Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Αρχικά όταν έκανα ένα κύκλο έκανα κλικ στο κέντρο του και μετά πληκτολογούσα την ακτίνα του. Τώρα όταν πληκτρολογώ την ακτίνα δεν το δεχεται. Το ίδιο συμβαίνει και στη polyline όπου έγραφα το μήκος της.

 

Μπορεί κανείς να μου πει ποια ρύθμιση ενεργοποίησα κατά λάθος?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων

 

Εμφάνιση/κρύψιμο ιχνηλάτη κάτω ακριβώς από την καρτέλα "παράθυρο"... Είναι ένα κίτρινο εικονίδιο... Το ενεργοποιείς και μετά διαλέγεις αν θες συντεταγμένες πολικές ή καρτεσιανές... Όλα αυτά την στιγμή που έχεις ξεκινήσει να κάνεις την γραμμή ή τον κύκλο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Εχω φτιάξει ένα φύλλο εργασίας απο μια άποψη (κάτοψη μελετης εφαρμογής) μοντέλου και αντιμετωπίζω το εξής: το κέιμενο της διάστασης ύψους κουφωμάτων (πλάτος/ύψος) αλλάζει θέση κάθε φορά που κάνω αναδημιουργία απο την πηγαία άποψη και πέφτει πάνω στο πλάτος με αποτέλεσμα να πρέπει να τα αλλάζω χερουκλάτα... Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Στο φύλλο εργασίας επίσης το αδιαφανές ράστερ παραθύρων (το θέλω για να συμβολίζει μαρμαροποδιά) έρχεται μπροστά απο την απεικόνιση του παραθύρου με αποτέλεσμα να το κρύβει και να πρέπει κάθε φορά που κάνω αναδημιουργία απο την πηγαία άποψη, να τα αλλάζω χερουκλάτα (σειρά εμφάνισης, send to back κλπ). Το αντιμετωπίζει άλλος και αν ναι, τι λύση έχετε υιοθετήσει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Εχω φτιάξει ένα φύλλο εργασίας απο μια άποψη (κάτοψη μελετης εφαρμογής) μοντέλου και αντιμετωπίζω το εξής: το κέιμενο της διάστασης ύψους κουφωμάτων (πλάτος/ύψος) αλλάζει θέση κάθε φορά που κάνω αναδημιουργία απο την πηγαία άποψη και πέφτει πάνω στο πλάτος με αποτέλεσμα να πρέπει να τα αλλάζω χερουκλάτα... Υπάρχει κάποια ρύθμιση?

Στο φύλλο εργασίας επίσης το αδιαφανές ράστερ παραθύρων (το θέλω για να συμβολίζει μαρμαροποδιά) έρχεται μπροστά απο την απεικόνιση του παραθύρου με αποτέλεσμα να το κρύβει και να πρέπει κάθε φορά που κάνω αναδημιουργία απο την πηγαία άποψη, να τα αλλάζω χερουκλάτα (σειρά εμφάνισης, send to back κλπ). Το αντιμετωπίζει άλλος και αν ναι, τι λύση έχετε υιοθετήσει?

 

Για το δεύτερο αν πας στις γενικές ρυθμίσεις υποθέτω πως θα υπάρχει ρύθμιση για να είναι στο πρώτο πλάνο...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας τρόπος να εισάγω τα χαρακτηριστικά των πενών του autocad (το ctb αρχείο) στο Archicad???

 

 

ΛΥΣΗ:

Έκανα την δουλειά μου με αυτό το εργαλείο...

http://www.noliturba...t-ctbs-and-more

Ανοίγει το ctb, σώζεις σε txt, κ μετά αλλάζεις χειροκίνητα τα πενάκια στο archicad.

 

Λίγο παίδεμα αλλά η δουλειά γίνεται

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια δεκαετια που δουλευω στο autocad χθες πηρα την αποφαση και κατεβασα τη δοκιμαστικη εκδοση των 30 ημερων του archicad 15.

Πολλα ''καλά'' διαβαζα και ακουγα κατα καιρους και η αληθεια ειναι πως απο καιρο το σκεφτομουν να το δοκιμασω, οχι τοσο για την παραγωγη αρχιτεκτονικων μελετων (δεν το αλλαζω το autocad)

όσο για 3D-φωτορεαλιστικα!

Λοιπον χθες γυρω στις 9 το βραδυ ξεκινησα ενα τριωροφο με τμημα πυλωτης και στεγη τελειως απλό και με πηρε 3 τα ξημερωματα να το αφησω και πραγματικα ενθουσιαστηκα!

Προκειται για φοβερο εργαλειο!

Και το μεγαλυτερο ατού ειναι η ταυτοχρονη ενημερωση κατοψεων-οψεων-τομων-3d με καθε αλλαγη!!! Και που αυτο που σχεδιαζεις μπορει να ειναι και 2d και 3d!!! Δεν υπαρχει !!!

Αυτο ομως που με δυσκολεψε πολυ ειναι που δεν ειχε τα αντιστοιχα ''osnap'' του autocad. Κι αν τα ειχε δεν μπορεσα να καταλαβω ποια ειναι!

Ή μετα δεν μπορουσα να φερω τους τοιχους κατακορυφα στην ευθεια τους, καποια χιλιοστα εχανε σαν σχεδιο...Ή πχ δεν μπορουσα με τιποτα να αλλαξω το παχος πλακας απο 0,30 σε 0,15.

Τελοσπαντων ...σαφως και δεν περιμενα να τα βρω ολα αμεσως και ευκολα, λιγες ωρες ασχοληθηκα μονο, οταν ξεκινησα να το δουλευω δεν ηξερα καν αν θα μπορουσα να τα καταφερω σε κατι ή απλα θα μου μεινε το ψαξιμο, και απλα θελησα να γραψω τις εντυπωσεις της πρωτης φορας! :)

 

 

>
http://imageshack.us/photo/my-images/502/89171196.jpg/.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για πρώτη φορά.... άριστα!!!

(το πάχος της πλάκας δεν μπόρεσες να το αλλάξεις επειδή έχει προεπιλογή "σύνθετη δομή". Δηλαδή πλάκα 20εκ με πάτωμα 10 εκ. Αν αλλάξεις το ράστερ της πλάκας μπορείς να κάνεις ότι πάχος θέλεις...)

Link to comment
Share on other sites

Προς Αrchicad users...μηπως πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε το Revit? Για να προλαβουμε τις εξελιξεις το λεω. Ποιος απο εσας το έχει στο μυαλό του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.