Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα και διδακτορικό


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Είμαι πολιτικός μηχανικός και ενδιαφέρομαι να κάνω διδακτορικό στην αρχιτεκτονική.

Από κάποια site που είδα ,συγκεκριμένα του ΔΠΘ, μετά το τέλος του διδακτορικού αναγορεύεσαι ως Διδάκτωρ Μηχανικός του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.

 

Θέλω να ρωτήσω αν έχοντας διδακτορικό στην αρχιτεκτονική έχεις και τα επαγγελματικά δικαιώματα του αρχιτέκτονα στα δημόσια έργα κτλ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επαγγελματικά δικαιώματα αποκτάς όταν γραφείς στο αντίστοιχο επιμελητήριο με το πτυχίο που έχεις.

 

είσαι πολιτικός μηχανικός γράφεσαι στο τεε και αποκτάς τα επαγγελματικά δικαιώματα του κλάδου σου. οταν πάρεις σύνταξη καταθέτεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στο σύλλογο σου αλλά οχι το πτυχίο. συνεχίζεις να είσαι μηχανικός σαν ιδιότητα αλλά δεν μπορείς να το ασκήσεις.

 

το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό δεν δίνει επαγγαλμετικά δικαιώματα μόνο απόδειξη εξειδικευμένης γνώσης.

 

 

και ενα ανάλογο παράδειγμα. στα μεταπτυχιακά του εμπ γίνονται δεκτοί και απο το πανεπιστήμιο ( μη μηχανικοί ) - φυσικοί, μαθηματικοί, γεωλόγοι κ.τ.λ.

αυτό σημαίνει οτι μόλις παρακολουθήσουν ενα μεταπτυχιακό συγγενικό με την επιστήμη τους είναι και μηχανικοί;

Link to comment
Share on other sites

το πτυχίο του Πολιτικού Μηχανικού σου δίνει το δικαίωμα υπογραφής όσο σε ιδιωτικά έργα τόσο και σε έργα του δημοσίου (αρκεί να έχεις το αντίστοιχο μελετητικό πτυχίο).

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακο δε σου δινει κανενα επιπλεον δικαιωμα...Το διδακτορικο σου δινει ως προς την κατηγορια, στην ταξη του πτυχιου...Ξερω για παραδειγμα συναδελφο Χημικο Μηχανικο με διδακτορικο στους Μηχανικους Περιβαλλοντος το οποιο του εδωσε το δικαιωμα να αποκτησει μελετητικο πτυχιο για μελετες περιβαλλοντικων (δε θυμαιμαι τωρα ποια κατηγορια ειναι) ..Παντως καποια επιπλεον τετοιου ειδους δικαιωματα σου δινει το διδακτορικο...όχι το μεταπτυχιακο βεβαια...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ το μεταπτυχιακό ΠΙΘΑΝΟΝ να σου δώσει΄κάποια κατηγορία επιπλέον να επιλέξις στις ΜΕΛΕΤΕΣ δημοσίων έργων αυτό όμως είνα ιστην κρίση της εκάστοτε επιτροπής του μητρώου μελετητών .(Τώρα ποια είναι η σύνθεση και πως μπορεί να κρίνει για όλες τις περιπτώσεις θα είχε ενδιαφέρον να μας πει κάποιος),Επαναλαμβάνω συνάδελφοι μηχανικοί περιβάλλοντος με μάστερ στην υδραυλική μηχανική ΔΕΝ τους δίνουν τις υδραυλικές μελέτες,αρα δεν υπάρχει κοινή γραμμή .Για τις περιβαλλοντικές μελέτες που αναφέρθηκε προηγουμένως όχι μόνο διδακτορικό δεν απαιτείται αλλα1-2 μαθήματα επιλογής και ούτε καν μάστερ

 

Πάντως από άλλο thread αν είδες τα δικαιώμαυα του πολιτικού μηχανικού υπερκαλύπτουν του αρχιτέκτονα εκτός των ειδικών αρχιτεκτονικών μελετών ...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο είναι από το site του ΤΕΕ «Επαγγελματικός Οδηγός για Νέους Μηχανικούς»

 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΜΕΛΕΤΩΝ

 

Το Π.Δ.541/78 διακρίνει, ανάλογα με το κύριο περιεχόμενό τους, τις τεχνικές μελέτες σε 26

κατηγορίες, και το Π.Δ.256/98 συμπληρώνει το Π.Δ.541/78 και προσθέτει και την κατηγορία

27. Οπότε οι 27 κατηγορίες μελετών είναι:

 

1. Χωροταξικές - Ρυθμιστικές.

2. Πολεοδομικές - Ρυμοτομικές.

3. Οικονομικές

4. Κοινωνικές

5. Οργανώσεως και Επιχειρησιακής Έρευνας

6. Αρχιτεκτονικές Κτιριακών Έργων.

7. Ειδικές Αρχιτεκτονικές

8. Στατικές Μελέτες

9. Μελέτες Μηχανολογικές - Ηλεκτρολογικές - Ηλεκτρονικές.

10. Μελέτες Συγκοινωνιακών Έργων.

11. Μελέτες Λιμενικών Έργων.

12. Μελέτες Μεταφορικών Έργων.

13. Μελέτες Υδραυλικών Έργων.

14. Ενεργειακές Μελέτες.

15. Μελέτες Βιομηχανιών.

16. Μελέτες Τοπογραφίας.

17. Χημικές Μελέτες και Έρευνες.

18. Χημικοτεχνικές Μελέτες.

19. Μεταλλευτικές Μελέτες και Έρευνες.

20. Μελέτες & Έρευνες Γεωλογικές, Υδρογεωλογικές & Γεωφυσικές.

21. Γεωτεχνικές Μελέτες & Έρευνες.

22. Εδαφολογικές Μελέτες και Έρευνες.

23. Μελέτες Γεωργικές.

24. Μελέτες Δασικές.

25. Μελέτες Φυτοτεχνικής Διαμόρφωσης Περιβάλλοντος Χώρων και Έργων Πρασίνου.

26. Μελέτες Αλιευτικές.

27. Περιβαλλοντικές Μελέτες.

 

Καμία ειδικότητα μηχανικών δεν εξαιρείται από την επόνηση Μελετών Περιβάλλοντος, αρκεί

να έχουν μελετητικό πτυχίο στην κατηγορία 27 με τίτλο «Περιβαλλοντικές Μελέτες».

Οι μηχανικοί μπορούν να γραφτούν σε μέχρι δύο κατηγορίες από τις εξης για κάθε

ειδικότητα:

 

1.Αρχιτέκτονες από τις κατηγορίες 1,2,6,7,8,27

2.Πολιτικοί μηχανικοί >> 1,2,6,8,10,11,13,16,21,27

3.Μηχανολογοι μηχανικοί >> 5,9,12,14,15,27

4.Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί >> 9,14,15,27

5.Ηλεκτρονικοί >> >> 9,15,27

6.Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι >> 9,14,15,27

7.Τοπογράφοι μηχανικοί >> 1,2,10,13,16,27

8.Χημικοί μηχανικοί >> 15,17,18,27

9.Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί >> 15,19,27

10.Ναυπηγοί, Ναυπηγοί Μηχανολόγοι 9,12,15,27

11.Δομοστατικοί 6,8,27

 

Η αναφορά αυτή δεν είναι δεσμευτική και δεν ορίζεται από το νόμο. Μηχανικοί μπορούν

να εγγραφούν και σε άλλες κατηγορίες αν αποδειγμένα έχουν σπουδές ή εμπειρία στο

γνωστικό αντικείμενο αυτων.

 

Εγώ έχω στο μυαλό μου να επιλέξω σαν πολιτικός μηχανικός τις κατηγορίες 6 & 8 (Αρχιτεκτονικές Κτιριακών Έργων & Στατικές Μελέτες) ,στην περίπτωση όμως που κάνω διδακτορικό στην αρχιτεκτονική μπορώ να επιλέξω τις κατηγορίες 6 & 7 (Αρχιτεκτονικές Κτιριακών Έργων & Ειδικές Αρχιτεκτονικές) ? Σύμφωνα με τα λεγόμενα του οδηγού αυτό είναι δυνατό

 

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που έχεις δεύτερο πτυχίο πχ αρχιτέκτονας μπορείς να επιλέξεις δυο κατηγορίες σαν πολιτικός μηχανικός και δυο σαν αρχιτέκτονας ?

 

Μπορεί να γίνει και το ίδιο με το διδακτορικό , να επιλέξεις δηλαδή μια τρίτη κατηγορία επιπλέον ?

 

Μήπως και στις δυο περιπτώσεις επιλέγεις μόνο δυο ?

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες είναι στην διακριτική ευχέρεια της επιτροπής αν θα σου δώσουν και ποια κατηγορία ακόμα και αν έχεις διδακτορικό.(Και εγώ ξαναρωτάω ρητορικά ποια είναι αυτή η σύνθεση της επιτροπής που μπορει να πάρει αυτή την απόφαση? ) .Αυτό που ρωτάς έχει ξανασυζητηθεί ,σε όλες τις περιπτώσεις διαλέγεις πάλι μόνο 2 από το σύνολο των κατηγοριών που δικαιούνται οι δύο σχολές

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω να σχολιάσω πως το θέμα δεν είναι μόνο τι μπορούμε να υπογράφουμε αλλά και τι μπορούμε να μελετάμε

 

το να κάνεις μεταπτυχιακό στην Αρχιτεκτονική δεν σε κάνει Αρχιτέκτονα

επι του προκειμένου

 

εκτός αν το θέμα είναι μόνο η υπογραφή

αλλά και τότε εφόσον δεν θα ήμουν αρχιτέκτονας θα έκανα μια διασπορά του κινδύνου

και θα δήλωνα και κάτι σχετικά με Πολ. Μηχ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.