Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία σε μελετητική εταιρεία


ΚώσταςΘ

Recommended Posts

Εργάζομαι για πρώτη φορά μετά την αποφοίτησή μου σε μία πολύ μεγάλη εταιρεία στατικών μελετών. Από περιέργεια θέλω να μάθω ποιοι είναι οι κανόνες της αγοράς για μηχανικούς σε μελετητικές, διότι εκεί οπου εργάζομαι εγώ ο μισθός είναι μεν καλός για πρώτη εργασία, αλλά δουλεύω με ΑΠΥ, οπότε δεν υπάρχουν δώρα, δεν υπάρχουν υπερωρίες, δεν υπάρχει ούτε καν ωράριο, δουλεύουμε όσο χρειαστεί, σχεδόν πάντα 9ωρο, αν υπάρξει ανάγκη και παραπάνω. Είμαστε ουσιαστικά μισθωτοί, αλλά λόγω της σχέσης παροχής υπηρεσιών δεν έχουμε κανένα δικαίωμα μισθωτού. Τι γίνεται σε άλλες τέτοιες εταιρείες;

 

ΥΓ Το απίστευτο δε είναι οτι οι σχεδιάστριες του γραφείου , απόφοιτοι ΤΕΙ (δεν σνομπάρω τα ΤΕΙ, απλά διευκρινίζω) πληρώνονται το κάθε λεπτό υπερωρίας τους μετά το 8ωρο. Οι μηχανικοί γιατί όχι;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια νομίζω ότι ισχύουν παντού. Αμοιβές με ΑΠΥ, ελαστικό μη ωράριο κ.λπ.

Οι αμοιβές είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης όπως παντού. Ίσως οι καλοί σχεδιαστές να είναι πιο δυσεύρετοι απ' τους καλούς μηχανικούς!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Το απίστευτο δε είναι οτι οι σχεδιάστριες του γραφείου , απόφοιτοι ΤΕΙ (δεν σνομπάρω τα ΤΕΙ, απλά διευκρινίζω) πληρώνονται το κάθε λεπτό υπερωρίας τους μετά το 8ωρο. Οι μηχανικοί γιατί όχι;;;

 

Φίλε μου εσύ δεν εισαι απλός υπάλληλος,... εσύ είσαι "συνεργάτης" του γραφείου!!

Μαθαίνεις τώρα πέντε πράγματα και μετά θα γίνεις συνέταιρος..

 

...Τα έχεις ακούσει αυτά ή ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Χα, χα, χα.

Η κασέτα είναι παλιά. Πλέον έγινε και mp3 για τους νέους!

 

Να ξεχωρίζετε πάντα το τι έχετε (ωράριο, χρήμα, ικανοποίηση) τώρα, στο χέρι, από το τι σας υπόσχονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα αφού είναι η πρώτη σου δουλειά σε μεγάλη εταιρεία να κάνεις υπομονή. Απλά θα ξέρεις πως δε θα μείνεις για πάντα σε αυτή. Όταν με το καιρό ανέβουν οι "μετοχές" σου τότε ξεπουλάς την εμπειρία σου στο μεγαλύτερο πλειοδότη.

 

Αλλά που ξέρεις, μπορεί να γίνεις συνέταιρος. Χε χε πλάκα κάνω...

 

ΥΓ μη ξεχνάς κ το μπλοκάκι έχει τα καλά του. Γλιτώνεις ΦΠΑ, είσαι πάντα στο αφορολόγητο κοκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.