Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδρομος οροφου


xrist0s4

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα!Ως απειρος θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεμα που εχω και αν εχω δικιο.Πριν χρονια ειχαμε χωρισει την ταρατσα μεταξη μας και ειχαμε φτιαξει δυο ισες γκαρσονιερες με ισες αυλες κτλ.Μετα απο χρονια ειπε ο αδερφος μου οτι ηθελε να την μεγαλωσει για να μεινει ο ιος του ετσι αρχισε να σπαει κ εκτος απο ενα οροφο που εριξε απο πανω που ξερω οτι ειναι παρανομο φαρδυνε το σπιτι εχοντας περασει το υψος της  πορτας του κλιμακοστασιου.Ηθελα να ρωτησω δεν θα επρεπε το σπιτι του να φτανει πριν την πορτα του κλιμακοστασιου ωστε να δημιουργειτε ενα κοινος διαδρομος ή εγω που ειναι στη μερια μου το κλιμακοστασιο και μου τρωει αυλη δεν ειμαι αδικημενος? οριστε και ενα επαγγελματικο σχεδιο που εκανα ωστε να βοηθησω να καταλαβετε :)

sadds.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η υπόθεσή σου εμπίπτει στο αστικό δίκαιο, γι αυτό, απευθύνσου σε δικηγόρο.

Εδώ μπορείς να ρωτήσεις ό,τι θέλεις για πολεοδομικά θέματα και για ό,τι αφορά γενικώς στο αντικείμενο των μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

οταν κανατε τις πρωτες γκαρσονιερες  στην ταρατσα, μαλλον  δεν ειχατε αδεια...

 

Μετα απο χρονια...σου "ειπε" να μεγαλωσει την δικη "του" και δεν εφερες αντιρηση.

 

Για ποιά αυλη   "σου" στη  ταρατσα μιλας????  Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα

 

Σημερα εχετε αυθαιρετες κατασκευες που για να τακτοποιηθουν χρειαζεται η συναινεση ολων....

Πηγαινετε  να κανετε τις τακτοποιησεις σας, όσο ειναι καιρος...

για να γλυτωσετε τα προστιμα.

Αδελφια είσαστε...

 

Αλλως....το γινατι βγαζει ματι

 

Τελος απο μενα

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω καλά την ερώτηση σου. Για ένα χωρισμό ταράτσας που κάνατε κάποτε, διαμαρτύρεσε αν είσαι αδικημένος.

Μα την δικιά του ταράτσα δεν πήρε, οπότε εσύ γιατί να είσαι αδικημένος?

Μιλάς ... για το αν θα "έπρεπε να υπήρχε" κοινόχρηστος διάδρομος. Και πως πάει αυτός στην ιδιοκτησία του? Δεν υπάρχει κοινόχρηστος διάδρομος?

Ακόμα κάτι που ίσως είναι το σημαντικότερο. Αν τις πρώτες γκαρσονιέρες ή και άλλες κατασκεύες, έχετε κάνει χωρίς άδεια, χωρίς μελέτη - επίβλεψη Μηχανικών - εφαρμογή μελετών- σωστή επίλυση κτιρίων, κινδυνευετε τόσο από άποψης να στέκεται το κτίριο σε όποιες συνθήκες, πχ μεγέθη συνηθισμένων σεισμών, όσο από πλευράς προστίμων. Αν κατάλαβα καλά, τον όροφο έκανε χωρίς άδεια και χωρίς άδεια έκανε την επέκταση της γκαρσονιέρας του. Οπότε νωρίς την δευτέρα βρείτε Πολιτικό ή Αρχιτέκτονα Μηχανικό, γιατί 1 κινδυνευετε να σας πέσει /σου πέσει  στο κεφάλι.

Και ανα πάσα στιγμή κινδυνευετε με τα πρόστιμα  αυθαίρετης κατασκευής και τα πρόστιμα διατήρησης αυτής. Που είναι ετήσια.
Ελενχοι γίνονται, είτε επειδή έκλεισες την θέα κάποιου.
Είτε επειδή δεν έκανες καλή κατασκευή κατά κάποιον.
Είτε ελένχει η υπηρεσία δόμησης, σταδιακά τις κατασκεύες.

Η ισχύς του Νόμου, με τον οποίων με "μικρά" (συγκριτικά με τα πρόστιμα κατασκευής αυθαιρεσιών) μπορείς να τακτοποιήσεις τις ιδιοκτησίες σου / σας είναι ως την 8 φεβρουαρίου.
Οπότε βιαστείτε. Επίσης θα συμβούλευα να μην σκοτωθείτε με τον αδερφό σας. Αδέρφια είστε.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μπω στη διαδικασια δικηγορων με τον αδερφο μου κ οντως ειναι αυθερετα,τις ειχε φτιαξει ο πατερας μας.Δεν εφερα αντιριση γιατι δεν ειχα ιδεα τι θα εκανε κ ενω ελειπα γινανε ολα αυτα.Για την ''νοητη'' αυλη,δηλαδη ο χωρος που ειναι στα ορια του δικου μου διαμερισματος. Τι να πω ρε παιδια γυρισα κ ειμαι στα ορια μου,η να μην ξαναμιλησω με τον αδερφο μουν να τον καρφωσω?Σιγουρα με αυτα π εκανε κινδυνευει κ η σταθεροτητα του κτιριου λογικα.Ειμαι 31 χρονου κ δεν ξερω,δεν εχω ασχοληθει μ αυτα!Ηταν 50 τετραγωνικα κ το δεν ξερω κ εγω ποσα το εκανε...Ξερετε ποσο κοστιζει στο περιπου για να νομιμοποιησω το δικο μου που ειναι 50 τετραγωνικα?

Edited by xrist0s4
Link to comment
Share on other sites

 Τι να πω ρε παιδια γυρισα κ ειμαι στα ορια μου,η να μην ξαναμιλησω με τον αδερφο μουν να τον καρφωσω? ξΈΧΑΣΕ ΤΟ ΑΥΤΌ Σιγουρα με αυτα π εκανε κινδυνευει κ η σταθεροτητα του κτιριου λογικα.Ειμαι 31 χρονου κ δεν ξερω,δεν εχω ασχοληθει μ αυτα!Ηταν 50 τετραγωνικα κ το δεν ξερω κ εγω ποσα το εκανε...

Βρες από κοντά έναν Μηχανικό την Δευτέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.