Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβουλες Για Αρχικα Βηματα Ανακαίνισης Και Ενδοδαπεδια Με Α/Θ


Recommended Posts

.στην αρχη σκεφτομουν για αντλια θερμοτητας αλλα τωρα σκφτομαι πετρελαιο -φυσικο αεριο μιας και στην περιοχη εγινε ηδη διαγωνισμος και σε 4 χρονια θα εχουμε φυσικο αεριο(δραμα).επισης το κοστος της αντλιας με εκανε να απομακρυνθω απο την επιλογη αυτη.θα ηθελα λιγο να με κατευθυνετε ως προς τις επιλογες που εχω,τι αν μπορω να βαλω πετρελαιο και αργοτερα με μικρο κοστος αν φυσικα γινεται να το γυρισω σε φυσικο αεριο.επισης θα ηθελα να μου πειτε για τους λεβητες πετρελαιου,τι να προσεξω τι πρεπει να ξερω για να μην με κοροιδεψουν οι πωλητες μιας και δεν ξερω κανεναν και θα παω τυφλα.τι ειδη υπαρχουν τι συμφερει κπ κλπ..."


υγ και αυτο μια σκεψη ειναι ακομα...ενας μηχανικος που μιλησα χωρις μελετη ,γιατι σε μελετη θα προχωρησω αφου εγκριθει δανειο και θα εχω λεφτα,μου ειπε πως αφου ειμαι σιγουρος για ενδοδαπεδια και εξωτερικη μονωση τοτε να παω σε αντλια,ακομα και σε σχεση κοστους με το λεβητα πετρελαιου θα κανω αποσβεση συντομα και το κοστος χρησης μετα θα ειναι πολυυυυυ μικρο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με τον μηχανικό που μίλησες, το οικονομικότερο κόστος χρήσης είναι ενδοδαπέδια θέρμανση και αντλία θερμότητας, σε συνδυασμό πάντα με καλές μόνωσης και ηλιακό θερμοσίφωνα για ζεστό νερό χρήσης. Επίσης μην ξεχνάς ότι το κόστος αγοράς μιας αντλίας θερμότητας monoblock με ψυχροστάσιο ( δλδ με ενσωματωμένο κυκλοφορητή και δοχείο διαστολείς)  δεν είναι κατά πολύ πιο πάνω από την την αγορά λέβητα-καυστήρα και κατασκευή του λεβητοστασίου.  
Τέλος αλλάζεις σημαντικά την ενεργειακή απόδοση του σπιτιού σου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενάντια κανόνων να ρωτήσω σε τι εταιρίες να στραφώ για αντλίες θερμότητος;επίσης αυτό με το monoblock και το χυχροστασιο δεν το κατάλαβα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες αντλίες θερμότητας είναι μόνο μια εξωτερική μονάδα που περίεχει ολά τα απαραίτητα εξαρτήματα ( κυκλοφορητή, δοχείο διαστολής κτλ) ώστε να συνδεθεί απευθείας στην εγκατάσταση του συστήματος θέρμανσης και να ξεκινήση να θερμαίνει. Σαφέστατα αυτό ανεβάζει και το κόστος αγοράς της αλλά αν αθροίσεις το κόστος αγοράς του λέβητα του καυστήρα πετρελαίου ( στην αρχή) - αερίου ( στην συνέχεια ), κυκλοφορητή, δοχείου διαστολείς, δεξαμενής πετρελαίου κτλ.. κτλ, συν τα εργατικά, στο τέλος η οικονομική διαφορά ίσως να μην είναι τόσο μεγαλή.

Επίσης οι αντλίες θερμότητας έχουν και ηλεκτρονικά συστήματα όπως είναι η αντιστάθμιση καιρού που μπορεί να μειώσει σημαντικά το κόστος λειτουργίας μιας εγκατάστασης θέρμανσης, ενώ στην περίπτωση του λέβητα θα ήταν μια επιπρόσθετη δαπάνη.

Έν κατακλείδι λοιπόν, αν υπήρχε ένας υπάρχον λέβητας και θέλαμε να πάρουμε και μια αντλία θερμότητας ίσως τότε το κόστος αγοράς να ήταν όντως μεγάλο αλλά για μια νέα εγκατάσταση από την αρχή ίσως όχι.

Η τελική απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικό...εταιρία κοιτάω σε daikin να φανταστώ;κάτι άκουσα ότι υπάρχει επιλογή να μπει εσωτερική μονάδα η αν θέλω να μπούμε όλα έξω .τι είναι καλύτερο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα στο στάδιο που βρίσκεστε να καταλήξετε σε συγκεκριμένη μάρκα, τύπο, μέγεθος κλπ.

 

Μπορείτε να πάρετε ιδέες από διάφορες σχετικές εκθέσεις που γίνονται κατά καιρούς.

 

Όταν θα έχετε τη μελέτη αυτή θα προβλέπει κάποια ενδεικτική Α.Θ., και τότε θα μπορέσετε να ψάξετε και για εναλλακτικά μηχανήματα.

 

Βασιστείτε περισσότερο στην άποψη του μηχανολόγου που θα κάνει τη μελέτη για το σπίτι σας και λιγότερο στις απόψεις των εμπόρων που προσπαθούν να πουλήσουν ότι έχει ο καθένας, και ούτε στις απόψεις τις δικές μας στο forum, που δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το σπίτι σας, που μπορεί να είναι κρίσιμες.

 

Άλλωστε ο μηχανολόγος που θα κάνει την μελέτη και την πρότασή του, θα βάλει την υπογραφή του και θα είναι υπεύθυνος να κάνει όποιες βελτιώσεις - τροποποιήσεις στο σύστημα, αν κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα στο στάδιο που βρίσκεστε να καταλήξετε σε συγκεκριμένη μάρκα, τύπο, μέγεθος κλπ.

 

Μπορείτε να πάρετε ιδέες από διάφορες σχετικές εκθέσεις που γίνονται κατά καιρούς.

 

Όταν θα έχετε τη μελέτη αυτή θα προβλέπει κάποια ενδεικτική Α.Θ., και τότε θα μπορέσετε να ψάξετε και για εναλλακτικά μηχανήματα.

 

 

Βασιστείτε περισσότερο στην άποψη του μηχανολόγου που θα κάνει τη μελέτη για το σπίτι σας και λιγότερο στις απόψεις των εμπόρων που προσπαθούν να πουλήσουν ότι έχει ο καθένας, και ούτε στις απόψεις τις δικές μας στο forum, που δεν ξέρουμε λεπτομέρειες για το σπίτι σας, που μπορεί να είναι κρίσιμες.

 

Άλλωστε ο μηχανολόγος που θα κάνει την μελέτη και την πρότασή του, θα βάλει την υπογραφή του και θα είναι υπεύθυνος να κάνει όποιες βελτιώσεις - τροποποιήσεις στο σύστημα, αν κάτι δεν πάει καλά.

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Edited by dimgar79
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι εδώ δεν θα πρέπει να μιλάμε για συγκεκριμένες εταιρείες, καλύτερα να ακολουθήσετε τις συμβουλές του μηχανολόγου που θα κάνει την μελέτη κλιματισμού. Θα πρέπει να τον εμπιστευθείτε και να συζητήσετε τυχόν απορίες σας. Τόσο κατά τον σχεδιασμό και τη μελέτη όσο και κατά την κατασκευή και την εφαρμογή της.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η επιλογή της αντλίας θερμότητας είναι καλό να γίνει αφού ολοκληρωθεί η μελέτη του μηχανικου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μετά από καιρό και αφού εγκρίθηκε το δάνειο που ζήτησα επανέρχομαι και ρωτάω κάτι εδώ στο οποίο αυτός που απευθύνθηκα ήταν κάθετος .οτι στην αντλία που θα βάλουμε δεν χρειάζεται δοχείο αδράνειας.ειχα την εντύπωση ότι θα χρειαστεί.εχω ηλιακό και μπόιλερ που ίσως τα κρατήσω όπως είναι για νερό χρήσης.η αντλία θερμότητας θα μπει στο πίσω μπαλκόνι .εγω ζήτησα monoblok αλλά μου είπαν η split αποδίδει καλύτερα.ενδοδαπεδια θα βάλουμε μια ιταλική ...

 

Επίσης να ρωτήσω,το δοχείο αδράνειας πρέπει να μπει δίπλα στην αντλία η μπορώ να το βάλω στο πατάρι πάνω από το μπάνιο μαζί με το μπόιλερ ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.