Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση οπλισμού υποστηλώματος σαν λήψη γείωσης


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Βρε Νικολιό που να την βρω τωρα, κατα τυχη επεσα επάνω της. Αν το θελεις θα το κοιταξω οκ?  1. Θα πατήσεις με το ποντίκι σου κάτω δεξιά, εκεί που λέει Χρήση Πλήρους Επεξεργαστή Κειμένου, 2. Στην νέα σελίδα κάτω αριστερα θα σε λέει επιλογή αρχειου, εχει και ενα συνδετήρα (οχι αυτόν που εβαλες στο μπετοσίδερο ;) ) θα επιλεξεις την φωτο που θελεις να ανεβάσεις εν συνεχεία, 3. θα πατήσεις παλι εκει που λεει επισύναψη αρχείου και θα δεις την φωτό σου να ανεβαίνει και να ανοίγει στην οθόνη σου, κάτω δεξιά σε μικρογραφία.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, με νέες απορίες:

 

...δεν έπεφτε στο βραχυκύκλωμα μεταξύ Lκαι PE...

  • Φωτιστικό φθορίου και είχε ΡΕ;
  • Γιατί ήταν αδύνατον να γίνει γείωση με πάσσαλο, είτε μέσα από το κτήριο, είτε έξω από αυτό;
  • Βρισκόμαστε σε πολυκατοικία; Πόσες παροχές "χρεώνεται" αυτή η γείωση;

Δεν αμφισβητώ ότι αυτή ήταν η ευκολότερη και η φθηνότερη λύση, και ίσως η μόνη ρεαλιστική λύσηγια την Ελλάδα του 2016.

Αμφισβητώ όμως το ότι είναι τεχνικά άρτια. Δεν είναι.

Επίσης, δεν είναι σύμφωνη με το 384, διότι ναι μεν προβλέπεται γείωση στον οπλισμό, αλλά δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι η κατασκευή που έγινε μπορεί να αντέξει το ρεύμα βραχυκυκλώσεως.

Τέλος, ενδέχεται να μην είναι σύννομη. Αν στην οικοδομή υπάρχουν κι άλλες παροχές, μάλλον δεν είναι...

Link to comment
Share on other sites

Είναι φωτιστικά 2×36 με κέλυφος μεταλλικό .

Είναι κτήριο με ισόγειο και πατάρι. Η παροχή είναι Ν 6 3*250Α.Δεν υπάρχουν άλλοι μετρητές. Τον ακάλυπτο χώρο τον έχει κλείσει με κατασκευή και τον έχει κάνει αποθήκη.Δεν έχει ούτε πρασια στην πρόσοψη και έχει πεζοδρόμιο 1.5μ. Δηλαδή αν του έλεγα να κάνουμε γείωση στο ισόγειο και να αρχίσω να βάζω ηλεκτρόδια χωρίς να γνωριζω τη έχει κάτω από την πλάκα,που το πιθανότερο είναι να είναι γεμισμένο με μπάζα κατά την κατασκευή (έτος 1983) και να μην έχω καλή αγωγιμότητα και να έχω κάνει την πλάκα ισογείου "σουρωτήρι" με ένα αποτέλεσμα αβέβαιο εσύ θα το δεχόσουν ;

Το ισόγειο είναι κατάστημα που λειτουργεί και είναι με μωσαϊκό και σε κάποιο σημείο έχει πλακάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, που βρίσκετε την όρεξη τόσο πρωί και ασχολείστε με τέτοια πράγματα (ΝΙΚΟΣΤΡΙ 05:06

είμαι παντρεμένος κ έχω περίεργα πρωινά :mrgreen: , αλλά συγγνώμη που ανάφερα  σύστημα ΤΝ  κ όχι ΤΤ , τώρα το είδα ότι έγινε μέτρηση σε ΤΤ με σφάλμα βρόγχου  που όντως το πρότυπο την αποδέχεται τη μέτρηση  γείωσης με αυτό το τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Η φώτο από τον Γενικό πίνακα και την μέτρηση με βρόχο σφάλματος

 

Χίλια συγνώμη και χωρίς παρεξήγηση, αλλά με τις τσιμπίδες σε Ν και ΡΕ, και ένδειξη 0,07, το μόνο που μπορώ να πιστέψω είναι ότι ο Ν και η ΡΕ κάπου συνδέονται...

 

 

Εγώ όμως την ουσία την βλέπω αλλού:

Η εγκατάσταση έχει παροχή 250Α, δυνητικά μπορούν να περνάνε από την γείωση 249Α και να μην πέφτει το κύκλωμα...

 

Το 384 για χαλύβδινο αγωγό γείωσης, ρεύμα βραχυκυκλώματος (βάζω εγώ μία μικρή τιμή) ~1000Α, και θερμοκρασία αγωγού 150°C (ως πολιτικός μηχανικός το θεωρώ κι αυτό πολύ για ένα κολονοσίδερο) ζητάει διατομή αγωγού 316mm², που αντιστοιχεί σε ράβδο Φ22...

 

Φ22 συνεχόμενο, χωρίς διακοπές, χωρίς συρματάκια, με ενιαία διατομή 316mm² κατ' ελάχιστον.

 

Γιαυτό ξαναλέω το "εξασφαλίζει" του προτύπου σημαίνει πολλά περισσότερα από την μικρή αντίσταση.

 

Και, ναι, η άποψή μου είναι ότι αν είναι ανάγκη για να πετύχεις το "εξασφαλίζει", ξηλώνεις και το πάτωμα του ισογείου.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για την τιμή του βρόχου σφάλματος και εγώ την θεωρώ πολύ χαμηλή αλλά εξήγησα ότι είμαι 10 μέτρα από τον Μ/Τ του δικτύου και λογικά πολύ κοντά στην γείωση λειτουργίας του ουδέτερου κόμβου του Μ/Τ και γι'αυτό μπορεί να έχω πολύ μικρή τιμη στον βρόχο.

Αν είχα κάπου ένωση μεταξύ Ν και ΡΕ δηλαδή είχα μεταξύ τους επαφή,στην αρχική μου μέτρηση δεν θα μου έδινε 29Ω βρόχο σφάλματος.

Πάμε τώρα στα δύσκολα για μένα.

Να κάνουμε μια υπόθεση εργασίας.Έστω εγώ είχα ενωθεί στα 4 κολωνοσιδερα της κολώνας θεωρητικά εγώ έχω εξασφαλίσει την απαιτήσει του προτύπου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντιέται αυτή η ερώτηση.

 

Εξαρτάται από το πόσο καλές είναι οι ηλεκτρικές συνδέσεις των σίδερων μέσα στο σκυρόδεμα: Δεν το ξέρεις.

Ξέρεις όμως ότι κανείς δεν μερίμνησε για να είναι καλές, και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στην ερώτηση πόσες είναι και πόσα Α σηκώνουν.

 

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι μπορεί να μην λειτουργήσει σωστά σαν γείωση.

 

Είναι και ότι, αν δεν λειτουργήσει σωστά, θα δώσει δυναμικό σε μεγάλο μέρος της οικοδομής.

 

 

Τώρα, ας κάνουμε ένα άλμα, κι ας περάσουμε στον τομέα του πολιτικού μηχανικού. Υπάρχουν δύο θέματα:

  • Σε περίπτωση σφάλματος, ο αγωγός γειώσεως θερμαίνεται, και επομένως διαστέλλεται. Αν ο αγωγός είναι μία ράβδος οπλισμού, η θέρμανση αυτή ενδέχεται να επηρεάζει την λειτουργία του φορέα. Επομένως, θα έπρεπε να γίνει ένας υπολογισμός με πολύ μικρή θερμοκρασία, ίσως της τάξης των 50°.
  • Η ροή ρεύματος μέσα από τις ράβδους του οπλισμού προκαλεί διάβρωση (οξείδωση των οπλισμών). Το φαινόμενο είναι τελείως άγνωστο στους Ηλ/γους, και δεν αναφέρεται καν στο 384. Όμως είναι υπαρκτό, και χρειάζεται ιδιαίτερη μέριμνα, ακόμη στις κανονικές γειώσεις (πχ θεμελιακή με χάλκινες ταινιές ή/και χάλκινα ηλεκτρόδια οδηγεί σε διάβρωση).

 

Τέλος, δες κι αυτό το ενδεχόμενο:

 

Concrete, by nature retains a lot of water, which rises in temperature as the electricity flows through the concrete. If the extent of the electrode is not sufficiently great for the total current flowing, the boiling point of the water may be reached, resulting in an explosive conversion of water into steam. Many concrete encased electrodes have been destroyed after receiving relatively small electrical faults.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Συν. Μάσσιε, η αντίδραση του βρόχου σφάλματος που έδωσες στο #23 [0,007!] είναι εντελώς εξωπραγματική. Αυτή που δείχνει το όργανο στο #44 είναι 0,07Ω, η οποία, για τα δεδομένα της εγκατάστασης που περιγράφεις, δεν είναι εξωπραγματική. Ωστόσο, είναι επίσης βέβαιο ότι στον βρόχο σφάλματος δεν παρεμβάλλεται καθόλου η γη [το έδαφος], υπάρχει μεταλλική αγώγιμη σύνδεση που βραχυκυκλώνει την επιστροφή δια της γης, η οποία, επειδή δεν κατασκευάστηκε εσκεμμένα, δεν ξέρει κανείς για πόσο χρόνο θα υπάρχει! Μετά τι γίνεται;

 

Κατά τα λοιπά, μερικά σημαντικά σημεία:

 

[α] Η σύνδεση με τα μπετοσίδερα [που αφού έδωσε την έγκριση ο ΠΜ, καλώς έγινε όπως έγινε - φαντάζομαι να συνοδεύεται με γραπτή παρατήρηση στο κείμενο της ΥΔΕ], από πλευράς ηλεκτρολογικής ασφάλειας, αντιστοιχεί με την ισοδυναμική σύνδεση του οπλισμού της οικοδομής [κύρια ισοδυναμική σύνδεση του κανόνα 413.1.2.1 του ΕΛΟΤ ΗΔ384].

 

[β] Το πρόβλημα για τον σιδηροοπλισμό [που ευφυώς εντόπισε ο AlexisPap], είναι τα μεγάλα ρεύματα που θα πρέπει να "διαχειριστεί" ο μεταλλικός οπλισμός, όταν συμβούν σφάλματα, όπως υποδεικνύει η εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση του βρόχου σφάλματος.

 

[γ] Στα δίκτυα ΤΤ η επαλήθευση συμμόρφωσης με τις απαιτήσεις του Προτύπου 384 δεν γίνεται με το έλεγχο του βρόχου σφάλματος [αυτό αφορά δίκτυα ΤΝ]

 

[δ] Η ύπαρξη εγκατάστασης γείωσης, όπως την προσδιορίζει το Πρότυπο, είναι υποχρεωτική στις εγκαταστάσεις ΤΤ. Στο κτίριο πρέπει να υπάρχει [να δημιουργηθεί/κατασκευστεί] γείωση της οποίας τον καθολικό και πλήρη έλεγχο [κατασκευαστικό και επιθεώρησης] θα έχει ο ηλεκτρολόγος και όχι ο ΠΜ ή οποιοσδήποτε άλλος, συμπεριλαμβανομένου του ιδιοκτήτη. Το ότι κοστίζει ακριβά μια τέτοια κατασκευαστική λύση, δεν είναι δικαιολογία για αποφυγή της. Η ασφάλεια είναι ακριβό άθλημα! Δυστυχώς, ενώ για τα σίδερα και τα μπετά οι σεισμοί, με τα πολλά θύματα σε μικρό χρόνο, επιβάλλουν αυτονόητα να μην γίνεται οικονομία σ' αυτά, τα δυο περίπου θύματα ηλεκτροπληξίας ανά μήνα σ' ολόκληρη την Ελλάδα, δεν "βοηθούν" να εγκατασταθεί μια τέτοια αντίληψη στις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις [για σύγκριση: θάνατοι από σεισμούς από το 1999 μέχρι σήμερα, 147 | θανατηφόρες ηλεκτροπληξίες για το ίδιο διάστημα, πάνω από 550!]. Ας μην το κάνουμε οι ηλεκτρολόγοι πιο εύκολο...

 

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να ασχοληθεί με την εγκατάσταση έμπειρος ηλεκτρολόγος μηχανικός [κι όχι βέβαια αυτός που υπόγραψε την ΥΔΕ του #36], για να την προσαρμόσει πλήρως στις απαιτήσεις των ελληνικών κανονισμών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.