Μετάβαση στο περιεχόμενο

απαλλαγή ΦΠΑ για αγορές από το amazon.co.uk


ileve

Recommended Posts

Για αγορές μέσω του αγγλικού amazon και υπό την προϋπόθεση ότι αναγνωρίζονται ως επαγγελματικές δαπάνες, εκπίπτει ο ΦΠΑ ή αφαιρείται απευθείας από την τελική τιμή; Ισχύει ότι το Amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ και συνεπώς χρεώνει τον ΦΠΑ κανονικά, οπότε το τιμολόγιο θεωρείται σαν η αγορά να είχε πραγματοποιηθεί εντός Ελλάδος και εκπίπτει κανονικά το ΦΠΑ; Στην περίπτωση αυτή να υποθέσω ότι δεν απαιτείται έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών στην αρμόδια ΔΟΥ.

 

Στο site η Amazon αναφέρει ότι το ΦΠΑ αφαιρείται από την τελική τιμή του προϊόντος, οπότε αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό περί ελληνικού ΑΦΜ της Amazon. Σε αυτή την περίπτωση απαιτείται έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών;

 

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς ισχύει με την Amazon;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν στέλνεις εν μειλ, ρωτώντας τους εάν μπορούν να πουλήσουν χωρίς ΦΠΑ, ώστε να μη μπλέκεις περαιτέρω...

 

Εγώ οταν αγόρασα το επαγγελματικό οχημα απο γερμανία, έτσι έκανα. Ούτε πλήρωσα, ούτε απέδωσα ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πρότινος υπήρχε δυνατότητα να τους δηλώσεις το ΑΦΜ σου, χωρίς να έχεις ενταχθεί στις ενδοκοινοτικές και επειδή είχαν/ έχουν φορολογικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα (την KPMG), σου έστελναν τιμολόγιο με το ελληνικό τους ΑΦΜ. Το μεταχειριζόσουν ακριβώς όπως ένα τιμολόγιο από Έλληνα προμηθευτή. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΑ!

 

Επίσης έχει συμβεί να μη χρεώσει ΦΠΑ ας μην είναι ενταγμένος στις ενδοκοινοτικές ο πελάτης, αλλ' ούτε αυτό πρέπει να γίνεται πλέον. Πάντως σε αυτήν την περίπτωση έχει διαπράξει 'παράβαση' και ο πελάτης και το Amazon που δεν τον έλεγξε. (@Kane: ήσουν γραμμένος στο VIES όταν πήρες το αυτοκίνητο; )

 

Φοβάμαι πως πλέον πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά ενδοκοινοτική συναλλαγή, οπότε λογικά θα σου στείλει τιμολόγιο με τον ευρωπαϊκό του ΑΦΜ και 0% ΦΠΑ (έτσι έκανε παλιότερα πάντως). Στην περίπτωση αυτή, τον ΦΠΑ μπορεί να μην τον πληρώνεις στο Amazon και το κάθε Amazon, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τον γλυτώνεις

 
Επισήμως πάντως, ο μόνος 'νόμιμος' τρόπος είναι ο τελευταίος, εφόσον πρόκειται για Β2Β συναλλαγή, δηλ. να έχεις γραφτεί στις ενδοκοινοτικές.
Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Αν το VIES είναι δαύτο με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, τότε ναι.

 

Διότι είχα μιλήσει με το λογιστή μου και του είπα πως θα φέρω αυτ/το απ'εξω ΑΝΕΥ φπα και μου πε πως θα ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές μου.

 

Ο έμπορος πάντως στη γερμανία ήταν διαστακτικός, και μου ειχε ζητήσει ένα κάρο χαρτιά. Φυσικά έλεγξε το ΑΦΜ μου και είδα πως δεν υπάρχει πρόβλημα. Κι έτσι έκανα την αγορά, με τιμολόγιο ανευ φπα, όπως επίσης και το τιμολογιο που πηρα απ'τη μεταφορική, πάλι χωρίς φπα.

 

Εχεις λάθος νομίζω, στο θέμα του αμαζον ή εν γένει των ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Με το ευρωπαικό αφμ, αν δε σου βάλουν φπα στο τιμολόγιο, ούτε πληρώνεις, ούτε λαμβάνεις. Δε πάει να πει οτι τον γλυτώνεις. Απλά γλυτώνεις τη συναλλαγή.

Αυτό άλλωστε ειναι το νόημα των συναλλαγών αυτών. ΑΝ πουλήσεις εδώ αυτό που αγόρασες, τότε φυσικά υπόκεισαι στο τοπικό φπα.

 

Τσεκαρισμένο απο φιλο που φέρνει μηχανήματα απο Ιταλία. Καθαρή αξία τα τιμολόγια που εχει απ'τα εργοστάσια και μολις τα πουλάει εδώ +23% ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαζον εχει και ελληνικο αφμ...σου στελνουν ετσι κι αλλιως invoice (τιμολογιο). Οποτε μπορεις να το περασεις στα εξοδα σου.

Το φπα πιυ επιβαλλουν ποικιλει αναλογα με το καθεστως που ισχυει στην χωρα αποστολης. Δεν θεωρειται νδοκοινοτικη συναλλαγη,γιατι εχουν ελληνικο υποκαταστημα. Στο invoice πιυ σου στελνουν καπου εχει ενα ελληνικο λεφωνο. Παρε εκει κ θα σου δωσουν το αφμ.

 

Σημαντικη σημειωση: αυτα ισχυουν για το βρετανικο αμαζον. Δεν γνωριζω για τα υπολοιπα...φανταζομαι οτι κ για τα υπολοιπα ευρωπαικα θα ισχυει. Με καθε επιφυλαξη παντα.

 

Φιλικσ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, τώρα που έκανα έναρξη για ενδοκοινοτικές συναλλαγές πρέπει τα τιμολόγια από υπηρεσίες cloud να τα δίνω λογίστρια; Έχουν ΦΠΑ όμως, μήπως πρέπει να ενημερώσω τις εταιρείες αυτές για την αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

 

Μέχρι πρότινος υπήρχε δυνατότητα να τους δηλώσεις το ΑΦΜ σου, χωρίς να έχεις ενταχθεί στις ενδοκοινοτικές και επειδή είχαν/ έχουν φορολογικό αντιπρόσωπο στην Ελλάδα (την KPMG), σου έστελναν τιμολόγιο με το ελληνικό τους ΑΦΜ. Το μεταχειριζόσουν ακριβώς όπως ένα τιμολόγιο από Έλληνα προμηθευτή. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΑ!

 

Επίσης έχει συμβεί να μη χρεώσει ΦΠΑ ας μην είναι ενταγμένος στις ενδοκοινοτικές ο πελάτης, αλλ' ούτε αυτό πρέπει να γίνεται πλέον. Πάντως σε αυτήν την περίπτωση έχει διαπράξει 'παράβαση' και ο πελάτης και το Amazon που δεν τον έλεγξε. (@Kane: ήσουν γραμμένος στο VIES όταν πήρες το αυτοκίνητο; )

 

Φοβάμαι πως πλέον πρέπει να κάνεις υποχρεωτικά ενδοκοινοτική συναλλαγή, οπότε λογικά θα σου στείλει τιμολόγιο με τον ευρωπαϊκό του ΑΦΜ και 0% ΦΠΑ (έτσι έκανε παλιότερα πάντως). Στην περίπτωση αυτή, τον ΦΠΑ μπορεί να μην τον πληρώνεις στο Amazon και το κάθε Amazon, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τον γλυτώνεις! 

 
Επισήμως πάντως, ο μόνος 'νόμιμος' τρόπος είναι ο τελευταίος, εφόσον πρόκειται για Β2Β συναλλαγή, δηλ. να έχεις γραφτεί στις ενδοκοινοτικές.

 

Με μπέρδεψες τώρα... εννοείς δεν το γλιτώνεις αν κάνεις μεταπώληση εδώ; Μάλλον μιλάς για εμπόριο, εγώ μιλάω για αγορά αγαθών (hardware για Η/Υ κυρίως) για προσωπική μου χρήση, όχι μεταπώληση.

Link to comment
Share on other sites

Το αμαζον εχει και ελληνικο αφμ...σου στελνουν ετσι κι αλλιως invoice (τιμολογιο). Οποτε μπορεις να το περασεις στα εξοδα σου.

Το φπα πιυ επιβαλλουν ποικιλει αναλογα με το καθεστως που ισχυει στην χωρα αποστολης. Δεν θεωρειται νδοκοινοτικη συναλλαγη,γιατι εχουν ελληνικο υποκαταστημα. Στο invoice πιυ σου στελνουν καπου εχει ενα ελληνικο λεφωνο. Παρε εκει κ θα σου δωσουν το αφμ.

 

Σημαντικη σημειωση: αυτα ισχυουν για το βρετανικο αμαζον. Δεν γνωριζω για τα υπολοιπα...φανταζομαι οτι κ για τα υπολοιπα ευρωπαικα θα ισχυει. Με καθε επιφυλαξη παντα.

 

Φιλικσ

Εφόσον ισχύουν αυτά που λες δεν θα γράψουν απευθείας στο τιμολόγιο το ελληνικό ΑΦΜ; γιατί θα πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο να τους ζητήσω; γράφουν το αγγλικό ΑΦΜ στο τιμολόγιο;

Καλά θα τους ρωτήσω, αλλά περιμένω να δω αν θα εγκριθεί το ΑΦΜ μου από το amazon πρώτα, χωρίς να έχω κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Θα ενημερώσω μετά...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειχα επικοινωνησει τηλεφωνικα με τον εκπροσωπο στην ελλαδα,μου εδωσε προφορικα το αφμ κ τη δου που υπσγονται. Μου ειπαν οτι σαν τιμολογιο θα περασω την αποδειξη που υπηρχε στο δεμα,μιας κ ηταν invoice. Ετσι τα δωσα στο λογιστη....τωρα σωστα-λαθος.....δε ξερω.

 

Παντως,το καλυτερο ειναι να επικοινωνησεις μαζι τους.

 

Κ μια απορια αν επιτρεπεται. Πως θα κανεις αγορα απο αμαζον εν καιρω capital controls?

Edited by Raniak20
Link to comment
Share on other sites

Οι συναλλαγές στο Amazon είναι ανοικτές, περνάνε σχεδόν σε όλους ή τουλάχιστον σε εμένα και σε όσους έτυχε να μιλήσω σχετικά. Συμπεριλαμβανομένων αγορών σε φωτογραφικά, ηλεκτρονικά και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.