Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Πολύ καλός τρόπος ακούγεται, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει τα Modules και δεν γνωρίζω καλά τη λειτουργία τους. Έχεις κάποιο υπόδειγμα να ανεβάσεις να πάρω μια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός τρόπος ακούγεται, αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει τα Modules και δεν γνωρίζω καλά τη λειτουργία τους. Έχεις κάποιο υπόδειγμα να ανεβάσεις να πάρω μια ιδέα?

 

δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο. Επιλεγεις το fill και πας file/external content/save selection as module. Το σωζεις σαν isogeio πχ. και επαναλαμβανεις με τους υπολοιπους οροφους. Ανοιγεις ενα καινουργιο pln και πας file/external content/place hotlinked module. Επιλεγεις διαδοχικα τα modules που εχεις σωσει (καλο ειναι καθε φακελος μελετης να εχει ενα folder "modules") και το διαγραμμα σου ειναι ετοιμο για εμβαδομετρηση. Αν τοποθετεις και το οικοπεδο σε καθε οροφο, το σωζεις μαζι με το fill του περιγραμματος.

Για καθε fill/περιγραμμα οροφου που αλλαζει στην αρχικη σου μελετη το σωζεις ξανα με τον ιδιο τροπο και το ιδιο ονομα. Οταν θα ανοιξεις το ΔΚ, θα πας στο file/external content/hotlink manager. Εκει σου δειχνει ποια modules ειναι modified. Επιλεγεις update και εισαι ετοιμος.

 

Τα modules ειναι γενικα εξαιρετικα χρησιμα. Σε μια περιπτωση αντι να σχεδιασω μια σειρα απο 6 μεζονετες, σχεδιασα την μια, την εσωσα σαν module, και το τοποθετησα στο σχεδιο 5 φορες. Καθε φορα που εκανα μια αλλαγη στο αρχικο, τα υπολοιπα 5 ενημερωνονταν αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φτιάχνω μια άποψη και την περνάω σε μια πινακίδα όπου την έχω υπολογίσει ανάλογα με το χαρτί μου. Κάνω plot και μου βγάζει στο παράθυρο διαλόγου αλλαγή μεγέθους στο 65% και δεν μπορώ να το αλλάξω στο 100%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου τυπώνει το σχέδιο σε άλλη κλίμακα.

Τί παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φτιάχνω μια άποψη και την περνάω σε μια πινακίδα όπου την έχω υπολογίσει ανάλογα με το χαρτί μου. Κάνω plot και μου βγάζει στο παράθυρο διαλόγου αλλαγή μεγέθους στο 65% και δεν μπορώ να το αλλάξω στο 100%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου τυπώνει το σχέδιο σε άλλη κλίμακα.

Τί παίζει;

 

αποψη? :)

 

εχεις δηλωσει το σωστο χαρτι και στο Archicad ΚΑΙ στον printer?

portrait/landscape σωστα?

entire drawing/current zoom σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά φτιάχνω μια άποψη και την περνάω σε μια πινακίδα όπου την έχω υπολογίσει ανάλογα με το χαρτί μου. Κάνω plot και μου βγάζει στο παράθυρο διαλόγου αλλαγή μεγέθους στο 65% και δεν μπορώ να το αλλάξω στο 100%. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου τυπώνει το σχέδιο σε άλλη κλίμακα.

Τί παίζει;

 

Δες στις ρυθμίσεις της πινακίδας που έχεις τοποθετήσει το σχέδιο, τις διαστάσεις της επιφάνειας εκτύπωσης και τις διαστάσεις χαρτιού. Ανάλογα με τον πλότερ σου πρέπει να αφήσεις και το κατακόρυφο & οριζόντιο περιθΩριο. Στη συνέχεια διαλέγεις το κατάλληλο μέγεθος χαρτιού στις ρυθμίσεις του πλότ κομάντ του πλότερ σου ή κάνεις ένα χαρτί κάστομ και του δίνεις τις διαστάσεις που όρισες στις ρυθμίσεις χαρτιού-εκτύπωσης που έκανες για την συγκεκριμένη πινακίδα. Αν τα κάνεις σωστά αυτά, τότε θα δεις το 100% ή θα μπορείς να το βάλεις εσύ. Θα πρέπει όμως και το πάνω εικονίδιο να έχει το 100%. Με δεξί κλίκ πάνω στο σχέδιο που έχεις τοποθετήσει στην πινακίδα βλέπεις ή αλλάζεις και την κλίμακα εκτύπωσης. Μπερδεμένα όλα αυτά αλλά δεν μπορώ να τα ξεμπερδέψω περισσότερο τώρα. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

με custom χαρτί και στο archicad kai plotter το ίδιο βάζω. Και ενώ στην πινακίδα φαίνεται οκ όταν πάω να κάνω plot το δείχνει με 65% και μάλιστα όταν το τυπώνω το τυπώνει φυσικά μικρότερο.

Προς το παρών εκτυπώνω με εκτύπωση και όχι plot.

Είναι θέμα η εκτύπωση νομίζω στην έκδοση 6 τύπωνε με add on πρόγραμμα

 

@chowchow άποψη πως λέμε άποψή μου!

Link to comment
Share on other sites

με custom χαρτί και στο archicad kai plotter το ίδιο βάζω. Και ενώ στην πινακίδα φαίνεται οκ όταν πάω να κάνω plot το δείχνει με 65% και μάλιστα όταν το τυπώνω το τυπώνει φυσικά μικρότερο.

Προς το παρών εκτυπώνω με εκτύπωση και όχι plot.

 

Εχεις δηλαδη ενα Master A1, εχεις δηλωσει στον εκτυπωτη χαρτι Α1, εχεις στειλει την "αποψη" με τα σωστα settings στο master και το τυπωνει στο 65% ?

πηγαινε στο Master επελεξε την "αποψη", δεξι κλικ drawing selection settings, και βεβαιωσου οτι η κλιμακα ειναι σωστη και το magnification ειναι 100%.

δεν ξερω τι γινεται στα ΗΡ, παντως στον Canon τυπωνω με print & οχι plot.

 

Είναι θέμα η εκτύπωση νομίζω στην έκδοση 6 τύπωνε με add on πρόγραμμα
τον plot maker (μεχρι την εκδοση 9).

 

@chowchow άποψη πως λέμε άποψή μου!

 

αυτο εννοουσα :

Ρε παιδιά φτιάχνω μια άποψη

Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι!!!

Έχω φτιάξει μια σύνθετη διατομή όπως τη θέλω για τις τοιχοποιίες. Όταν πάω να βάλω τοίχο και πατάω στο διάλογο ρυθμίσεων, στα προσφιλή δεν υπάρχει ο τοίχος που έφτιαξα. Πως μπορώ να τον βάλω στα προσφιλή?

Και πάλι ευχαριστώ

 

edit: Κατά λάθος έσβησα από δεξιά τη μπάρα που επιλέγω ορόφους, τομές κτλ και δεν μπορώ να βρω πως την επαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.