Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαίρετου τμήματος οικοδομής.


Eli

Recommended Posts

καλησπέρα. παρόλο που ειχα υποσχεθει στον ευατό μου να μην μπλεξω με νομιμοποιήσεις, δυστυχώς μου ετυχε περιπτωση που δεν μπορω να αποφυγω.είμαι νέα μηχανικός και έχω πελαγώσει

 

η περίπτωση ειναι η εξής: σε οικόπεδο εντός σχεδίου έχει χτιστεί οικοδομή με άδεια του 1967 στην οποία έγινε προσθήκη δύο ορόφων με άδεια του 1977. Στο οικόπεδο υπάρχει ακόμα μια αποθήκη προ του 1955 η οποία φαίνεται και στις δυο αδειες και η οποία είναι ανεξάρτητη. το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής: 1ον) η παλιά αποθήκη ενώ στις άδειες φαίνεται να έχει διαστάσεις 6*4 στην πραγματικότητα έχει 8*4. 2ον) η οικοδομή που έχει χτιστεί με τις άδειες του 1967 και 1977 αντί να έχει διαστάσεις 10.50 * 10 έχει 11.10*10.00

 

το ερωτημά μου είναι μπορώ να προβώ σε νομιμοποίηση των τμημάτων που δεν συμφωνούν με την άδεια και αν ναι με ποια διαδικασία (δεν μπορώ να βγάλω άκρη παρόλο που φαντάζομαι ότι μάλλον πάω με τα αυθαίρετα προ του 1983)

σημειώνω ότι με τα καινούρια εμβαδα δεν έχουμε πρόβλημα όσον αφορά την επιτρεπόμενη κάλυψη ή την επιτρεπόμενη δόμηση

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται δυστυχώς απο την Πολεοδομία (ρώτα καλύτερα εκεί-δεν έχει σημασία τι κάνουν αλλού)

Μπορείς για το προ του 1955 κτίσμα, να βγάλεις απόφαση προισταμένου, με αυτες τις πραγματικές διαστάσεις.

Να κάνεις εξαίρεση απο κατεδάφιση (για τα τμήματα που ίσως δεν έχεις αποστάσεις από τα όρια) και νομιμοποίηση του επί πλέον εμβαδού των λοιπών ορόφων

Link to comment
Share on other sites

αδήλωτα όλα αυτά φαντάζομαι βάσει του τριτσονόμου.

 

1512/85 εξαίρεση από κατεδάφιση.

 

Καταρχήν κάνε ένα Δ/Κ και κάνε ελέγχους να δεις σε ποια άρθρα (8 ή 9 του Ν.1512/85) θα υπαχθείς.

 

Από κάλυψη πως πας ?

 

Μπορείς να δώσεις στοιχεία για την πολ/κια και για την αποθήκη χωριστά ?

 

Η αποθήκη από τι είναι ?

 

Και 2 πολύ σημαντικές ερωτήσεις.

 

1) γιατί θέλουν να κάνουν νομιμοποίηση οι πελάτες σου ?

2) κανά € τους πήρες με το καλημέρα ?

Έχω ξαναπεί .........'σαν τα αυθαίρετα δύσκολο χρονοβόρο και ψυχοφθόρο......δεν υπάρχει τίποτα άλλο". Ζητάς πολλά....πάρα πολλα μόνο και μόνο για να τα δεις................

 

 

Γράψε κι άλλα να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για τις απαντήσεις που ηδη έλαβα και επανέρχομαι με νέες πληροφορίες. οι πελάτες μου θέλουν νομιμοποίηση γιατί έχουν "καλό" γείτονα που του αρέσει να πληρώνει δικηγορους.

τέλος πάντων, επί του θέματος: από κάλυψη είμαι εντάξει το πρόβλημα που προκύπτει αφορά στις αποστάσεις από τα όρια. σήμερα πήγα πολεοδομία και μου είπαν ότι θα πάω με ΓΟΚ 55 αλλά το ερωτημά μου είναι αν υπήρχε τότε περιορισμός στις αποστάσεις από τα πλαινά όρια. επίσης από την πολεοδομία μου είπαν ότι αν δεν είμαι εντάξει με τον ΓΟΚ 55 μπορώ να προχωρήσω σε νομιμοποίηση "μικρών αυθαιρεσιών" (?) ή κάπως έτσι... τί είναι αυτό? για διευκόλυνση επισυνάπτω ένα σκαρίφημα όπου με μωβ φαίνεται το περίγραμμα της άδειας και με μπλε το υφιστάμενο περίγραμμα (όσο φαίνεται τέλος πάντων)

και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων

post-11766-131887218199_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχεις με τις αποστάσεις; Στο συνημμένο μοιάζει να είναι στο όριο; Εννοείς μήπως την απόσταση μεταξύ των δύο κτισμάτων;

Θέλουμε περισσότερα στοιχεία για να σε βοηθήσουμε, πχ τι υπάρχει στα όμορα; τι δόμηση/κάλυψη έχεις και τι υπόλοιπο έχεις; τι σύστημα δόμησης ίσχυε στην περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με νέο (πιο ευκρινές νομίζω) σκαρίφημα. φαίνεται ότι η οικοδομή εφάπτεται των πλαινών ορίων απλά όχι σε όλο το μήκος της . αυτο το "σπάσιμο" είναι που με προβληματίζει. τα όμορα φαίνονται στο σχήμα. ανήκω στο συνεχές σύστημα και από κάλυψη είμαι στο 63% με βάση τα υφιστάμενα (στο 55% με βάση τις εκδοθείσες άδειες) και από δόμηση είμαι (με τα υφιστάμενα) στο 65% της επιτρεπόμενης. όπως μου είπαν και στην πολεοδομία από άποψη κάλυψης και δόμησης δεν έχω πρόβλημα γιατί υπάρχει περιθώριο. μου είπαν όμως να ελέγξω αν υπάρχει κόλλημα με τις αποστάσεις από τα όρια του οικοπέδου.

Παρεπιπτόντως να σημειώσω ότι για την αποθήκη (προ του 1955) δεν καιγόμαστε και ιδιαίτερα (αφού αν δεν γίνεται να νομιμοποιηθεί οι πελάτες μου είναι διατεθιμένοι να ρίξουν τα επιπλέον τετραγωνικά)

απάντηση στον theo: εννοείται ότι όλα είναι αδήλωτα

περιμένω νεες συμβουλές. ευχαριστώ

 

*****************

 

Κάποιος? κάτι? :(

SKARIFHMA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Eli,

Για τις αποστάσεις θα πρέπει να δεις τι λέει ο ΓΟΚ του 55 (αφού η πρώτη άδεια είναι του 1967) για τις αποστάσεις στην περίπτωση του συνεχούς συστήματος και μάλιστα για μεσαία οικόπεδα όπως το δικό σου.

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι στο συνεχές, στα μεσαία οικόπεδα, κόλλαγες στα πλάγια όρια και άφηνες υποχρεωτικό ακάλυπτο πίσω.

Άρα αναρωτιέμαι αν εξ αρχής επιτρεπόταν αυτό το "δόντι" που κάνει η οικοδομή σου απέχοντας 2,20μ από το όριο (μιλάμε για την άδεια προς το παρόν).

 

Προσπαθώντας να βγάλουμε άκρη με αυτό βρίσκω τα εξής:

 

"ΜΕΡΟΣ-Α

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ-Ι

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΙΣΜΟΙ

ΑΡΘΡΟΝ-6

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

1. Εκ της υπό του εγκεκριμένου σχεδίου καθοριζομένης

εκάστοτε θέσεως των κτιρίων ως πρός τα όρια των οικοπέδων εφ' ων

τούτα κείνται, διακρίνονται τα ακόλουθα οικοδομικά συστήματα:

α) Συνεχές σύστημα, καθ' ό τα επί των οικοπέδων

ανεγειρόμενα κτίρια εφάπτονται ή επιτρέπεται να εφάπτωνται

αμφοτέρων των πλαγίων αυτών ορίων. "

 

Από αυτό κρατάω στην άκρη το "ή επιτρέπεται να εφάπτονται". Άρα; Μήπως μπορούσες να αφήσεις ακάλυπτο και προς το πλάγιο όριο (όχι όμως στην πρόσoψη - δες το άρθρο 21 περί συνέχειας προσόψεων);

Στην περίπτωση αυτή ο συγκεκριμένος ακάλυπτος θα ήταν προεραιτικός ακάλυπτος και όχι υποχρεωτικός. Υποχρεωτικός είναι ο ακάλυπτος προς το οπίσθιο όριο.

 

Πιο κάτω βρίσκω το εξής:

 

"ΑΡΘΡΟΝ-23.

ΕΛΑΧΙΣΤΑΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΑΚΑΛΥΠΤΩΝ ΧΩΡΩΝ

1. Εφ' όσον μεταξύ του οπισθίου ή των πλαγίων ορίων του

οικοπέδου οιουδήποτε οικοδομικού συστήματος καί τής αντιστοίχου

οπισθίας ή πλαγίας όψεως οιασδήποτε οικοδομής (είτε κυρίας, είτε

εσωτερικής, είτε βοηθητικού παραρτήματος κλπ), τηρήται τυχόν

προαιρετικώς ακάλυπτος χώρος επιβάλλεται όπως η ελαχίστη τοιαύτη

απόστασις μεταξύ του ορίου του οικοπέδου και της αντιστοίχου

όψεως της οικοδομής κατά την στενωτέραν θέσιν μή είναι μικροτέρα

του ενός (1,00) μέτρου.

Ωσαύτως οι μεταξύ των όψεων οιωνδήποτε οικοδομημάτων επί

του ιδίου οικοπέδου οιουδήποτε οικοδομικού συστήματος, αφιέμενοι

τυχόν προαιρετικώς ακάλυπτοι χώροι, δεν επιτρέπεται να έχουν

πλάτος μικρότερον των 0,70 μέτρων μεταξύ των όψεων των

οικοδομημάτων κατά την στενωτέραν θέσιν. Αί ώς άνω ελάχισται

αποστάσεις ισχύουν μόνον εφ' όσον εξ' άλλων διατάξεων δεν

ορίζονται μεγαλύτεραι τοιαύται."

 

Με αυτή τη συλλογιστική μπορείς να υποστηρίξεις οτι άφησες προεραιτικό ακάλυπτο πλάτους > 1μ οπότε είσαι ΟΚ.

 

Όλα αυτά όμως είναι σκέψεις σε μια πολύ βιαστική ανάγνωση του ΓΟΚ. Θα πρέπει να το ψάξεις κι εσύ, διαβάζοντας πολύ προσεκτικά όλα τα άρθρα (μήπως υπάρχει κάτι που αναιρεί το παραπάνω σκεπτικό). Ας μας πει και κάποιος εμπειρότερος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.