Μετάβαση στο περιεχόμενο

υγρομόνωση ταράτσας


johny_p

Recommended Posts

θέλω να κάνω μια υγρομόνωση ταράτσας γιατί έχω λιμνάζοντα νερά σε σημείο περίπου 30-40τμ από τα 180 που είναι συνολικά η ταράτσα.έχει σαθρό κομμάτι εκεί αλλά ευτυχώς δεν έχει θέμα ο οπλισμός ακόμα για αυτό και θέλω να το προλάβω.

 

έχω πάρει κάποιες προτάσεις από μαστόρους κλπ του χώρου αλλά επειδή δεν είναι εποχές να πετάμε λεφτά σε πειράματα θέλω να ρωτήσω και λίγο την γνώμη σας.

 

μου έχουν προτείνει μέχρι στιγμής (αφού γίνει καθαρισμός να φύγει το σαθρό και να πάρει σωστές ρύσεις):

 

- ασφαλτόπανο

- durostick hydrostop

- σκεπή με πάνελ (είναι η σκεπή στην άδεια αν αυτό είναι θέμα).το κόστος ξεφεύγει στο θεο εδώ.

- ανεστραμμένη μόνωση με μεμβράνη

 

 

κόστος δεν ξέρω τίποτα από τα παραπάνω στα σίγουρα.μόνο για το durostick ρώτησα τιμές και για 3 στρώσεις + πλέγμα + τσιμεντοκωνία όπου είναι σαθρό βγαίνει κοντά στα 2.000

 

 

το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας αλλά δεν θέλω να ασχολούμαι με την μόνωση κάθε χρόνο.θέλω να πάει όσο πιο πολύ γίνεται.

 

υγ θερμομόνωση έχει ήδη η πλάκα μέσα αν αυτό έχει καμία σημασία.

Edited by johny_p
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικα, για σοβαρη δουλεια, θες 35-40Ε/τμ +ΦΠΑ

Τα 10Ε/τμ (σχεδον) που γραφεις με το durostick, βγαινουν μονο αν σου περασει 3 χερια πλαστικο χρωμα τοιχου..

Link to comment
Share on other sites

ε δεν ξέρω τι να σου πω, τόσα είπαν τόσο λέω.δεν είμαι ειδικός για να ξέρω.

 

9.000 ευρώ για μια υγρομόνωση???θα φέρουν υλικά από άλλο πλανήτη να την φτιάξουν?

Link to comment
Share on other sites

ε δεν ξέρω τι να σου πω, τόσα είπαν τόσο λέω.δεν είμαι ειδικός για να ξέρω.

 

9.000 ευρώ για μια υγρομόνωση???θα φέρουν υλικά από άλλο πλανήτη να την φτιάξουν?

 

υγροθερμομόνωση και οι τιμές που αναφέρθηκαν είναι μέσες στην αγορά. Ανάλογα τα υλικά και τα πάχη μπορούν να φτάσουν και τα 60Ε/τμ. Αν είναι πολλά ή όχι δεν απασχολεί κανέναν παγκοσμίως.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

με αυτά τα χρήματα έχω ήδη λύση.ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

 σε ευχαριστούμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλετε πάντως, έτσι από περιέργεια πείτε μου λίγο με τι υλικά και τι τρόπους εφαρμογής είναι οι παραπάνω τιμές.

 

με βάση μελέτης που δεν έχεις. curiosity kill the cat.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε έναν αρχιτέκτονα/πολιτικό μηχανικό ή κάποια εταιρεία τέλος πάντων που ασχολείται με μονώσεις και θα σου προτείνουν λύση συγκεκριμένα για το πρόβλήμα σου. 

Έχεις προβλήματα εναναθράκωσης/χλωριώντων κλπ?

Έχεις άλλου είδους διάβρωση στατικών φέροντων στοιχείων? (όχι? πως το ξέρεις?)

Έχεις θέματα θερμομόνωσης ή όχι?

Έχεις θερμογέφυρες?

Έχεις μύκητες?

Οι ρύσεις είναι σωστές?

και άλλα πολλά ερωτήματα που δεν μπορούν να απαντηθούν "με γνώμες" αλλά με επί τόπου αυτοψία και μελέτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και πήγα απλά ήθελα μια 2η γνώμη γιατί ο κάθε ένας λέει ότι θέλει χωρίς να παίρνω ουσιαστικές λύσεις αλλά προτάσεις ανούσιες που μόνο λεφτά θα ξοδέψω χωρίς να λύσω το πρόβλημα.

 

 

Πήγαινε σε έναν αρχιτέκτονα/πολιτικό μηχανικό ή κάποια εταιρεία τέλος πάντων που ασχολείται με μονώσεις και θα σου προτείνουν λύση συγκεκριμένα για το πρόβλήμα σου. 

Έχεις προβλήματα εναναθράκωσης/χλωριώντων κλπ? 

Έχεις άλλου είδους διάβρωση στατικών φέροντων στοιχείων? (όχι? πως το ξέρεις?)

Έχεις θέματα θερμομόνωσης ή όχι?

Έχεις θερμογέφυρες?

Έχεις μύκητες?

Οι ρύσεις είναι σωστές?

και άλλα πολλά ερωτήματα που δεν μπορούν να απαντηθούν "με γνώμες" αλλά με επί τόπου αυτοψία και μελέτη.

 

μύκητες έχει και οι ρύσεις σε ένα σημείο είναι απλά πισίνα, θες γαλότσες να περάσεις.σε όλα τα άλλα όχι (δεν το λέω εγώ, όσοι το είδαν).

 

οι απορίες μου ήταν ως προς το ποια υλικά είναι πιο αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.