Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όγκος στέγης εκτός οικοδομικής γραμμής


tarsenop

Recommended Posts

...θα έχω πρόβλημα και εγώ σαν επιβλέπων μηχανικός .....

 

Μιλάμε για άδεια του 12

Μετά από νόμους για τακτοποίηση αυθαίρετων, μετά από αποφάσεις για ελεγκτές για τις παραλαβές και υποθέτω μετά και από σαφέστατη ενημέρωση για αυτά από τον συνάδελφο επιβλέποντα στους ιδιοκτήτες και έκαναν την  «υπερβασούλα» τους….

 

Αν δεν βγει λύση εδώ (που δύσκολα θα βγει), ας κάνει μια τελική επίσημη ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομία μπας και γλυτώνει με κάτι κι αν δεν υπαρχει παρά μόνο με κομπίνες τότε η λύση είναι απλή απλούστατη.

 

Να ανακατασκευάσει την στέγη σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια και ο μηχανικός δεν είναι μάγος

Ή κάποια τροποποίηση τους που θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή και θα είχε λιγότερες ζημιές στην υπάρχουσα πια κατασκευή. (φυσικά θα πρέπει να πληρωθεί και ο μελετητής ξανά για αυτό)…

και τέλος.

 

Δεν το έκαναν κατά λάθος ούτε από άγνοια… ε ας έχει και ένα κόστος αυτό σιγά σιγά και όχι έλα μωρέ όλοι κάτι έχουν κάνει.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του ιδιοκτήτη ήταν αυτή ακριβώς...''όλοι έχουν κατασκευάσει την στέγη με αυτό τον τρόπο'' εγώ θα την πληρώσω?

Link to comment
Share on other sites

Η στεγη πανω απο εξωστη μπορει να θεωρηθει μονιμο προστεγασμα του εξωστη? 

@tarsenop δες τα πμ σου

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Αν βρεθεί λύση ας την μάθουμε κι εμείς.


 

 

...''όλοι έχουν κατασκευάσει την στέγη με αυτό τον τρόπο'' εγώ θα την πληρώσω?

Ναι ήμουν σίγουρος για αυτό….

Φυσικά η απάντηση πρέπει να είναι ναι.

 

Και φυσικά εάν είχες κάνει και την αναγκαία ενημέρωση από πριν είσαι 100% οκ εσύ κι αντί να σου ζητά τα ρέστα να καταλάβει ότι σου χρωστά και όχι του χρωστάς.

Link to comment
Share on other sites

 

Και φυσικά εάν είχες κάνει και την αναγκαία ενημέρωση από πριν είσαι 100% οκ εσύ κι αντί να σου ζητά τα ρέστα να καταλάβει ότι σου χρωστά και όχι του χρωστάς.

 

Δεν χρειαζοταν καμμια ενημερωση απο τον μηχανικο.Οταν βγηκε η αδεια ο ιδιοκτητης πηρε στα χερια του ενα φακελο.Εκει υπαρχουν ολα τα εγκεκριμενα σχεδια.Οφειλε και οφειλει ο συγκεκριμενος ιδιοκτητης και ο καθε ιδιοκτητης και το καθε συνεργειο να ακολουθει αυτα τα σχεδια κατα γραμμα.Και αν ηθελαν να κανουν την οποια αλλαγη ειχαν υποχρεωση να ενημερωσουν πρωτα τον μηχανικο και να τον ρωτησουν αν επιτρεπεται.Τωρα τον κοπο και το αγχος του συναδελφου δεν τα πληρωνει κανενας ιδιοκτητης και κανενας στεγας.Ουτε καθεται ο στεγας να γυρναει απο τα φορουμ και να ζηταει γνωμες για την @@@@@@@@ που εκανε.Εγω περισσοτερο τα εχω σε αυτες τις περιπτωσεις με τον επαγγελματια παρα με τον ιδιοκτητη .

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Σου βγαίνει κ το όνομα ότι δεν είσαι καλός στην δουλειά σου...και εκεί τρελαίνεσαι...

Απο πελατες με την νοοτροπια "κανω οτι θελω" ειτε σου βγει ονομα ειτε οχι ποτε δεν θα δεις καλο.Απλα εγω τουλαχιστον με τον καιρο εμαθα να τους "κοβω" απο την αρχη.Επαθα βεβαια και εμαθα.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζοταν καμμια ενημερωση απο τον μηχανικο....

 

Σαφέστατα είναι ορθό από την μια μεριά αυτό που λες.

 

Αλλα προς αποφυγή αυτού τονίζω ότι πάντα μα πάντα πρέπει να τους έχουμε ενημερώσει και εμείς…

Σου βγαίνει κ το όνομα ότι δεν είσαι καλός στην δουλειά σου......

 

 

Φυσικά επειδή τίποτα δεν έγινε κατά λάθος… οι λογικές αυτών που τα κάνουν αυτά είναι παρτάκιδες και οι παρτακιδες κατά κανόνα πάντα ρίχνουν το σφάλμα σε άλλον.

Μόνο άμα τους έχεις δεμένους κατά κάποιο τρόπο (χαρτάκι, οδηγίες, επισημάνσεις σε non paper και όχι λόγια μονο που τα παίρνει ο αέρας κλπ) τα ρίχνουν στην κακούργα κοινωνία γενικα ….

 

πάντα κάπου τα ρίχνουν, ολοι τα έχουμε περάσει αυτά... και πάντα υπάρχει ένα τίμημα και για εμάς

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μόνο άμα τους έχεις δεμένους κατά κάποιο τρόπο (χαρτάκι, οδηγίες, επισημάνσεις σε non paper και όχι λόγια μονο που τα παίρνει ο αέρας κλπ) 

 

@Didonis +1

Το χαρτακι που γραφεις πρεπει να γινει υποχρεωτικο και να υπογραφει το συνεργειο για την εφαρμογη της μελετης μετρα , προστασιας κτλ με ρητρες ποινες κτλ.Μονο ετσι θα σταματησουν τετοια φαινομενα.Ο ιδιοκτητης παντα θα κοιταει τον γειτονα και λεει αφου το εκανε αυτος θα το κανω και εγω. 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.