Μετάβαση στο περιεχόμενο

τακτοποιηση Ν.4178 αποθανων ιδιοκτητης


Recommended Posts

(το μηνυμα σχετιζεται με το ποστ "τακτοποιηση Ν.4014 και αποθανων")


 


Συνδαλφοι συγχωρεστε με, αλλα επειδη εχω παρομοια περιπτωση και δεν εβγαλα σαφες συμπερασμα, παρακαλω ποια ειναι η γνωμη σας: α) σε οικοπεδο υπαρχει αυθαιρετο. Υπαρχει διαθηκη και δεν εχει γινει ακομα αποδοχη. Μου ζηταει η μελλουσα κληρονομος αν γινεται να κανει απο τωρα (πριν την αποδοχη) τακτοποιηση ?Γινεται? 


Ο Λογος που θελει να το κανει ειναι, για να αποδεχτει η εφορια την παλαιοτητα του κτισματος μεσα απο την τακτοποιηση. 


β) επειδη ειδα οτι θιχθηκε και το θεμα της απαιτησης η μη νεου τοπογραφικου, πειτε τη γνωμη σας:


οικοπεδο εντος οικισμου με συσταση καθετων. Στις 2 απο τις 3 καθετες υπαρχουν κτισματα και καποια αυθαιρετα (μαλιστα το ενα απο αυτα παραβιαζει την καθετο της πελατισας μου) , επομενως υπαρχει παλαιο τοπογραφικο που δεν αποτυπωνει ομως την υφισταμενη κατασταση. Για να γινει αποδοχη κληρονομιας, απαιτειται νεο τοπο ή μπορει να γινει και με το παλιο?Υποψιν, οτι εκκρεμει δικαστικη διαμαχη για τα αυθαιρετα που παραβιαζουν την καθετο της πελατισας μου.


Link to comment
Share on other sites

ο κληρονομος φανταζομαι.οπως γινεται σε οτιδηποτε αλλο θες να κανεις σε τετοια περιπτωση. Γινεται ομως?

Link to comment
Share on other sites

Σε δικια μου περιπτωση ο ιδιοκτητης ενω μου ειχε δωσει το οκ υπογεγραμμενο, αιτησεις, ΥΔ και χρηματα....1 μερα πριν τηναιτηση...εφυγε απο τον ματαιο του κοσμο.

Οποτε και εγω εκανα την αιτηση υπαγωγης κανονικα......

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να γίνει η αποδοχή κληρονομιάς και μετά οι κληρονόμοι αφού αφενός μεν σου προσκομίσουν την αποδοχή και σε εξουσιοδοτήσουν νομίμως ως ιδιοκτήτες πλέον του ακινήτου να προβούν στην υποβολή της δήλωσης 4178.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θεωρω οτι εχει βαση να πατησω αρ.11 παρ.1ε του Ν.4178/13 και αφου εχω στα χερια μου την διαθηκη με τον μελλοντικο κληρονομο,

ο οποιος ειναι και νομεας, να προβει στην τακτοποιηση. Ολο αυτο θελουμε να γινει πριν την αποδοχη για τυχει απομειωσης φορου

κατα την αποδοχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νόμιμη αυτή η διαδικασία που αναφέρεις.

 

 

τι εννοεις?

 

 

οτι απλουστατα, το  11/ε, δεν εχει καμμια σχεση με την περιπτωση σου που ειναι απλή..

 

εχεις διαθήκη

με την διαθηκη μοιραζονται τα ακινητα   σε διαφορους.

Καθε ενας απο αυτους δικαιουται μονος του να κανει την αποδοχη του και μετα να δοσει εντολη για τακτοποιηση κλπκλπ

χωρις να ρωτησει κανεναν απο τους αλλους που  πηρανε  άλλα ακινητα.

 

Το μονο που εχεις να κανεις ειναι να μετρησεις το/τα ακινητο/τα του πελατη, να δοσεις τα "τελικα" νουμερα στη συμβ/φο για να τα περασει στην δηλωση φορου κληρονομιας και στη συνεχεια να κανει την αποδοχη

και στην συνεχεια εσυ τις τακτοποιησεις.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.