάλωσή μου κυμαινόταν στα 10 λίτρα την ημέρα . Χθες που οι θερμοκρασίες έπεσαν κατά την διάρκεια της νύχτας στους - 5 και την μέρα δεν ξεπέρασαν τους 4 βαθμούς , η κατανάλωσή μου κυμάνθηκε στα 20 λίτρα , δηλαδή ακριβώς το διπλάσιο . 

Είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές ( εννοείται στο πολύ περίπου ) για τα δεδομένα μου ;

 

Link to comment
Share on other sites

Εντελως προσεγγιστικα φαινεται ότι η διαφορα θερμοκρασιας μεσα - εξω περίπου διπλασιαστηκε.

Οταν εξω είναι περιπου 10ο μέση τιμή, η διαφορα είναι περιπου 13, ενω όταν εξω ειναι περιπου 0ο η διαφορα είναι 23ο.

Αυτο δικαιολογει τον διπλασιασμο της καταναλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι ειναι λογικη η αυξηση της καταναλωσης με αυτα τα στοιχεια που μας δινετε. 

Λογω της πρωτης χρονιας λειτουργιας θα υπαρχει μεγαλυτερη καταναλωση απο την κανονικη αφου υπαρχει υγρασια στο κελυφος του κτιριου.

Οσο αφορα την εσωτερικη θερμοκρασια πραγματι 23 βαθμοι ειναι υψηλη θερμοκρασια και θα εχετε μεγαλυτερη καταναλωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλό θα ήταν να κάνεις έναν έλεγχο μένα θερμόμετρο χώρου, ότι η θερμοκρασία που δείχνει ο θερμοστάτης σου είναι και η πραγματική. 23 βαθμοί με ενδοδαπέδια θέρμανση είναι πάρα πολύ. Όσο για την  κατανάλωσης, τα νούμερα που έχεις είναι μια χαρά.  Επίσης με τις διακυμάνσεις αυτές  στην εξωτερική θερμοκρασία θα σε βοηθούσε πολύ να ρίξεις της καταναλώσεις σου μια εξωτερική αντιστάθμιση. (δλδ να αλλάξει την θερμοκρασία του νερού προσαγωγής της ενδοδαπέδιας θέρμανσης ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.