Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμπερης τρυπα διαμετρου 1cm σε δοκαρι


Nik12311

Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι , σίδερο δεν έχει βρεί η αριδιά που έκανε ο τοποθετητής. αν είχε πετυχει θα το καταλάβαινε κατά τη διάτρηση, χώρια ότι θα είχε πετάξει και σοβά από τη κάτω μεριά του δοκαριού. Ούτως ή άλλως φαίνεται ξεκάθαρα που τελειώνει το σκυρόδεμα και αρχίζει ο σοβάς. Από το "σύνορο" ,σε όσες οικοδομές έχω βρεθεί , ο οπλισμός απέχει περίπου 3 με 4 εκατοστά. Δεν έχεις θέμα , ακολούθησε τις συμβουλές των πιο εξειδικευμένων μηχανικών που διάβασες και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγάλε με το σκεπάρνι λίγο σοβά γύρω από την τρύπα για να δεις αν τρύπησε μπετό η τούβλο.

Έτσι και αλλιώς ο τεχνίτης για να κάνει την τρύπα θα χρησιμοποίησε τρυπάνι για μπετό που το κοπτικό του μπροστινό μέρος

είναι αλλιώς διαμορφωμένο από ότι είναι το τρυπάνι για τον χάλυβα. Αποκλείεται ένα τρυπάνι για μπετό να κόψει χάλυβα. 

Αποκλείεται να χρησιμοποίησε τρυπάνι για χάλυβα μήκους 30 cm δεν υπάρχουν τόσο μακριά τρυπάνια για χάλυβα. 

Edited by seismic_is_back
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα σας! 

Δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα αλλά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα και έχω χάσει τον ύπνο μου. Ήρθε ένας τεχνικός να εγκαταστήσει a/c και τρύπησε το δοκάρι....δεν συνέχισε την εργασία και τρύπησε σε άλλο σημείο για να γίνει η εγκατάσταση ευτυχώς σε τούβλο. Πάνω από επαλληλο κούφωμα ξεκίνησε να τρυπάει με ποτηροτρύπανο και στην συνέχεια έκανε δύο διαμπερής τρύπες με 8mm ή 10mm. Δυστυχώς φάνηκε σίδερο και ευτυχώς σταμάτησε. Να σημειωθεί ότι οι τοίχοι είναι πολύ χοντροί και έχει αρκετό σοφά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Να καλύψω το σημείο με ενισχυτικό σκυροδέματος;

Δυστυχώς έχω αγχωθεί πάρα πολύ με το συγκεκριμένο πρόβλημα γιατί δεν γνωρίζω πόσο σοβαρό είναι.

Επισυνάπτω φωτογραφίες από εσωτερικά του δωματίου και εξωτερικά. ** Η μία τρύπα έχει καλυφθεί με σκόνη σοφά εσωτερικά και δεν φαίνεται.

Το κτήριο είναι του 90 αν δεν κάνω λάθος, διώροφο και αυτό έγινε στο τελευταίο όροφο επάνω από επαλληλο παράθυρο. IMG-da6b2e1b3dd8738dd4edd327d9265618-V.thumb.jpg.424c0714b7969a4c53b326ebef3e6965.jpg

IMG-978f63d835e8e9d455482043bed3cf67-V.jpg

Edited by Nick Kouk
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Nick Kouk said:

έχω χάσει τον ύπνο μου.

Παράθεση

έχω αγχωθεί πάρα πολύ

Ούτε να αγχώνεσαι ούτε να χάνεις τον ύπνο σου.
Θα σε καλύψουν οι προηγούμενες δημοσιεύσεις του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Σερίφης said:

Ούτε να αγχώνεσαι ούτε να χάνεις τον ύπνο σου.
Θα σε καλύψουν οι προηγούμενες δημοσιεύσεις του θέματος.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.