Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό σχέδιο πρόβλημα σε συμβολισμό


Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Έχω ένα κτίριο ενός ορόφου στ σχέδιο στο οποίο η επιφάνεια του χρησιμοποιείται ώς ''δρόμος'' για μετάβαση στον κανονικό δρόμο που βρίσκεται στο ίδιο σχεδόν επίπεδο με αυτήν. Πώς συμβολίζω κάτι τέτοιο στο σχέδιο; Κάνω απλά την κάτοψή του όπως και σε κάθε άλλο κτίριο;

 

Link to comment
Share on other sites

όταν ξαναδιάβασες αυτές τις τρεις αράδες τι κατάλαβες ακριβώς?; Εγώ πάντως δεν μπόρεσα να καταλάβω πολλά πράγματα. (Το σπίτι 1/Π είναι σε δρόμο, τυφλό??). Εγω ξέρω πως στα Τοπ. Δ. σχεδιάζουμε την οριζ/φία και γράφουμε π.χ. 1/Π , 2/π κλπ ή 2/Κ, 1/κ αν ειναι κεραμίδια κλπ και ισοϋψείς, αν έχουμε κλίσεις, για το ανάγλυφο του εδάφους ή γράφουμε τα υψόμετρα του εδάφους. Συγνώμη για τις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω ένα κτίριο ενός ορόφου στ σχέδιο στο οποίο η επιφάνεια του χρησιμοποιείται ώς ''δρόμος'' για μετάβαση στον κανονικό δρόμο που βρίσκεται στο ίδιο σχεδόν επίπεδο με αυτήν. Πώς συμβολίζω κάτι τέτοιο στο σχέδιο; Κάνω απλά την κάτοψή του όπως και σε κάθε άλλο κτίριο;

Μάλλον κάποιο ισόγειο τμήμα με πλάκα οροφής στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο?

κάτι σαν "γέφυρα πρόσβασης" λόγω υψομετρικής διαφοράς?

Καλύτερα ανέβασε σχέδιο και φωτογραφίες να καταλάβουμε τι λες γιατί η αρχική διατύπωση, όπως κατάλαβες από τα μηνύματά μας, είναι αρκετά δυσνόητη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.