Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με Πληρωμή Μισθωτού στο ΤΣΜΕΔΕ


mary sk

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σας, είμαι γραμμένη εδώ και ένα χρόνο στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά λόγω κρίσης δουλεύω σαν Μισθωτή σε χώρο εστίασης.

Ο εργοδότης μου αρνείται να πληρώσει την ασφάλεια μου και εδώ και 5 μήνες είναι απλήρωτη με αποτέλεσμα να έχει μαζευτεί ένα σχετικά μεγάλο ποσό. 

Στο σύστημα του ΤΕΕ φαίνομαι σαν μισθωτή και το όνομα της επιχείρησης.

 

Θέλω να σας ρωτήσω αν γνωρίζεται τα εξής:

α) Σε περίπτωση που δεν αλλάξει γνώμη είμαι αναγκασμένη να τα πληρώσω εγώ?

β) Υπάρχει περίπτωση να έρθει το ΙΚΑ στο μαγαζί και να του δώσει πρόστιμο λόγο του απλήρωτου ΤΣΜΕΔΕ?

γ) Αν δεν έχω το συγκεκριμένο χρηματικό ποσό να το πληρώσω εγώ, πως μπορώ να κινηθώ νομικά?

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί πραγματικά τον τελευταίο καιρό είμαι πνιγμένη με το συγκεκριμένο θέμα.

Σας ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς στο σύστημα του ΤΕΕ?

Εννοώ στο ΤΣΜΕΔΕ συγνώμη ότι με τον αριθμό μητρώου μου φαίνεται ότι είμαι Μισθωτή και δουλεύω στην συγκεκριμένη έπιχειρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεσαι μισθωτή στο Τσμέδε δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς όποτε θες με τη βεβαίωση μισθοδοσίας σου όπου εκεί αναγράφεται και το ποσό εισφορών που θεωρητικά καταβάλει ο εργοδότης στο Τσμεδε, να κάνεις καταγγελία και από εκεί και πέρα το Τσμέδε κυνηγάει τις εισφορές σου από τον εργοδότη σου και εσύ είσαι καλυμμένη. Βέβαια αν ακόμα εργάζεσαι και το κάνεις αυτό μάλλον θα έχεις άλλα προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

Αν φαίνεσαι μισθωτή στο Τσμέδε δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπορείς όποτε θες με τη βεβαίωση μισθοδοσίας σου όπου εκεί αναγράφεται και το ποσό εισφορών που θεωρητικά καταβάλει ο εργοδότης στο Τσμεδε, να κάνεις καταγγελία και από εκεί και πέρα το Τσμέδε κυνηγάει τις εισφορές σου από τον εργοδότη σου και εσύ είσαι καλυμμένη. Βέβαια αν ακόμα εργάζεσαι και το κάνεις αυτό μάλλον θα έχεις άλλα προβλήματα...

Τι εννοείς άλλα προβλήματα?

Σε ρωτάω γιατί ακόμα είμαι στην ίδια επιχείρηση.

Να ξεκαθαρίσω το εξής, δεν μου έχει πει ότι δεν θα τα πληρώσει αλλά όλο βρίσκει αφορμές να το αναβάλει... 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις προθεσμίες για καταγγελία! Εκπρόθεσμη καταγγελία απορρίπτεται για τυπικούς λόγους.

Το ακόλουθο ειναι απο την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ αλλά καλύτερα επιβεβαίωσε το και στο τοπικό υποκατάστημα.

 

Κάθε μεταβολή στο εργασιακό καθεστώς είτε αυτό αφορά την δραστηριότητα είτε την αποδημία στο εξωτερικό προς άσκηση του επαγγέλματος πρέπει να δηλώνεται απαραιτήτως στην υπηρεσία προκειμένου ο ασφαλισμένος να ενημερώνεται για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχει απέναντι στο Ταμείο.

 

Κάθε ασφαλισμένος που απασχολήθηκε με έμμισθη εργασιακή σχέση κατά το προηγούμενο έτος έχει την υποχρέωση να δηλώνει τον Ιανουάριο του επομένου έτους την απασχόλησή του αυτή η οποία αποδεικνύεται με βεβαίωση του εργοδότη για τον χρόνο απασχόλησης, την αμοιβή, την παρακράτηση και καταβολή των εισφορών.

 

Μέσα στην ίδια προθεσμία υποχρεούται ο ασφαλισμένος να γνωρίζει εγγράφως στο Ταμείο τυχών άρνηση του εργοδότη για παρακράτηση και απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών.

Link to comment
Share on other sites

... επικουρικά στα αναγραφόμενα του engmech και μιά αρκετά παλιά ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ (από το site του ΤΕΕ) κυρίως για αυτό που αναγράφει η ανακοίνωση στα β' και γ'.

Link to comment
Share on other sites

Στα όσα ορθά αναφέρουν οι συνάδελφοι, να συμπληρώσω ότι εφόσον δεν προβείς σε επίσημη καταγγελία για την μη απόδοση των εισφορών μισθωτού από τον εργοδότη σου, το ΤΣΜΕΔΕ σου καταλογίζει για το διάστημα μισθωτής απασχόλησης εισφορές ελεύθερου επαγγελματία.

 

Δυστυχώς, το ΤΣΜΕΔΕ δεν λειτουργεί αυτεπάγγελτα όπως το ΙΚΑ, παρόλο που στο σύστημά του έχει γνωστοποιηθεί η αναγγελία πρόσληψης.. Από την στιγμή που κάνεις την καταγγελία, θεωρείται πλέον ότι ο μόνος οφειλέτης είναι ο εργοδότης.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.