Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας. Όλα αυτά που λέτε μου φαίνονται εξωγήινα ως πολιτικός μηχανικός και ως ψιλοάσχετος με αρχιτεκτονικά. Ήρθε όμως η στιγμή της αλήθειας. Το Archicad είναι το πρώτο πρόγραμμα που αγόρασα και πρέπει να το μάθω. Επειδή όμως είμαι στην επαρχία και δεν έχω και πολλές δυνατότητες για σεμινάρια θα εκτιμούσα από τους έμπειρους να μου συστήσουν ένα εύκολο τρόπο διδασκαλίας (κάποια videos, ξένα sites, tutorials). Ο οδηγός αναφοράς που μου έδωσαν στην αγορά και πλήρωσα 40 euro δεν νομίζω να με βοηθήσει και πολύ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο archicad club.

Δεν υπάρχει εύκολος τρόπος εκμάθησης αν δεν έχεις δυνατότητα να κάνεις μαθήματα-σεμινάριο. Κι εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση. Οτι έμαθα το έμαθα από μόνος. Λοιπόν μην απελπίζεσαι, έχεις στα χέρια σου ένα καλό πρόγραμμα που το αγόρασες και πρέπει να το μάθεις. Η ιστοσελίδα του προγράμματος (graphisoft) και το forum for archicad εκεί είναι μια καλή αρχή. Θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο να ''παίξεις '' με το πρόγραμμα μόνος σου και να εξερευνήσεις τις δυνατότητές του. Εδώ μπορείς να ποστάρεις τις όποιες απορίες σου κι ευτυχώς υπάρχουν άτομα με καλή θέληση και θα σε βοηθήσουν. Διάβασε όλα τα πόστς εδώ και θα πάρεις μια ιδέα. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ siradrab. Συμφωνώ ότι πρέπει να αρχίσω να ασχοληθώ με το πρόγραμμα και βλέπουμε στην πορεία. Ό,τι προκύψει πάντως από βοήθημα θα ήθελα να το μάθω. Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χαιρεται χαιρεται....καιρος να σας ενοχλησω παλι....εχω ενα τοπογραφικο που εχει γινει σε autocad και θελω(πολυ ομως) να το ανοιξω σε archicad.μου βγαινει ομως σε λαθος κλιμακα.πχ ενω μια διασταση θα επρεπε να ειναι 5 μ που την δειχνει 0,01 χιλ.τι να φταιει αραγε???ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται χαιρεται....καιρος να σας ενοχλησω παλι....εχω ενα τοπογραφικο που εχει γινει σε autocad και θελω(πολυ ομως) να το ανοιξω σε archicad.μου βγαινει ομως σε λαθος κλιμακα.πχ ενω μια διασταση θα επρεπε να ειναι 5 μ που την δειχνει 0,01 χιλ.τι να φταιει αραγε???ευχαριστω

 

Όταν ζητάς άνοιγμα αρχείου DWG φρόντισε να μπεις στις ρυθμίσεις μεταφραστή και να αλλάξεις τις μονάδες σχεδίασης κατά προτίμηση σε 1 μετρό.

 

Ευχαριστώ πολύ siradrab. Συμφωνώ ότι πρέπει να αρχίσω να ασχοληθώ με το πρόγραμμα και βλέπουμε στην πορεία. Ό,τι προκύψει πάντως από βοήθημα θα ήθελα να το μάθω. Ευχαριστώ και πάλι

 

Το κουμπάκι F1 έχει αρκετά χρήσιμα πράγματα. το βιβλίο όντος δεν είναι και το πιο εύχρηστο αλλά είναι λίγο δύσκολο να βάλεις 1500 σελίδες σε ένα τόμο :P σιγά σιγά όλα γυρνάνε σε ηλεκτρονική μορφή όποτε F1 the way to go.

Ψάξε και στο σιτε της Graphisoft http://www.graphisoft.com/community/education/resources/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα, όταν συνδέονται τρεις τοίχοι στο σημείο τομής εμφανίζεται η γραμμή συνέχειας κάποιου τοίχου, δηλ. δεν αποκόπτονται όλοι οι τοίχοι ώστε στην κάτοψη να είναι καθαρό το εσωτερικό. Δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς , να τραβάω τον ένα τοίχο στο τέλος, να σταματώ τον άλλο στην μέση αλλά δεν διορθώνεται πάντα.

Έχετε καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, όταν συνδέονται τρεις τοίχοι στο σημείο τομής εμφανίζεται η γραμμή συνέχειας κάποιου τοίχου, δηλ. δεν αποκόπτονται όλοι οι τοίχοι ώστε στην κάτοψη να είναι καθαρό το εσωτερικό. Δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς , να τραβάω τον ένα τοίχο στο τέλος, να σταματώ τον άλλο στην μέση αλλά δεν διορθώνεται πάντα.

Έχετε καμμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε να ''τραβήξεις'' τους τοίχους πέρα από το σημείο διασταύρωσής-τομής τους και στη συνέχεια τους ''κόβεις'' με το ψαλίδι. Δες και με τις γραμμές αναφοράς των τοίχων αν τις αλλάξεις μέσα-έξω αν γίνεται τίποτα. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεχε τις προτεραιότητες των layers εαν οι τοίχοι σου δεν είναι όλοι στο ίδιο (layer)

ώπα, τι εννοείς;

 

Επίσης, υπάρχει δυνατότητα παράλληλης αντιγραφής τύπου offset του autocad;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.