Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση οπλισμού υποστηλώματος σαν λήψη γείωσης


NIKOS ASTROS

Recommended Posts

Ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα είναι, πώς μετρήθηκε η γείωση; [όργανα, μέθοδος, τιμή αντίστασης γείωσης]

Link to comment
Share on other sites

Και με απλά λόγια δεν εξασφαλίζεται με κάποιο τρόπο το μήκος/διατομή του κολωνοσίδερου, ούτε η ηλεκτρική διασύνδεση-συνέχεια του με τον υπόλοιπο οπλισμό. Επομένως, ακόμα και αν σήμερα επιτυγχάνεται η επιθυμητή αντίσταση γείωσης, δεν σημαίνει ότι αυτό θα συμβαίνει στο άμεσο μέλλον...

Στην περίπτωση των ηλεκτροδίων γείωσης, της πλάκας γείωσης, της περιμετρικής ή της θεμελιακής γειώσης, τα μεγέθη είναι γνωστά όπως και η ηλεκτρική σύνδεσή τους...

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση έγινε με βρόχο σφάλματος με το όργανο της ελεμκο Macrotest 5035 στον ΓΠΧΤ στην παροχή και έδωσε τιμή 0.007Ω.Η τιμή είναι πολύ χαμηλή γιατί είναι δίπλα ο Μ/Τ 10μέτρα απόσταση (εναεριος) και η γείωση του είναι πολύ κοντά στο κτήριο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κυριολεκτείς [μέτρηση βρόχου σφάλματος] και ακολούθησες τις οδηγίες του εγχειριδίου του οργάνου, έχεις κάνει εντελώς λανθασμένη μέτρηση για δυο κυρίως λόγους: (α) Η μέτρηση της αντίδρασης του βρόχου σφάλματος ΔΕΝ συμπεριλαμβάνει την αντίσταση γείωσης, εξορισμού για τα δίκτυα ΤΝ [όπως κατά πάσα πιθανότητα είναι στην περίπτωσή σου] και (β) ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση, όσο κοντά κι αν είσαι στον εναέριο μετασχηματιστή της ΔΕΗ, η αντίδραση του βρόχου σφάλματος να είναι μικρότερη από περίπου 0,03Ω, σε κάθε τύπο δικτύου [ΤΝ ή ΤΤ].

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σύστημα ΤΤ Και είναι αποδεκτή η μέτρηση από το πρότυπο. Το κύκλωμα είναι μεταξύ γείωσης οπλισμού,έδαφος,γείωση Μ/Τ που καταλήγει στον ουδέτερο κόμβο και ξανά Επιστροφή από την φάση.Δεν ξέρω πως να σας ανεβάσω τις φωτο από της μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

 Το κύκλωμα είναι μεταξύ γείωσης οπλισμού,έδαφος,γείωση Μ/Τ που καταλήγει στον ουδέτερο κόμβο και ξανά Επιστροφή από την φάση.

 Αρα εσυ  μετρησες  ολες τις γειωσεις που υπαρχουν πανω στον Μ/Τ  .  Θα ηθελα να δω μετρησεις με τoν κανονικο τροπο, με τα πασαλακια δλδ

Link to comment
Share on other sites

...Το κύκλωμα είναι μεταξύ γείωσης οπλισμού,έδαφος,γείωση Μ/Τ που καταλήγει στον ουδέτερο κόμβο και ξανά Επιστροφή από την φάση...

 

Δεν το κατάλαβα όμως...

Το όργανο μέτρησε μεταξύ κολονοσίδερου και αγωγού γείωσης;

μεταξύ ζυγού και ουδετέρου της ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

TN  ειναι σαλονικιέ ,η γειωση μου είναι συνδεμενη πανω στο ζυγο του Ν στο μετρητη ή του μπαροκιβωτιου 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα, που βρίσκετε την όρεξη τόσο πρωί και ασχολείστε με τέτοια πράγματα (ΝΙΚΟΣΤΡΙ 05:06, AlexisPap 05:59)!

 

Τέλος πάντων, πράγματι αν το σύστημα είναι ΤΤ η μέτρηση γίνεται συμπεριλαμβανομένου την απόσταση μέσα από το έδαφος της γείωσης του κτιρίου με αυτή το Μ/Σ.

 

Παρόλο που η τιμή αντίστασης γείωσης είναι πολύ χαμηλή, ο τρόπος κατασκευής της δεν είναι ο ενδεδειγμένος. Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου πάντα την ευθύνη την έχει ο εγκαταστάτης. Αυτός σε περίπτωση ελέγχου ή βίαιου συμβάντος θα πρέπει να αποδείξει ότι καλύπτεται από το πρότυπο. Έμενα η άποψη μου είναι ότι δεν καλύπτεται η τεχνική αυτή από το πρότυπο. Και βέβαια τα αποτελέσματα θα φανούν αργότερα.

 

Ας μου επιτραπεί να πω ότι στο κέντρο της Αθήνας πράγματι κάποιοι εγκαταστάτες για την μείωση του κόστους εκτελούν αυτή τη μέθοδο, καλύτερα θα ήταν να υπάρξει τοποθέτηση νέου αγωγού γείωσης από κάθε διαμέρισμα και νέου ηλεκτροδίου (ευθεία διάταξη) στο πεζοδρόμιο, το οποίο θα είναι κοινό για όλη την πολυκατοικία.

 

Θα προφτάσω να πω ότι δεν θα το δεχτεί κανένας από τους ενοίκους άλλα είναι η μόνη νόμιμη και σωστή λύση. Σε άλλη περίπτωση δεν αξίζει να αναλάβει την ευθύνη ο εγκαταστάτης ούτε και ο μηχανικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.