Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι και μη

 

1ο ποστ - σημερα σας ανακαλυψα

καλη δουλεια κανετε και καλο επιπεδο κουβεντας υπαρχει

βρηκα πολυ χρησιμα πραγματα στο θρεντ

ειμαι χρηστης 12 και autocad (φυσικα)

θα ταλεμε απο δω μεσα

να στε ολοι καλα και καλες δουλειες!

Link to comment
Share on other sites

@siradrab γιατί μπορεί σε μια πινακίδα να έχεις πολλές απόψεις οπότε τις σώζεις πρώτα ως απόψεις ξεχωριστά, τις επεξεργάζεσαι και τις περνας στην πινακίδα μία μία.

 

Από πινακίδα τυπώνεις πάντα έτσι;

 

Επίσης να επισημάνω την πολύ μεγάλη χρησιμότητα των φύλλων εργασίας, ή worksheets για τον φίλο chowchow που έχει την αγγλική έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να επισημάνω την πολύ μεγάλη χρησιμότητα των φύλλων εργασίας, ή worksheets για τον φίλο chowchow που έχει την αγγλική έκδοση

 

Σ' εμενα ειναι πιο χρησιμα τα 3D Documents, κυριολεκτικα μου ελυσαν τα χερια. Ιδιαιτερα οταν πρεπει να δωσω σε πελατες και υπαλληλους πολεοδομιας να καταλαβουν συνθετους ογκους. Περναω παντα 2-3 στον φακελλο της αδειας, κυριως αυτα που αντιστοιχουν στις τομες και οπου υπαρχει "δυσκολο" σημειο. Γενικα αποφευγω οτιδηποτε ειναι σε 2D και δεν ανανεωνεται αυτοματα (παντα κατι ξεχναω να διορθωσω).

 

Α! και κατι αλλο : ειμαι Η chowchow ;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αποφευγω οτιδηποτε ειναι σε 2D και δεν ανανεωνεται αυτοματα (παντα κατι ξεχναω να διορθωσω).

 

Α! και κατι αλλο : ειμαι Η chowchow ;)

 

Ζητώ συγνώμη, τόσα πόστ και δεν κατάλαβα το φύλο σου:oops: είμαι απαράδεκτος

 

τα φύλλα εργασίας ανανεώνονται σύμφωνα με το 3d μοντέλο, το μοντέλο δεν ανανεώνεται με το φύλο εργασίας!

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη, τόσα πόστ και δεν κατάλαβα το φύλο σου:oops: είμαι απαράδεκτος

 

δεν φταις εσυ, το profile δεν εχει φυλο και το chowchow δεν δινει hint :)

 

τα φύλλα εργασίας ανανεώνονται σύμφωνα με το 3d μοντέλο, το μοντέλο δεν ανανεώνεται με το φύλο εργασίας!

 

ενω το 3D document ειναι αμφιδρομο.

σε τι χρησιμοποιεις τα φυλλα εργασιας?

Link to comment
Share on other sites

τα χρησιμοποιώ για να κάνω οποιοδήποτε 2Δ σχέδιο. Εσύ πως τυπώνεις τις κατόψεις π.χ.; από άποψη κατευθείαν από το μοντέλο; και αν θες να κάνεις μια μικροαλλαγή γιατί το μοντέλο δεν σου κόβει π.χ. ένα τοίχο όπως θες και στην κάτοψη αυτό φαίνεται;

Η διαφορά της άποψης με το φύλλο εργασίας είναι πως αν αλλάξεις κάτι στο στο μοντέλο ανανεώνεται αλλά όχι και το αντίστροφο οπότε μπορείς να επέμβεις για λεπτομέρειες άφοβα.

Και κυρίως στις τομές που σου βγάζει γραμμές που πρέπει να σβήσεις χωρίς να πειραχθεί το μοντέλο

 

Το 3Δ document δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

μια ερώτηση για τους γνώστες: πως μπορεί να αρχίσει κανείς τη σχεδίαση ενός οποιοδήποτε στοιχείου(τοίχος, γραμμή, κτλ) σε μια συγκεκριμένη απόσταση από ένα συγκεκριμένο σημείο (πχ γωνία τοίχου) χωρίς να πρέπει να πατήσει χ ή Υ

και να προσθέσει το μήκος που επιθυμεί στην εκάστοτε συντεταγμένη που εμφανίζει το ίχνος, δηλαδή κάτι σαν το osnap tracking του autocad που σου επιτρέπει να ξεκινήσεις μια γραμμή σε οποιαδήποτε γωνία και απόσταση θες από κάποιο άλλο στοιχείο που είναι ήδη σχεδιασμένο

ευχαριστώ

Χρησιμοποιείστε τόνους!

Διαβάζουμε τους Κανόνες συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

τα χρησιμοποιώ για να κάνω οποιοδήποτε 2Δ σχέδιο. Εσύ πως τυπώνεις τις κατόψεις π.χ.; από άποψη κατευθείαν από το μοντέλο; και αν θες να κάνεις μια μικροαλλαγή γιατί το μοντέλο δεν σου κόβει π.χ. ένα τοίχο όπως θες και στην κάτοψη αυτό φαίνεται;

Η διαφορά της άποψης με το φύλλο εργασίας είναι πως αν αλλάξεις κάτι στο στο μοντέλο ανανεώνεται αλλά όχι και το αντίστροφο οπότε μπορείς να επέμβεις για λεπτομέρειες άφοβα.

Και κυρίως στις τομές που σου βγάζει γραμμές που πρέπει να σβήσεις χωρίς να πειραχθεί το μοντέλο

 

Το 3Δ document δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

Τυπώνω κανονικά από τα Layouts, τα οποία ενημερώνονται αυτόματα από το μοντέλο, όπως το έχω ορίσει στο πρότυπο.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τοίχους, ή γραμμές στις τομές, γενικά δεν χρειάζεται να διορθώσω τίποτε από το σχέδιο που μου φέρνει το μοντέλο.

 

 

Χρησιμοποιείστε τόνους!

Διαβάζουμε τους Κανόνες συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις γιατί ο εσωτ. τοίχος κάνει αυτό το δόντι ψηλά και μπαίνει μέσα στο δοκάρι στη φώτο που επισυνάπτω; Έχω σβήσει τον εξ. τοίχο για ευκολία

post-584-131887228385_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.