Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα κτίσματα σε κοινόχρηστους χώρους


cantona7

Recommended Posts

Καλησπερα κυριοι καπου στο Ελλαδισταν σε μια  οικοδομη με δυο διαμερισματα (ισογειο - πρωτος) εχουν χτιστει στο ισογειο σε αυλικο χωρο μια αποθηκη περιπου 15 τετραγωνικων και οι ιδιοκτητες του πρωτου οροφου στη ταρατσα εχουν χτισει τρια δωματια εχωντας εισοδο σε αυτα τη εισοδο της ταρατσας.

 

Ακομη υπαρχει ενας ακομα αυλικος χωρος   ο οποιος συνδεεται με ενα κλιμακοστασιο δυοροφο με κεντρικη εισοδο στο οποιο καταλιγει στη κυρια ισοδου του πρωτου οροφου και στη ταρατσα η οποια εχει γινει εισοδος στα δωματα και για να βγεις σε οτι υπολοιπο ταρατσας υπαρχει πρεπει να βγεις απο τη μπαλκονοπορτα του δωματος...

 

Με βαση τη συσταση της οριζοντιας ιδιοκτησιας ειναι κοινοχρηστοι και κοινοκτητοι χωροι οι αυλες  το κλιμακοστασιο και η ταρατσα ακομα με βαση την οικοδομη ο κατοχος του ισογειου που ειμαι εγω εχω το μεγαλυτερο ποσοστο του οικοπεδου υπαρχει και σχετικος πινακας ... παρολο που ο ιδιοκτητης του πρωτου οροφου εχει αγορασει και τον αερα στο συνολο σε ποσοστο τον ξεπερναω ...

τα προβληματα που εχω ειναι τα εξης:

Δεν εχω κλειδι και προσβαση σε κλιμακοστασιο και ταρατσα....

 

Ειχαμε κανει ενα δικαστηριο το οποιο ελεγε οτι επειδη ειχε ανηλικα παιδια 2 να μη γκρεμισει τα δωματα αλλα ελεγε επισης οτι αυτα ειναι παρανομα δεν εχουν αδεια και ανεφερε με λεπτομερεια ξανα οτι οντος οι χωροι αυτοι ειναι κοινοχρηστοι και κοινοκτητοι.

 

εγω ειμαι ετοιμος να γκρεμισω την αποθηκη μου ωστε να ειμαι πλεον νομιμος ........

 

Τι γινεται με τον ιδιοκτητη του πρωτου οροφου????

 

η μια λυση ειναι της πολεοδομια .... καταγγελια ?????

 

Κλειδι στο κλιμακοστασιο πως θα παρω αν δεν μου το δωσει βαση νομου ???

 

Μπορω και εγω να ανοιξω κυρια εισοδο του σπιτιου μου στο κλιμακοστασιο που συνορευει με το διαμερισμα οπως εχει και ο ιδιοκτητης του πρωτου οροφου και να μη βγαινω απο τη πορτα της κουζινας του σπιτιου  ????

 

τι προστιμα βαζει η πολεοδομια .......

 

μπορει να το νομιμοποιηση παρολο που βρισκεται σε κοινοχρηστο χωρο και ας εχει τον αερα δικο του....

 

ευχαριστω

εκ των προταιρων

Edited by cantona7
Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις ιδιοκτησια στο ισογειο  ..εχτισες  και την  παρανομη αποθηκη σου   ....

 

αυτος εχει τον οροφο [εχει  και τον αερα] και  εχτισε αυτα που εχτισε επι πλεον   ..."αντι αερος"...και αυτος  αυθαιρετα...

 

εσυ τι ψαχνεις να βρεις  και γιατι θελεις να ανεβαινεις στην "ταρατσα"???

 

Δεν ξερω γιατι εχεις εισοδο απο την πορτα της κουζινας...προφανως ετσι ηταν "τα σχεδια"...

και γιατι πρεπει να εχεις εισοδο και απο το κλιμακοστασιο

 

τεσπα

εχετε  ηδη κανετε μεταξυ σας δικαστηρια...μαλλον θα αρχισατε και τις αλληλοκαταγγελιες...

 

Μαλλον σας "περισσευουν" για δικαστηρια :mrgreen: :mrgreen:

 

Απο μερους μου, δεν εχω τπτ αλλο να προσθεσω

Edited by dimitris GM
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αρχίστε λοιπόν να τρωγεστε με το γείτονα, ελλαδισταν είναι εδώ μην περιμένεις να βγάλεις άκρη. Η λογική θα γκρεμισω εγώ τα δικά μου παράνομα  για να είμαι νόμιμος και να κυνηγώ τον άλλον με ξεπερνάει ως ανθρωπο

Link to comment
Share on other sites

θα απαντησω με βαση την απαντηση σου δημητρη ......Για τον εξης λογο οτι εγω εκμεταλευομαι εναν αυλικο χωρο που ειναι 50 τετραγωνικα και απο αυτα τα 25 ειναι αποθηκη και   ο ιδιοκτητης του πρωτου οροφου τον αλλο αυλικο χωρο που διαθετει το σπιτι 50 τετρ. περιπου οσο ειναι και ο αλλος ενα κλιμακοστασιο δυοροφο και μια ταρατσα 80 τετραγωνικα. Σου φαινετε δικαιο .????

Σου φαινετε εσενα αυτο 50-50 οταν εχουμε πληρωσει και οι δυο τα ιδια χρηματα για τους κοινοχρηστους....... ή υπαρχει καποιος νομος που λεει οταν δεν μπορεις να χτισεις με βαση τον πολεοδομικο νομο στον αερα που εχεις αγορασει πρεπει να καταπατησεις τα δικαιωματα του αλλου ιδιοκτητη....

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε δικαστική διαμάχη με τον συνιδιοκτήτη του ακινήτου.

Η πιο καλή λυση γενικά είναι να τα βρείτε μεταξύ σας. Επειδή αυτό με τα γραφόμενα σου μάλλον είναι άπιαστο όνειρο θα πρέπει να αντιμετωπίσεις έξοδα μπόλικα, χρόνο για αποτελέσματα μεγάλο, και αποτέλεσμα αβέβαιο.

 

Ξεκίνα με τα έξοδα πρώτα.

1η κίνηση σου αφού έχεις τα ζητήματα πολεοδομίας πας και αναθέτεις σε μηχανικό να ελέγχει τα πάντα

2η κίνηση αφού έχεις σε τεχνική έκθεση τις όποιες αυθαιρεσίες και τα κοστολόγια νομιμοποίησης ή μη αυτών πας και αναθέτεις σε δικηγόρο να σε κατευθύνει τι θα κάνεις με δικαστήρια.

 

  • Καμία πολεοδομία δεν θα σου δώσει το οκ από μόνη της ή με απλή αίτηση σου, να πάρεις κλειδιά ή όχι και όλα τα άλλα που λες και φαντάζεσαι.
  • Κανένα φόρουμ μηχανικών δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον έλεγχο με αυτοψία του ακινήτου σου κλπ.

 

Επικουρικά για γενική βοήθεια σου.

 

Κάθε αυθαιρεσία που έχει γίνει πριν τον Ιούλιο του 2011 μπορεί να νομιμοποιηθεί με τις ευεργετικές διατάξεις του νόμου 4178/13

 

Οι αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους θελουν την συναίνεση και του άλλου για να ενταχτούν στον νόμο.

 

Ο ακάλυπτος ισόγειου είναι από πολεοδομικές διατάξεις υποχρεωτικά προσβάσιμος από όλους.

 

Τα δώματα των κτιρίων δεν είναι υποχρεωτικά από πολεοδομικές διατάξεις να είναι προσβασιμα σε όλους. Η πρόσβαση ή μη σε όλους είναι ιδιοκτησιακό ζήτημα και αφορά συμβόλαια ιδιοκτησίας, σύσταση και κανονισμούς.

κλπ (αυτά είναι τα βασικά που είδα και σε αφορούν..... υπάρχουν κι άλλα)

 

 

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

Μη γράφεις με Κεφαλαία ούτε στου τίτλους. Είναι σαν να φωνάζεις.

Αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις πολλά ανάλογα και με ανάλογους καβγάδες συνιδιοκτητών. 

Τα δικαστήρια έχουν χιλιάδες υποθέσεις αυτού του τύπου και ζουν χιλιάδες δικηγόροι δεκάδες χρόνια τώρα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε δικαστική διαμάχη με τον συνιδιοκτήτη του ακινήτου.

Η πιο καλή λυση γενικά είναι να τα βρείτε μεταξύ σας. Επειδή αυτό με τα γραφόμενα σου μάλλον είναι άπιαστο όνειρο θα πρέπει να αντιμετωπίσεις έξοδα μπόλικα, χρόνο για αποτελέσματα μεγάλο, και αποτέλεσμα αβέβαιο.

 

Ξεκίνα με τα έξοδα πρώτα.

1η κίνηση σου αφού έχεις τα ζητήματα πολεοδομίας πας και αναθέτεις σε μηχανικό να ελέγχει τα πάντα

2η κίνηση αφού έχεις σε τεχνική έκθεση τις όποιες αυθαιρεσίες και τα κοστολόγια νομιμοποίησης ή μη αυτών πας και αναθέτεις σε δικηγόρο να σε κατευθύνει τι θα κάνεις με δικαστήρια.

 

  • Καμία πολεοδομία δεν θα σου δώσει το οκ από μόνη της ή με απλή αίτηση σου, να πάρεις κλειδιά ή όχι και όλα τα άλλα που λες και φαντάζεσαι.
  • Κανένα φόρουμ μηχανικών δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον έλεγχο με αυτοψία του ακινήτου σου κλπ.

 

Επικουρικά για γενική βοήθεια σου.

 

Κάθε αυθαιρεσία που έχει γίνει πριν τον Ιούλιο του 2011 μπορεί να νομιμοποιηθεί με τις ευεργετικές διατάξεις του νόμου 4178/13

 

Οι αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους θελουν την συναίνεση και του άλλου για να ενταχτούν στον νόμο.

 

Ο ακάλυπτος ισόγειου είναι από πολεοδομικές διατάξεις υποχρεωτικά προσβάσιμος από όλους.

 

Τα δώματα των κτιρίων δεν είναι υποχρεωτικά από πολεοδομικές διατάξεις να είναι προσβασιμα σε όλους. Η πρόσβαση ή μη σε όλους είναι ιδιοκτησιακό ζήτημα και αφορά συμβόλαια ιδιοκτησίας, σύσταση και κανονισμούς.

κλπ (αυτά είναι τα βασικά που είδα και σε αφορούν..... υπάρχουν κι άλλα)

 

 

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

Μη γράφεις με Κεφαλαία ούτε στου τίτλους. Είναι σαν να φωνάζεις.

Αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις πολλά ανάλογα και με ανάλογους καβγάδες συνιδιοκτητών. 

Τα δικαστήρια έχουν χιλιάδες υποθέσεις αυτού του τύπου και ζουν χιλιάδες δικηγόροι δεκάδες χρόνια τώρα.

ευχαριστω για την απαντηση σας ...

το θεμα ειναι θα εχει το μυαλο να το σκεφτει και ο αλλος .... γιατι ετσι οπως ειμαστε με τα ποσοστα του 80 προς 20 σχεδον θα εχει γλυκαθει..... εαν δεν το δεκτει ομως για εμενα πιστευω οτι η πολεοδομια ειναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

 

Είσαι σε δικαστική διαμάχη με τον συνιδιοκτήτη του ακινήτου.

Η πιο καλή λυση γενικά είναι να τα βρείτε μεταξύ σας. Επειδή αυτό με τα γραφόμενα σου μάλλον είναι άπιαστο όνειρο θα πρέπει να αντιμετωπίσεις έξοδα μπόλικα, χρόνο για αποτελέσματα μεγάλο, και αποτέλεσμα αβέβαιο.

 

Ξεκίνα με τα έξοδα πρώτα.

1η κίνηση σου αφού έχεις τα ζητήματα πολεοδομίας πας και αναθέτεις σε μηχανικό να ελέγχει τα πάντα

2η κίνηση αφού έχεις σε τεχνική έκθεση τις όποιες αυθαιρεσίες και τα κοστολόγια νομιμοποίησης ή μη αυτών πας και αναθέτεις σε δικηγόρο να σε κατευθύνει τι θα κάνεις με δικαστήρια.

 

  • Καμία πολεοδομία δεν θα σου δώσει το οκ από μόνη της ή με απλή αίτηση σου, να πάρεις κλειδιά ή όχι και όλα τα άλλα που λες και φαντάζεσαι.
  • Κανένα φόρουμ μηχανικών δεν μπορεί να υποκαταστήσει τον έλεγχο με αυτοψία του ακινήτου σου κλπ.

 

Επικουρικά για γενική βοήθεια σου.

 

Κάθε αυθαιρεσία που έχει γίνει πριν τον Ιούλιο του 2011 μπορεί να νομιμοποιηθεί με τις ευεργετικές διατάξεις του νόμου 4178/13

 

Οι αυθαιρεσίες σε κοινόχρηστους χώρους θελουν την συναίνεση και του άλλου για να ενταχτούν στον νόμο.

 

Ο ακάλυπτος ισόγειου είναι από πολεοδομικές διατάξεις υποχρεωτικά προσβάσιμος από όλους.

 

Τα δώματα των κτιρίων δεν είναι υποχρεωτικά από πολεοδομικές διατάξεις να είναι προσβασιμα σε όλους. Η πρόσβαση ή μη σε όλους είναι ιδιοκτησιακό ζήτημα και αφορά συμβόλαια ιδιοκτησίας, σύσταση και κανονισμούς.

κλπ (αυτά είναι τα βασικά που είδα και σε αφορούν..... υπάρχουν κι άλλα)

 

 

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

Μη γράφεις με Κεφαλαία ούτε στου τίτλους. Είναι σαν να φωνάζεις.

Αν κάνεις αναζήτηση θα βρεις πολλά ανάλογα και με ανάλογους καβγάδες συνιδιοκτητών. 

Τα δικαστήρια έχουν χιλιάδες υποθέσεις αυτού του τύπου και ζουν χιλιάδες δικηγόροι δεκάδες χρόνια τώρα.

ευχαριστω για την απαντηση σας ...

το θεμα ειναι θα εχει το μυαλο να το σκεφτει και ο αλλος .... γιατι ετσι οπως ειμαστε με τα ποσοστα του 80 προς 20 σχεδον θα εχει γλυκαθει..... εαν δεν το δεκτει ομως για εμενα πιστευω οτι η πολεοδομια ειναι μονοδρομος

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.