Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

εγω παλι θα ρωτουσα : γιατι χρησιμοποιειτε το Archicad για 2d?

Το προγραμμα ειναι κατ' εξοχην 3d εργαλειο. Οσο το μεταχειριζεστε σαν "ενα ακομη Autocad" θα δυσκολευετε την ζωη σας και θα υποτιματε (μεχρι προσβολης) το προγραμμα που χρησιμοποιειτε.

 

Συμφωνώ και... θα έλεγα και τα χρήματα που δώσατε για να το αγοράσετε..

 

Πάντως ευχαριστούμε για την βοήθεια που προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ευχαριστούμε για την βοήθεια που προσφέρεις.

 

ο,τι ξερω, οπως το ξερω :)

 

απο την εμπειρια μου, αν καποιος αφιερωσει λιγο χρονο (αφου μαθει τα βασικα του προγραμματος) να οργανωσει το interface συμφωνα με τον τροπο δουλειας του και να δημιουργησει ενα προτυπο tpl, τοτε η δουλεια του γινεται αυτοματα πολυ ευκολοτερη οταν φτασει η φαση της παραγωγης των σχεδιων της αδειας.

Απο την στιγμη που θα παρω το τελικο ok απο τον πελατη, το μονο που εχω να κανω ειναι να περασω υψομετρα/υλικα στις ετοιμες τομες οψεις, διαστασεις σε ΔΚ (νομιζω οτι το ελληνικο Archicad εχει δυνατοτητα αυτοματης παραγωγης ΔΚ, δεν ξερω ομως την πληροτητα του γιατι δουλευω το ΙΝΤ) και να συμπληρωσω τα excel/doc (που επισης εχω σε προτυπα) των κειμενων/εμβαδομετρησεων. Συνολο 3-4 ωρες μαζι με την εκτυπωση.

Συνθετω ομως απο την αρχη με πληρες 3D και ολες τις απαραιτητες λεπτομερειες. Βοηθαει κι εμενα και τον πελατη να καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις χρόνο σε παρακαλώ περιέγραψε την διαδικασία δημιουργίας προτύπου plt, θα σου ήμουν ευγνώμων.

'Εχω την τελευταία έκδοση (12), αλλά δεν έχω δει την δυνατότητα αυτόματης παραγωγής ΔΚ, αλλά θυμάμαι ότι μπορεί να γίνει η εμβαδομέτρηση και η εμφάνιση του αναλυτικού τρόπου υπολογισμού των εμβαδών για το ΔΚ με το εργαλείο ''χώρος'' (με τις κατάλληλες ρυθμίσεις). Και εγώ κάνω όλη την σύνθεση στο 3d και πράγματι βοηθάει πολύ στην κατανόηση της μελέτης, οι δυνατότητες που παρέχει το πρόγραμμα. Δεν το ξέρω όμως καλά και ακόμη πρέπει να το ανακαλύψω. Αισθάνομαι τυχερός όμως που το γνώρισα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ευκολος τροπος :

Εστω οτι εχεις μια πληρη μελετη αδειας η οποια σε ικανοποιει απο καθε αποψη. Πενες, composites, βιβλιοθηκες, υλικα, layers, Master etc.

Σβηνεις τα παντα (πιο ευκολο ειναι απο το 3D) και κανεις save as : Archicad Project Template (.tpl)

(προσεξε μην κανεις σκετο save & χασεις την μελετη σου).

 

Πας στο Options/Work Environment/Work Environment και επιλεγεις μια-μια τις υποκατηγοριες : αν εχεις αλλαξει το περιβαλλον εργασιας στο scheme options θα εχει επιλεγμενο το Custom. Το αποθηκευεις απο το Store as ετσι ωστε να μπορεις να το αναγνωριζεις ευκολα πχ. ChowChow12 (για να το ξεχωριζεις και απο το 13 που ερχεται).

Κανεις το ιδιο για ολες τις ρυθμισεις και μετα πηγαινεις στο Work Environment στην κορυφη και πατας New Profile. Στο παραθυρο που ανοιγει. Επιλεγεις για καθε κατηγορια το ChowChow12 που μολις εφτιαξες, δινεις στο Profile ενα ονομα και το σωζεις. Τωρα στο Profile Options θα πρεπει να βλεπεις και το profile που μολις εφτιαξες. Το επιλεγεις και πατας το Set as Default.

 

Τωρα εχεις ενα προτυπο αρχειο και ενα Default Profile. Καθε φορα που θα πατας new Project, θα επιλεγεις Use a Template και το tpl που μολις εσωσες και στο Setup Work Environment το Profile σου.

 

Και τα δυο μπορεις να τα αλλαξεις/ενημερωσεις οποτε θελεις.

 

Ο δυσκολοτερος :

Αν δεν εχεις ενα αρχειο που να σε ικανοποιει το φτιαχνεις απο το 0.

Οριζεις πενες (παχη & χρωματα), γραμματοσειρες, μορφη διαστασεων, composites, layers (και σωζεις το combination), masters, τα παντα.

 

Ενας ευκολος τροπος να ενημερωνεις το tpl ειναι μεσω του Attribute Manager.

Αν σε καποια μελετη εχεις φτιαξει/αλλαξει κατι που πιστευεις οτι θα σου ξαναχρειαστει, φορτωνεις το tpl, και απο το Oprtions/Element Attributes ανοιγεις το Attribute Manager. Αριστερα εχεις τα Attributes του tpl και δεξια μπορεις να φορτωσεις το αρχειο με τα νεα στοιχεια. Στη συνεχεια πηγαινεις στην καταλληλη καρτελα, πχ. composites, επιλεγεις αυτο που θελεις να μεταφερεις και πατας Append.

 

Αυτα για αρχη, ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.... Μηπως ξερει κανενας καποιο site στο οποιο να υπαρχουν πληροφοριες για το πως δουλεθει το archicad;

ευχαριστω

 

Πριν δημοσιεύσω για ένα λογισμικό χρησιμοποιώ την αναζήτηση

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ξεκίνησε από εδώ , προχώρησε εδώ , και για ακόμη περισσότερη ευελιξία στις επιλογές σου , κοίταξε και εδώ.

 

Πιστεύω να βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όμως έχω άλλες 2 ερωτήσεις.

1. Δε βρίσκω πουθενά πως βάζω κάγκελο...

2. Υπάρχει τρόπος για τοποθέτηση ισοκλινούς στέγης?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αυτόματη στέγη (πολυστέγη) που τοποθετεί το ArchiCAD είναι "ισοκλινής" αν καταλαβαίνω σωστά τον όρο που χρησιμοποιείς. Επιλέγεις τη στέγη, στις πληροφορίες επιλέγεις το 3ο κουμπάκι (πολυστέγη) και περιγράφεις με το ποντίκι το σχήμα της στην κάτοψη. Μόλις κλείσεις το περίγραμμα σου ζητάει κλίση, εξοχές, πάχη κλπ. Στη συνέχεια την εισάγει αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν εισάγω χώρους οι οποίοι δεν είναι ορθογώνιοι, στην σφραγίδα εμφανίζεται λάθος το εμβαδό του χώρου και μάλιστα με 3 δεκαδικά. Ενώ στον αναλυτικό υπολογισμό που κάνει με τις πράξεις το υπολογίζει σωστά. Τι μπορεί να γίνεται; Έχω ρυθμίσει να μην αφαιρεί τοίχους κλπ.

Επίσης πως ρυθμίζεται στην σφραγίδα να εμφανίζονται 2 δεκαδικά στο εμβαδό; Δοκίμασα στις γενικές ρυθμίσεις αλλά δεν επειρεάζουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.