Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

στην πτωση του ευρώ.... :mrgreen:

xexe καλο :)

 

Kε Λιάκο εννοώ ότι το Revit σιγά σιγά αφήνει πίσω του το Archicad. Aπο ότι φαίνεται το Revit θα κυριαρχήσει τα επόμενα χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω το εξής θέμα, έχω δύο ανάγλυφα στον ίδιο όροφο με το ίδιο πάχος και την ίδια στάθμη στο -0.1μ αλλά όπως φαίνεται και στην εικόνα το ένα φαίνεται πιο ψηλά... Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει??

 

 

 

procedure11.jpg

Link to comment
Share on other sites

δες το z από την κάτοψη... μπορεί να το έχεις αυξήσει κατά λάθος

πάρε τα χαρακτηριστικά του ενός εδάφους κ δώσ'τα στο άλλο. Αν δεν γίνεται τίποτα.. τότε κοιτάς το z των ακμών, από την κάτοψη (και στο 3d γίνεται)

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω το εξής θέμα, έχω δύο ανάγλυφα στον ίδιο όροφο με το ίδιο πάχος και την ίδια στάθμη στο -0.1μ αλλά όπως φαίνεται και στην εικόνα το ένα φαίνεται πιο ψηλά... Μήπως ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει??

 

 

 

a>

 

Επίσης μπορεί να έχεις περάσεις στις ρυθμίσεις του αναγλύφου κάποια μέτρα στην επιλογή "από τρέχοντα όροφο" ή "από αρχή μελέτης"

 

Επίσης επειδή είναι 3D δεν αποκλείεται να είναι "οφθαλμαπάτη"... Από το 3D σου που βλέπω, η βάση είναι σωστή και στα δύο (η διαφορά φαίνεται λόγω της προοπτικής)! Οπότε το πιο πιθανό είναι να έχεις περάσει λάθος ύψος στο ένα από τα δύο ανάγλυφα!

 

Αν θέλεις στείλε μου την μελέτη σου να το κοιτάξω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Δουλευω το Arhicad αρκετο καιρό αλλά το έχω μάθει εμπειρικά και εχώ αρκετές απορίες.

Μια απο αυτές ειναι πως μπορεί να μπει στην διαστασιολόγηση των ανοιγμάτων και η ποδιά?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

στην διαστασιολόγηση όχι. Μόνο αν βάλεις το σημάδι. Πήγαινε στις ρυθμίσεις παραθύρου -> επιλογή σημάδι διάστασης και από κάτω ρυθμίσεις

post-3683-0-81613100-1338289363_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστααα......

Βέβαια δεν ξέρω κατα ποσο βόλευει αυτος ο τροπος διαστασιολογησης.

Εσεις το χρησιμοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

το κάνεις μια φορά, το σώζεις σαν αγαπημένο, και φορτώνεις πάντα ένα template αρχείο (μαζί με άλλες ρυθμίσεις που έχεις κάνει ανα καιρούς -πινακίδες, σύμβολα κλπ). οπότε βολεύει.

Προσπάθησε να αρχίσεις να φτιάχνεις σιγά σιγά ένα template.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.