Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποιηση εκτος οικισμου_προβλημα ιδιοκτησιακο


soulis13pao

Recommended Posts

Καλημερα συναδελφοι,

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Ενιαιο Γεωτεμαχιο εκτος οικισμου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο καταλαμβανει 2 ξεχωριστα ΚΑΕΚ και ενα τμημα ΚΑΕΚ δημοσιου δρομου βασει αρχικων εγγραφων Κτηματολογιου. Το γεωτεμαχιο αυτο διεκδικειται απο τον πελατη μου με πωλητηριο του 1928. Εκκρεμει λοιπον η αποφαση δικαστηριου.Υπαρχει αγωγη μεταγραφηθεισα στο Κτηματολογιο.

Στο γεωτεμαχιο υφιστανται 2 κτιρια προ 55 και 1 ισογειο κτιριο(αυθαιρετο) το οποιο εντοπιζεται στο τμημα του δημοσιου δρομου.

Ο πελατης μου εχει συναψει προσυμφωνο με αγοραστη προκειμενου να το πουλησει. 

Ερωτημα: Μπορω να προχωρησω στη τακτοποιηση? παρολο που εκκρεμει η κυριοτητα του πελατη μου ως προς την εγγραφη του στο κτηματολογιο? και τι γινεται με τη περιπτωση που το  συγκεκριμενο κτισμα-αυθαιρετο βρισκεται εντος δημοσιου δρομου βασει αρχικων εγγραφων κτηματολογιου?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

προσυμφωνο πωλησης εκανε μεν, αλλά για "ποια" ακινητα???

Υπαρχει "αγωγη", αλλα δεν λες κατα ποίου στρεφεται  ...

 

τεσπα θα εκδοθει αποφαση και θα κριθει ποιός ειναι  αληθης "κυριος"

κατα τα λοιπα βλεπεις το αρθρο 2 παρ.2/α

που σημαινει ακομα και "αν"  κερδισει την δίκη και γινει κυριος και του "δημοσιου δρομου,"

που μαλλον προερχεται απο απαλλοτριωση τμηματος απο το αρχικο,

 

αποζημιωση για το "τακτοποιημενο" δεν θα παρει.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 2 παρ 2α 

 α) Σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης ή

του οικισμού. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει
συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση επί ακινήτων
όπου υφίστανται εμπράγματα δικαιώματα πολιτών. Σε
περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρε−
άζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης και
τα αυθαίρετα κτίσματα δεν αποζημιώνονται.

 

Εφ' όσον δεν έχει συντελεστεί αναγκαστική απαλλοτρίωση στο τμήμα του δρόμου, αφού κατέχεις εμπράγματο δικαίωμα, τακτοποιείς (άρα και μεταβιβάζεις) μέχρι την τελεσιδικία της υπόθεσης. Η οποία ελπίζεις να αποβεί θετική.

Link to comment
Share on other sites

προσυφωνο πωλησης εκανε για το ενιαιο ακινητο που καταλαμβανει οπως ειπα 2 καεκ κ ενα τμημα απο ΚΑΕΚ ειδικης εκτασης!

αγωγη κατα τριτου λοιπον και κατα δημοσιου... ο οποιος τριτος το ειχε δηλωσει στο κτηματολογιο με χρησικτησια! ενω ο πελατης μου το διεκδικει με πωλητηριο του 1928

 

Οποτε τακτοποιω κανονικα?? 

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

δεν το νομιζω...

 

κατ αρχας εχεις το θεμα του δρομου, που εκοψε στην μεση το αρχικο γηπεδο.

Προφανως για να ανοιξει ο δρομος, εγινε καποια "απαλλοτριωση"...εκδοθηκε αποφαση τιμης μοναδας αποζημιωσης και παρακατατεθηκε.

Επομενως η απαλλοτριωση εχει συντελεστει...

.Ποιος πηρε την αποζημιωση δεν επηρεαζει την ιδοκτησια  στο δομο, που ανηκει στο Δημοσιο.

Επομενως, βλεπες  τι και πώς εγινε με τον δρομο.

Κατα τα λοιπα, η χρησικτησια ειναι νομιμος τιτλος κυριοτητας, και  η με βαση  αυτην  δηλωση στο κτηματολογιο αναγνωριζεται

Εν τελει ακομα και αν προχωρησεις στην τακτοποιηση, αυτο θα γινει με την "πιθανοτητα" να μην αναγνωριστει  ιδιοκτητης  ο πελατης  σου...επομενως "χανει" ολα οσα θα εχει ξοδεψει.

 

Και,  στην αιτηση σου, θεωρω οτι θα πρεπει στις σημειωσεις σου να αναφερεις το ιδιοκτησιακο καθεστως.

Περαν αυτων, επι της ουσιας  και για να εχεις καποια "βαση" στα οσα θα κανεις περαιτερω

.

Ειδες τι δρομος ειναι αυτος? Πότε εγινε η απαλλοτριωση? Εάν πηρε αποζημιωση ο πελατης σου.?

Ο πελατης σου  τι λεει?

 

να μιλησεις και με τον δικηγορο που χειριζεται την υποθεση. 

αυτα

και καλα ξεμπερδεματα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οχι Δημητρη μη μπερδευεσαι καλημερα!!

 

Νομιζω μπερδεψες τη περιπτωση που σου περιεγραψα μεσω inbox μ αυτην εδω! ειναι διαφορετικες τελειως! (εδω δεν ΄΄κοπηκε΄΄ κανενα αρχικο οικοπεδο)

Δεν εγινε καμια απαλλοριωση...ο δρομος ειναι παλιος ανοιγμενος ισως και προ 23..κανει μια στροφη και δημιουργει μια ας το πουμε εισοδο προς την ιδιοκτησια μας. αυτο το τμημα λοιπον της ''εισοδου'' ειναι που διεκδικειται. Απλα το συγκεκριμενο τμημα δεν ειχε δηλωθει στο Κτηματολογιο και ετσι κατεληξε ως τμημα κοινοχρηστου. Στη πορεια χτιστηκε κ το αυθαιρετο εκει.

 

ναι ισχυει η πιθανοτητα πως αν δν αναγνωριστει κυριος θα χασει ολα οσα εχει ξοδεψει αυτο το γνωριζει και ο πελατης μου. 

Edited by soulis13pao
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι,

 

Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Ενιαιο Γεωτεμαχιο εκτος οικισμου μη αρτιο και μη οικοδομησιμο καταλαμβανει 2 ξεχωριστα ΚΑΕΚ και ενα τμημα ΚΑΕΚ δημοσιου δρομου βασει αρχικων εγγραφων Κτηματολογιου. Το γεωτεμαχιο αυτο διεκδικειται απο τον πελατη μου με πωλητηριο του 1928. Εκκρεμει λοιπον η αποφαση δικαστηριου.Υπαρχει αγωγη μεταγραφηθεισα στο Κτηματολογιο.

Στο γεωτεμαχιο υφιστανται 2 κτιρια προ 55 και 1 ισογειο κτιριο(αυθαιρετο) το οποιο εντοπιζεται στο τμημα του δημοσιου δρομου.

Ο πελατης μου εχει συναψει προσυμφωνο με αγοραστη προκειμενου να το πουλησει. 

Ερωτημα: Μπορω να προχωρησω στη τακτοποιηση? παρολο που εκκρεμει η κυριοτητα του πελατη μου ως προς την εγγραφη του στο κτηματολογιο? και τι γινεται με τη περιπτωση που το  συγκεκριμενο κτισμα-αυθαιρετο βρισκεται εντος δημοσιου δρομου βασει αρχικων εγγραφων κτηματολογιου?

 

Ευχαριστω!

εγω διαβασα για ενα  ενιαιο

 

που κοπηκε

που ενα τμημα ειναι δημοσιος δρομος

που διεκδικειται με αγωγες κατα του Δημοσιου και κατα τριτου

 

καλημερα

Link to comment
Share on other sites

Για να γινω πιο σαφης επισυναπτω σκαριφημα...το γαλαζιο διακεκομενο ειναι τα ορια των ΚΑΕΚ. το κοκκινο διακεκομενο ειναι η ιδιοκτησια που διεκδικειται.

 

Βορειοδυτικα φαινεται και το τμημα του δρομου που διεκδικειται μαζι με το αυθαιρετο..

post-54719-0-79246200-1458478186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανερχομαι παλι για το συγκεκριμενο ακινητο... Ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο (εκτος οικισμου).. Εχει κτισματα προ 55 για τα οποια θα πρεπει ν α βγαλω βεβαιωση προ 55 ωστε να προχωρησω στη τακτοποιηση του αυθαιρετου κτισματος που εντοπιζεται στο κοινοχρηστο χωρο που προανεφερα παραπανω.... Μετα και την εκδοση της βεβαιωσης για τον υπολογισμο του προστιμου στο υπαρχει οικοδομικη αδεια τι βαζουμε??? ΝΑΙ Η ΟΧΙ?? καθως ειναι μη αρτιο και με μπερδευει!!

Link to comment
Share on other sites

Το προ 55 αποδεικνύεται είτε από δημόσια έγγραφα (α/φ, ΔΕΗ, κλπ), είτε από τίτλους, είτε από τον τρόπο κατασκευής (π.χ. πλινθόκτιστο ή "μπαγδατί"). 

Θα το θεωρούσα "χωρίς άδεια", για το λόγο ότι είναι μη οικοδομήσιμο 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.