Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή μεταπτυχιακού μηχανολογίας


lefterik

Recommended Posts

Γεια σας και καλή χρονιά!

 

Είμαι στο τελευταίο εξάμηνο σπουδών σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε τριετές πρόγραμμα μηχανολογίας και πρέπει να αποφασίσω αν θα συνεχίσω με μεταπτυχιακό. Να σημειώσω ότι ο λόγος που θέλω να το κάνω και όχι να δουλέψω κατευθείαν είναι για να μπορώ να εργαστώ ως μηχανολόγος στην Ελλάδα (ισοτιμία πτυχίου).

Το πρόβλημα μου είναι ότι στη Σουηδία για την οποία κοιτάζω για μεταπτυχιακό δεν υπάρχει πρόγραμμα μεταπτυχιακού καθαρά μηχανολογίας, παρά άλλα όπως

production engineering and management

engineering design

industrial design

product development

engineering mechanics κτλ

Η ερώτηση μου είναι, αυτά τα MSc, σε συνδυασμό με ένα πτυχίο 3ετές μηχανολογίας θα θεωρούνταν ισοδύναμα με ελληνικό πρόγραμμα μηχανολογίας; Γιατί και τα ελληνικά προγράμματα που κοιτάζω στα 4 τελευταία εξάμηνα έχουν κύκλους και εξειδικεύσεις...

Άρα με τη λογική μου θα αναγνωρίζεται 180ECTS(mechanical eng.)+120ECTS(production eng.)=πτυχίο μηχανολογίας με κύκλο σπουδών παραγωγής/βιομηχανικής, σωστά;

 

 

Επίσης παρεμφερής ερώτηση, γνωρίζω που θα μπορούσα να δουλέψω στο εξωτερικό, με τί όμως μπορεί να ασχοληθεί μηχανολόγος μηχανικός στην Ελλάδα σε μια τουριστική περιοχή (νησί);

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όλα αυτά δεν είναι master μηχανολόγου; το master δίνει ειδίκευση σε κάποιο τομέα, δεν μπορεί ένα master να έχει όλες τις ειδικότητες ενός μηχανολόγου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι νομίζω, ένα MSc management engineering αν το 3ετές είναι μηχανολογία θα αντιστοιχεί δηλαδή σε μηχανολογία με κύκλο σπουδών παραγωγής και διοίκησης, με ίσως κάποια επιπλέον μαθήματα που θα ζητήσει ο δοαταπ. Ακόμα μου ακούγεται παράξενο όμως γιατί το management engineering το κάνει και φιλόλογος αν θέλει, δεν έχει τεχνικό κομμάτι.

 

 

Καθαρά μηχανολογικό μαστερ εννοούσα αυτά που λένε "MSc in mechanical engineering" που υπάρχουν και τα οποία σε κάποια πανεπιστήμια δεν δίνουν περαιτέρω εξειδίκευση (τα βρίσκεις π.χ. σε Ιταλία και Ισπανία αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανολόγος σε μια τουριστική πόλη της ελλάδας ιδρύει ένα τεχνικό γραφείο και εξοπλίζει σπίτια και επιχειρήσεις με ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό πχ ανελκυστήρες.

Link to comment
Share on other sites

δεν είπε ότι θέλει να γυρίσει, αλλά ότι θέλει να έχει τη δυνατότητα (και συμφωνώ μαζί του).

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει προσωπικές υποχρεώσεις...Γιατί έξω τι θα κάνει? Ετσι απλά κάτσε έξω έχει καταντήσει καραμέλα αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Lefterik: καθαρο Msc Mech Eng εχει το Πανεπιστημιο του Leeds. Αυτο ειχα κανει κι εγω για να μπορεσω να αναγνωριστω εδω απο ΔΟΑΤΑΠ (αν και παλι μου εβγαλαν οτι πρεπει να δωσω 4 μαθηματα οπως πχ ΜΕΚ - λες και δεν ειχα κανει ποτε) 

 

Αν σκεφτεσαι να επιστρεψεις καλο θα ηταν να το κανεις και μετα βλεπεις για κατι διαφορετικο οπως project management, design eng κτλ

 

Αν σκεφτεσαι να μεινεις εξω κανε αυτο που σου αρεσει πολυ.

 

Εξω σε προετοιμαζουν για τη δικη τους αγορα εργασιας. Εδω ειναι ολα λιγο Φλου ενας μηχανικος τα κανει ολα (οπως διαβασα τυχαια την προηγουμενη εβδομαδα σε μια αγγελια - Υπαλληλος Γραφειου για Γραμ. Υποστηριξη με γνωσεις Autocad). 

 

Γι αυτο και δε μπορεις να παρεις αντιστοίχιση με Ελληνικη σχολη (δε μπορεις να μπεις στο Δημοσιο πχ) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.