Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και ΠΕΑ


johnjohn1

Recommended Posts

Όχι, διάβασε καλύτερα το νομοσχέδιο ... δεν θέλει για ενοικίαση, για άδεια λειτουργίας επαγγελματικού θέλει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

 

Μου ζήτησαν να βγάλω ΠΕΑ για μια γκαρσονιέρα η οποία βρίσκεται σε ημιόροφο.

Στην οικοδομική άδεια (προ του '75 εκδόθηκε)  και στα συμβόλαια είναι κατάστημα με πατάρι....Ο πελάτης έκανε το κατάστημα παρκιν και το πατάρι μια γκαρσονίερα με καθαρό ύψος 2.37τ.μ. 

Εγώ τώρα μπορώ να εκδόσω πεα για την γκαρσονιέρα που στην άδεια φαινόταν πατάρι??

Στο Ε9 το δηλώνει σαν κατάστημα κυριας χρήσης τάδε τ.μ. βοηθητικής χρήσης τάδε τ.μ. και μου είπε οτι την τελευταία φορα το 2009 το νοίκιασε σαν κατοικία μόνο τα τ.μ. του βοηθητικού χώρου.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι α΄λλο αν και δεν είναι σχετικό με το θέμα. Όταν βγάζω πεα διαμερίσματος μιας πολυκατοικίας και ο ιδιοκτήτης δεν έχει σχέδια ούτε μπορεί να τα βρει, εγώ θα κάνω την αποτύπωση του προς επιθεωρηση διαμερίσματος όταν όμως έρθει η ώρα να υπολογίσω το Α: Παράπλευρη επιφάνεια για την θέρμανση τι θα κάνω???

 

Η απαντήσεις σας θα μου ήταν μεγάλη βοήθεια....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Βασιλικη.

Αρχικως για το διαμερισματακι, αποτυπωνεις ο,τι βρεις και βγαζεις το ΠΕΑ σου κανονικα για τη χρηση που βλεπεις, δηλαδη διαμερισμα.

Δε σε απασχολει η νομιμοτητα του ακινητου, ουτε το τι δηλωνεται φορολογικα.

Ας βγαλει αυτος την ακρη με το πως δηλωνει τι και τι θα μισθωσει.

Εσυ βγαζεις ΠΕΑ για διαμερισμα με οτι περιγραμμα και υψος μετρησεις.

 

Τωρα οσον αφορα το διαμερισμα οικοδομης με κεντρικη θερμανση φανταζομαι, αποτυπωνεις, μεν, το διαμερισμα σου για να χεις το κελυφος του και για το Α χρειαζεσαι τουλαχιστον το περιγραμμα της οικοδομης, απο το τοπογραφικο του στελεχους της ΟΑ κατ ελαχιστον. Ειδαλλως αν ειναι περιμετρικα ελευθερο, παρτο εσυ. Στο υψος θεωρησε χονδρικα πως καθε οροφος εχει το ιδιο υψος.

Διαφορετικα βρες εσυ ενα σχεδιο απο συμβολαιογραφο και προχωρα απο κει τη δουλεια σου αναφορικα με το περιγραμμα.

 

Σε περιπτωσεις που μπορω παντως, λαμβανω μονος μου το περιγραμμα της οικοδομης και αν δε συμπιπτει με της αδειας, χρησιμοποιω οσα μετρησα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τον νέο νόμο των αυθαιρέτων, αν κατάλαβα καλά, θέλει βεβαίωση μηχανικού σε ενοικιάσεις.

 

Άρα εμμέσως και για τα ΠΕΑ θα ελέγχουμε την νομιμότητα, σωστά;

 

 

Όχι, διάβασε καλύτερα το νομοσχέδιο ... δεν θέλει για ενοικίαση, για άδεια λειτουργίας επαγγελματικού θέλει.

 

 

σωστα....θα θελει βεβαιωση για άδεια λειτουργίας επαγγελματικού..

 

 που σημαινει οτι  θα θελει βεβαιωση  ο ιδιοκτητης που θα παει για  δική του  αδεια λειτουργιας  επαγγελματικου

 

αλλά, επισης,

θα  πρεπει να βγαλει βεβαιωση και ο ιδιοκτητης που θελει να  εκμισθωσει...

αλλως κινδυνευει να  γινει μεν το μισθωτηριο  αλλά να   βρεθει  ο μισθωτης με ενα μισθωτηριο στο χερι και να μην μπορει να παρει αδεια λειτουργιας και να μην μπορει να κανει  εναρξη,  επειδη δεν υπαρχει η βεβαιωση

 

το εκαναν πιο "αυστηρο"  απο οσο ειχαν αφησει  στην αρχη να διαρρευσει που μιλουσαν μονον για "μισθωσεις"

...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.