Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Καλησπέρα κυριοι (και κυρίες),

Αφου έλυσα ότι απορία είχα (ας πουμε ... γιατί ειναι πολλές) και διάβασα όλο το thread απο την αρχή ,

δεν βρήκα πουθενά απάντηση για τα shortcuts που δεν μου δουλεύουν , (AC14 αγγλικό) , ενώ στο demo greek AC12 , (το- οποίο- έχω- εγκαταστήσει- μόνο- και- μόνο- για- να- -καταλαβαίνω- μερικούς- εδω- μέσα- που- δεν- κατέχουν- την- αγγλική ... γιατί ρε παιδιά βασανίζεστε/μας βασανίζεται έτσι?? >> ανάσα >> ) , δουλεύουν όλα περίφημα.

- Και ναί έχω γυρίσει το πληκτρολόγιο στα αγγλικά ,

- Και ναι έχω χιλιοψάξει το work environment (schemes, profiles ecc) , μεχρι και δικό μου shortcut scheme έκανα για να δώ άν δουλεύει >> δεν δουλεψε ,

Σημειωση1 : δουλευουν όλα τα non customizable shortcuts >> το alt , alt+ctrl (ενέσεις) , το space (μαγικο-ραβδάκι) , το ΤΑΒ για επιλογή και tracker input κλπ.

Σημειωση 2 : windows7 x64 + AC14x64 στη δουλειά / windowsXp x32 + AC14 x 32 στο σπιτι.

Σημειωση 3 : παρατήρησα ότι τα παλιά ποντίκια Microsoft optical version 1.0 δεν συνεργάζονται με το AC >> Μόλις «περάσεις» σε version 1.1 και μετά όλα ρέουν ομαλά .

Μήπως πρέπει να ψάξω το θέμα πληκρολόγιο ???

 

Και last but not least (δωρο για μερικούς ήταν αυτό), γίνεται τα dims και τα labels θυροπαραθύρων να είναι scale sensitive?? (κι άλλο δώρο) .

(Μαζικά και αυτόματα εννοώ , όχι κασμά ένα-ένα) .

Στο project preferences/dimensions έχει ένα ψεκάρφωτο option : “witness line scalability” .

Τι νόημα έχει η scalability μόνο για τις witness lines ??

Ασε που ακόμα και αυτό σε μένα δεν μοιάζει να δουλεύει.

Το “paper space-model space” των text μήπως επηρεάζει τα dims ??

Ουσιαστικά θέλω να έχω τις ίδιες κατοψεις σε 1/100 και 1/50 χωρίς να πειράζω πολλά κουμπάκια στο cockpit .

 

Και για πού δυνατούς λύτες >> τώρα μου ήρθε >> πως θα ήταν στα ελληνικά το «scale sensitive» ή η «witness line scalability» ???

 

Edited by BOULIS13
Link to comment
Share on other sites

Και για πού δυνατούς λύτες >> τώρα μου ήρθε >> πως θα ήταν στα ελληνικά το «scale sensitive» ή η «witness line scalability» ???

 

Για δυνατούς λύτες είναι τα υπόλοιπα, αυτό απλό είναι,

 

scale sensitive = κατά τη graphisoft, υπο κλίμακα, κατ εμε, σύμφωνα με κλίμακα

witness line scalability = κατά τη graphisoft, Κλιμάκωση οδηγών (αν κατάλαβα ποιο εννοείς), κατ εμε, - (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ δεν ξέρω)

 

Η βοήθεια λέει

 

Κλιμάκωση Οδηγών: Επιλέξτε είτε Σταθερό, είτε Σε Κλίμακα για να κάνετε τους Οδηγούς να έχουν μία σταθερή κλίμακα ή να αλλάζουν ανάλογα με την κλίμακα του παραθύρου. Οι Οδηγοί είναι οι κάθετες γραμμές μεταξύ μίας γραμμικής διάστασης και του στοιχείου που διαστασιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μελετούλα εφαρμογής στο 14 όπου θέλω να δείξω την εξωτερική θερμομόνωση να γυρνάει στους λαμπάδες. Τα έχω παραμετροποιήσει ως συνηθίζω όλα ώστε να έχω το δυνατον λιγότερες επεμβάσεις 2d (τι λοξα μου κι αυτή!) Η σφράγιση τοίχου, δεν εφαρμόζεται και στην τομή :sad: ?

Έγγραφο1.doc

Έγγραφο2.doc

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μελετούλα εφαρμογής στο 14 όπου θέλω να δείξω την εξωτερική θερμομόνωση να γυρνάει στους λαμπάδες. Τα έχω παραμετροποιήσει ως συνηθίζω όλα ώστε να έχω το δυνατον λιγότερες επεμβάσεις 2d (τι λοξα μου κι αυτή!) Η σφράγιση τοίχου, δεν εφαρμόζεται και στην τομή :sad: ?

 

Μέχρι και το R15, δεν υπάρχει λύση.

 

Στον Οδηγό Aναφοράς του R14 (σελ. 73) γράφει :

 

 

Μέχρι τώρα η επιλογή Γύρισμα Σοβά επηρέαζε μόνο το 2D Σύμβολο.

Από το ArchiCAD 14, το Γύρισμα Σοβά μπορεί πλέον να εμφανίζεται και στο 3D μοντέλο.

Σημείωση :

Εάν η στρώση σοβά είναι ενεργοποιημένη για το 3D, θα εμφανιστεί και στην Τομή - αλλά ως τμήμα του τοίχου και όχι ως μία ανεξάρτητη στρώση.

 

Θα δούμε στο R16, αν έχει γίνει κάποια βελτίωση ...

Δεν είναι όμως πιθανό γιατί η κάτοψη βασίζεται στο 2D_gdl του ανοίγματος ενώ η τομή στο 3D χωρίς δυνατότητα παρέμβασης ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχικά όταν έκανα ένα κύκλο έκανα κλικ στο κέντρο του και μετά πληκτολογούσα την ακτίνα του. Τώρα όταν πληκτρολογώ την ακτίνα δεν το δεχεται. Το ίδιο συμβαίνει και στη polyline όπου έγραφα το μήκος της.

 

Μπορεί κανείς να μου πει ποια ρύθμιση ενεργοποίησα κατά λάθος?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.